Testosteron a vaše srdce

Co je testosteron?

Varlata tvoří hormon testosteron. Tento hormon pomáhá při vytváření mužských pohlavních znaků a hraje hlavní roli při udržování svalové hmoty a zdravé hustoty kostí. Zdravá hladina testosteronu také podporuje mužskou sexuální touhu a pozitivní mentální výhled.

Produkce testosteronu však začíná klesat počínaje kolem 30. roku věku. Krevní test může určit vaši hladinu testosteronu a zda spadáte do nízkého, vysokého nebo normálního rozmezí. Možná budete chtít zvážit terapii testosteronem, pokud vaše hladina výrazně klesne.

Testosteron je dostupný jako injekce, náplast, gel, peleta umístěná pod kůži a tableta umístěná na tváři, dokud se nerozpustí.

V minulosti se ukázalo, že tento typ hormonální substituční terapie má vysoké kardiovaskulární riziko. Nedávný výzkum však naznačuje, že může být bezpečnější, než se dříve chápalo.

Zdraví srdce a testosteron

V roce 2015, US Food and Drug Administration (FDA) aktualizovala svá doporučení pro testosteron. FDA nyní doporučuje, že testosteron by měl být schválen pouze pro lidi, kteří mají nízkou hladinu testosteronu kvůli určitým zdravotním problémům.

Stavy, jako jsou poruchy varlat nebo problém s hypofýzou, mohou u mužů způsobit nízké hladiny testosteronu. Snížený testosteron se také vyskytuje jako normální důsledek stárnutí a nemusí vždy znamenat, že s vámi není něco v pořádku.

V minulosti lékaři často předepisovali léčbu testosteronem mužům bez zdravotních potíží, kteří měli nízkou hladinu testosteronu v důsledku normálního stárnutí. Nyní však FDA doporučuje, aby se testosteron nepoužíval na nízké hladiny v důsledku normálního stárnutí.

Toto varování FDA je založeno na starších důkazech, že testosteron může zvýšit riziko srdečního infarktu a mrtvice, ale novější výzkum tyto myšlenky zpochybňuje. Například studie z roku 2018 zjistila, že nízké hladiny testosteronu mohou ve skutečnosti souviset se srdečními problémy.

Další nedávná studie publikovaná v časopise The Aging Male také zjistila souvislost mezi nízkou hladinou testosteronu v séru a srdečními problémy. A i když je zapotřebí více dlouhodobých studií, novější výzkum na mužích, kteří užívají testosteron, naznačil, že krátkodobě nemají žádné zvýšené riziko srdečních problémů ze samotného testosteronu.

Ve skutečnosti jiná studie zjistila, že suplementace testosteronem může pomoci některým mužům vyhnout se infarktům, ale nakonec výsledky nebyly jednoznačné.

Výzkum naznačuje, že samotná nízká hladina testosteronu může být spojena se srdečními problémy a nejen testosteronovou terapií. Takže muži, kteří užívali testosteron, byli v první řadě náchylnější k infarktu a mrtvici.

FDA však stále zkoumá, jaká rizika může mít testosteron na zdraví mužského srdce. Předpisy vyžadují, aby všechny léky, které obsahují testosteron, byly označeny s možným zvýšeným rizikem srdečního infarktu a mrtvice pro muže. Také povzbuzují muže, aby si se svými lékaři promluvili o výhodách a rizicích před zahájením jakékoli terapie testosteronem.

Pokud jste muž, který užívá testosteron, měli byste svému lékaři oznámit kterýkoli z následujících stavů a ​​okamžitě vyhledat lékařskou pomoc, protože mohou být příznakem srdečního infarktu:

  • bolest na hrudi
  • dušnost nebo potíže s dýcháním
  • slabost v jedné části nebo na jedné straně těla
  • nezřetelná řeč

Jiná rizika

Zvýšené riziko spánkové apnoe je dalším aspektem terapie testosteronem, který ovlivňuje kardiovaskulární zdraví. Při spánkové apnoe často během spánku dočasně přestanete dýchat.

Spánková apnoe může zvýšit váš krevní tlak, což zvyšuje riziko mrtvice. Je také spojena s vyšším rizikem onemocnění srdečních chlopní a nebezpečných srdečních rytmů nazývaných arytmie.

Terapie testosteronem může zvýšit hladinu cholesterolu. Zvýšené hromadění cholesterolu v tepnách, které zásobují srdce krví, může vést k infarktu. Mezi další vedlejší účinky patří mastná kůže, zadržování tekutin a zmenšení velikosti varlat.

Přijímání testosteronové terapie může také ovlivnit vaši přirozenou produkci testosteronu, pokud jsou vaše hormonální hladiny normální.

Výhody terapie testosteronem

Hormonální substituce je spojena s určitými vedlejšími účinky, ale tato terapie pomáhá mnoha mužům obnovit sníženou sexuální touhu a vybudovat svalovou hmotu. Jak lidé stárnou, svalová hmota má tendenci klesat a vaše tělo má tendenci zadržovat více tuku.

Testosteron může pomoci zvrátit tyto trendy. Pokud se však chystáte užívat hormony, měli byste tak činit pouze pod vedením svého lékaře.

Odnést

Výzkumníci pokračují ve zkoumání rizik a přínosů terapie testosteronem. Nové studie naznačují, že u testosteronu nemusí být zvýšené riziko srdečních infarktů a mrtvic, ale je zapotřebí více výzkumu.

Zatímco testosteron může mnohým mužům připadat jako studnice mládí, hormonální terapie může být vhodná jen pro některé.

Je dobré podrobně probrat se svým lékařem, co může a nemůže substituční terapie testosteronem dělat. Než se rozhodnete, nezapomeňte se podívat na možné vedlejší účinky.

Zjistit více

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

POSLEDNÍ ČLÁNKY