Třetí trimestr těhotenství: Dušnost a otoky

Přehled

Máte pocit, že nemáte dostatek vzduchu? Otekly vám kotníky? Vítejte ve třetím trimestru těhotenství.

Co je první věc, kterou byste měli udělat? Přestaň se bát. Dušnost a zadržování vody nebo edém jsou v posledních týdnech těhotenství běžné. Tyto příznaky mohou někdy naznačovat stav, kterého byste se měli obávat, ale jen zřídka. Tady je to, co se děje.

Co způsobuje dušnost?

V posledním trimestru těhotenství vaše rostoucí dítě tlačí vaši dělohu proti vaší bránici. Membrána se posune nahoru asi o 4 centimetry z její polohy před těhotenstvím. Vaše plíce jsou také poněkud stlačené. To vše znamená, že s každým nádechem nejste schopni nasát tolik vzduchu.

To však neznamená, že dostáváte méně kyslíku. Ve stejné době, kdy se kapacita vašich plic snižuje v důsledku fyzického omezení rostoucí dělohy, je dechové centrum v mozku stimulováno hormonem progesteron, aby vás přimělo dýchat pomaleji. Progesteron se uvolňuje během těhotenství. I když každý nádech může přinést méně vzduchu, vzduch zůstane v plicích déle, takže vy a vaše dítě odeberete kyslík, který potřebujete.

Vaše tělo také během těhotenství rozšiřuje objem krve, aby se ujistil, že vaše dítě také dostává dostatek kyslíku.

Jak zvládnout dušnost

Dušnost může být nepříjemná, ale existují způsoby, jak můžete dýchat pohodlněji.

Cvičte správné držení těla

Ujistěte se, že stojíte rovně s rameny dozadu a hlavou zvednutou. Představte si přímku spojující vaši hrudní kost směrem k obloze, abyste zvedli hrudník.

Cvičení

Aerobní cvičení zlepšuje dýchání a zpomaluje tep. Ujistěte se, že jakýkoli program, který začnete, byl schválen vaším lékařem.

Pokud jste ještě nezačali cvičit, nyní je ten správný čas začít s prenatální jógou. Dýchání je ústředním bodem cvičení jógy a další protahování může zlepšit vaše držení těla a poskytnout vám více prostoru k dýchání.

Ať už zvolíte jakoukoli formu cvičení, nepřehánějte to! Poslouchejte, co vám vaše tělo říká.

Relaxovat

“Buď v klidu!” I když se to snadno řekne někomu, kdo nepociťuje dušnost, je to také pravda. Čím více budete mít obavy z mělkého dýchání, tím mělčí bude vaše dýchání. Je také důležité odpočívat, když potřebujete odpočívat.

Nepřeháněj to

Poslouchejte, co vám vaše tělo říká, a odpočiňte si, když potřebujete pauzu. Teď není čas na sebe příliš tlačit. Je důležité věnovat pozornost limitům svého těla.

Pocit dušnosti se zlepšuje, jak se blížíte k porodu. Když vaše dítě klesá ve vaší pánvi, tlak na bránici a plíce se poněkud uvolní.

Varovné příznaky dušnosti

I když je dobré vědět, že příroda má pro vaše tělo plán, měli byste dávat pozor na varovné signály v nepravděpodobném případě, že by vaše dušnost naznačovala, že něco není v pořádku.

Astma

Nepochybně už víte, zda máte astma, než otěhotníte. Možná už také víte, že astma se může během těhotenství zhoršit. Poraďte se se svým lékařem, zda by astma mohlo zhoršit vaši dušnost během třetího trimestru.

Anémie

V některých případech může anémie – nedostatek železa v krvi – způsobit dušnost. Mezi další příznaky anémie patří únava, bolest hlavy a namodralý nádech vašich rtů a konečků prstů. K diagnostice anémie může váš lékař zkontrolovat hladinu železa a může vám předepsat doplňky železa.

Bolest nebo přetrvávající kašel

Pokud při hlubokém nádechu pocítíte bolest, zaznamenáte zrychlené dýchání nebo zrychlíte tep, okamžitě kontaktujte svého lékaře. Mohou to být příznaky, že jste do plic přenesli krevní sraženinu. Toto je také známé jako plicní embolie.

Pokud máte kašel, který trvá déle než několik dní, kontaktujte svého lékaře. Pokud pocítíte bolest na hrudi, měli byste vždy okamžitě kontaktovat svého lékaře nebo zavolat místní pohotovostní službu.

Co je edém?

Edém je stav, při kterém se v tkáních vašeho těla hromadí přebytečná tekutina. Nejvíce si toho všimnete na chodidlech, kotnících a někdy i na rukou. Tekutina má tendenci se shromažďovat v částech vašeho těla, které jsou nejvíce ovlivněny gravitací.

Mnoho žen má během těhotenství otoky. U většiny těchto žen k otokům přispívá teplé počasí a setrvání v jedné poloze po libovolně dlouhou dobu. Edém je nejnižší ráno a během dne se zvyšuje.

Jakoukoli bolest nohou ihned nahlaste svému lékaři. Informujte svého lékaře, pokud si všimnete náhlého otoku nebo otoku v obličeji nebo na rukou. To může být příznak preeklampsie.

Jak mohu zvládnout edém?

Zde je několik strategií, které vám mohou pomoci v boji s otoky:

  • Zvedněte nohy. Seďte s nohama podepřeným, kdykoli je to možné.
  • Noste podpůrnou hadici. Plné punčochové kalhoty se nemusí cítit dobře, když jste těhotná, ale existují také podpůrné podkolenky. Vyberte si velikost, kterou byste si vybrali před těhotenstvím. Nasaďte si je ráno, než otečete.
  • Vyhněte se nadměrnému sůl přívod. To může vést k zadržování tekutin.
  • Napít se hodně vody. Zůstanete-li hydratovaní, vyplavíte odpadní látky a pomůžete snížit množství zadržované vody.

Zjistit více

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

POSLEDNÍ ČLÁNKY