Testování fekálního tuku

Co je test fekálního tuku?

Test fekálního tuku měří množství tuku ve výkalech nebo stolici. Koncentrace tuku ve vaší stolici může lékařům říci, kolik tuku vaše tělo absorbuje během trávení. Změny konzistence a zápachu stolice mohou naznačovat, že vaše tělo nevstřebává tolik, kolik by mělo.

Testování fekálního tuku obvykle trvá 24 hodin, ale někdy může trvat i 72 hodin. Během testovacího období budete muset odebrat každý vzorek stolice pomocí speciální testovací sady. Vaše místní laboratoř vám poskytne testovací sadu a konkrétní pokyny k jejímu použití. Některé fekální testovací soupravy vyžadují, abyste vzorky odebírali pomocí plastového obalu. Mezi další patří speciální toaletní papír nebo plastové kelímky.

Účely testování fekálního tuku

Testování fekálního tuku může být provedeno, pokud má váš lékař podezření, že váš trávicí systém nefunguje správně. U normálního člověka je vstřebávání tuku založeno na různých faktorech:

  • produkci žluči ve žlučníku nebo játrech, pokud vám byl odstraněn žlučník
  • produkce trávicích enzymů ve slinivce břišní
  • normální činnost střev

Pokud některý z těchto orgánů nefunguje správně, vaše tělo nemusí být schopno absorbovat tolik tuku, kolik potřebujete, abyste zůstali zdraví a vyživovaní. Snížené vstřebávání tuku může být příznakem mnoha různých onemocnění, včetně:

  • Celiakie. Tato porucha trávení poškozuje střevní výstelku. Je to způsobeno nesnášenlivostí lepku.
  • Crohnova nemoc. Toto autoimunitní zánětlivé onemocnění střev postihuje celý trávicí trakt.
  • Cystická fibróza. Toto genetické onemocnění má za následek husté sekrece hlenu v plicích a trávicím traktu.
  • Pankreatitida. Tento stav je zánět slinivky břišní.
  • Rakovina. Nádory slinivky břišní nebo žlučových cest mohou ovlivnit vstřebávání tuku vaším tělem.

Lidé, kteří mají snížené vstřebávání tuku, si často všimnou změn ve svých střevních zvyklostech. Je to proto, že tuk, který není stráven, je vylučován stolicí. Můžete si všimnout, že vaše stolice je řidší, konzistence téměř jako průjem. Stolice s vysokým obsahem tuku také vydává špinavější než normální zápach a pravděpodobně plave.

Příprava na testování fekálního tuku

Každý, kdo podstoupí testování fekálního tuku, musí tři dny před testem dodržovat dietu s vysokým obsahem tuku. To umožňuje přesné měření koncentrace tuku ve stolici. Před provedením testu fekálního tuku budete požádáni, abyste každý den po dobu 3 dnů snědli 100 gramů tuku. To není tak těžké, jak by se mohlo zdát. Dva šálky plnotučného mléka například obsahují 20 gramů tuku a 8 uncí libového masa obsahuje přibližně 24 gramů tuku.

Váš lékař nebo dietolog vám může pomoci určit, jak každý den jíst požadovaný tuk. Může vám být poskytnut seznam doporučených potravin, které vám pomohou naplánovat si jídlo. Plnotučné mléko, plnotučný jogurt a sýr mohou zvýšit příjem tuku. Hovězí maso, vejce, arašídové máslo, ořechy a pečivo jsou také dobrým zdrojem tuku. Čtení nutričních štítků potravin ve vaší spíži vám poskytne představu o tom, kolik tuku konzumujete v každém jídle nebo svačině. Pokud máte tendenci jíst více než 100 gramů tuku každý den, dietolog vás naučí, jak ze svého jídelníčku vyřadit tuk a učinit zdravější rozhodnutí.

Po třídenním dodržování diety s vysokým obsahem tuků se vrátíte k normální stravě a zahájíte proces sběru stolice. Mějte doma připravenou sběrnou sadu na první den testování.

Postup testování fekálního tuku

Musíte odebrat stolici pokaždé, když máte během testovacího období stolici. Můžete dostat plastový „klobouk“, který umístíte přes záchodovou mísu, nebo vám může být nařízeno, abyste mísu volně zakryli plastovým obalem. Před položením klobouku nebo plastu na záchodovou mísu se vymočte. Moč, voda a běžný toaletní papír mohou kontaminovat váš vzorek a způsobit nepřesnost výsledků testu.

Poté, co je odběrové zařízení na místě, odeberte vzorek stolice. Můžete dostat další nástroje, jako je dřevěná nebo plastová naběračka, abyste přenesli vzorek do speciální nádoby. Nádobu pevně zakryjte a umístěte buď do chladničky, mrazničky nebo do samostatného chladiče, který je izolovaný a naplněný ledem. Opakujte proces pokaždé, když máte stolici během 24- nebo 72hodinového testovacího období.

Chcete-li provést testování fekálního tuku u dětí, vyložte plenky kojenců a batolat plastovým obalem. Pokuste se umístit plast do zadní části pleny, abyste zabránili smíchání výkalů a moči.

Po dokončení testování fekálního tuku napište na nádobu své (nebo dítě) jméno, datum a čas. Vraťte nádobu na vzorky do laboratoře.

Interpretace výsledků testování fekálního tuku

Normální rozmezí pro testování fekálního tuku je 2 až 7 gramů za 24 hodin. Normální výsledky pro 72hodinovou zkušební dobu by byly 21 gramů. Váš lékař zkontroluje výsledky, které jsou vyšší než obvykle. Můžete podstoupit další testování na základě vaší anamnézy a příznaků, abyste zjistili, proč je vaše koncentrace tuku ve stolici vysoká.

Zjistit více

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

POSLEDNÍ ČLÁNKY