Uvolnění karpálního tunelu

Přehled

Syndrom karpálního tunelu je stav způsobený sevřením nervu v zápěstí. Příznaky karpálního tunelu zahrnují přetrvávající brnění, stejně jako necitlivost a vyzařující bolest v pažích a rukou. V některých případech můžete také zaznamenat slabost rukou.

Tento stav může začít pomalu a postupně progredovat. Tlak na střední nerv, který probíhá od předloktí k rukám, vyvolává bolest karpálního tunelu. Uvolnění karpálního tunelu je operace, která pomáhá snížit tlak na tento nerv a léčit příznaky karpálního tunelu.

Důvody uvolnění karpálního tunelu

Operace uvolnění karpálního tunelu není pro každého. Ve skutečnosti jsou někteří lidé schopni léčit příznaky karpálního tunelu nechirurgickými metodami. Můžete užívat volně prodejné protizánětlivé léky, jako je ibuprofen nebo aspirin, nebo léky proti bolesti na předpis. Lékaři mohou doporučit injekci steroidů a injekci léků přímo do vaší paže nebo ruky.

Mezi další typy nechirurgických metod patří:

 • studený nebo ledový obklad
 • dlahy, které udrží zápěstí rovné, aby bylo menší napětí na nervu
 • fyzikální terapie

Syndrom karpálního tunelu mohou vyvolat nebo zhoršit i opakované činnosti, jako je psaní na klávesnici. Časté přestávky a pokládání rukou může zmírnit příznaky a zmírnit nutnost chirurgického zákroku.

Pokud však bolest, necitlivost nebo slabost přetrvávají nebo se zhoršují i ​​po experimentování s nechirurgickými metodami, může vám lékař doporučit uvolnění karpálního tunelu. Před naplánováním vašeho postupu může váš lékař provést test nervového vedení a test elektromyogramu (EMG), aby zkontroloval abnormální elektrickou aktivitu svalů, která je běžná u syndromu karpálního tunelu.

Příprava na uvolnění karpálního tunelu

Informujte svého lékaře o všech lécích a doplňcích stravy, které v současné době užíváte. Váš lékař vám může dát pokyn, abyste přestali užívat některé z vašich léků (aspirin, ibuprofen a léky na ředění krve) jeden týden před plánovanou operací. Informujte svého lékaře, pokud před operací trpíte nějakou nemocí, jako je nachlazení, horečka nebo viróza. Požádejte někoho, aby vás odvezl do nemocnice a zajistil odvoz domů. Nejezte šest až 12 hodin před operací uvolnění karpálního tunelu.

Typy procedur uvolnění karpálního tunelu

Existují dva způsoby, jak provést uvolnění karpálního tunelu: otevřené uvolnění karpálního tunelu a endoskopické uvolnění karpálního tunelu.

Otevřené uvolnění karpálního tunelu

Váš chirurg udělá malý řez v dolní části vaší dlaně poblíž vašeho zápěstí. Chirurg poté přeřízne karpální vaz, což sníží tlak na váš střední nerv. V závislosti na vašem případě může chirurg také odstranit tkáň z okolí nervu. Chirurg aplikuje několik stehů k uzavření rány a poté překryje oblast obvazem.

Endoskopické uvolnění karpálního tunelu

Chirurg udělá malý řez v dolní části vaší dlaně poblíž vašeho zápěstí. Chirurg pak vloží an endoskop do vašeho zápěstí. Endoskop je dlouhá, ohebná trubice s připojeným světlem a kamerou. Kamera snímá video z vašeho zápěstí a tyto snímky se zobrazují na monitoru uvnitř operačního sálu. Váš chirurg tímto otvorem vloží další nástroje a přeřízne karpální vaz, aby snížil tlak na váš nerv. Chirurg odstraní nástroje a endoskop a poté uzavře řez stehem.

Tato ambulantní procedura trvá asi 15 až 60 minut. Před zákrokem dostanete anestezii. Anestezie způsobí, že usnete a zabráníte bolesti během procedury. Po odeznění anestezie můžete pociťovat určitou bolest nebo nepohodlí. Váš lékař vám však může předepsat léky na ztlumení bolesti.

Rizika uvolnění karpálního tunelu

Rizika spojená s tímto typem operace zahrnují:

 • krvácející
 • infekce
 • poškození nervu
 • alergická reakce na anestezii nebo léky proti bolesti

Váš lékař naplánuje následnou schůzku po operaci, aby vám odstranil stehy a sledoval váš pokrok. Pokud však zaznamenáte některý z následujících příznaků, měli byste kontaktovat svého lékaře nebo okamžitě vyhledat lékařskou pomoc:

 • horečka a zimnice (příznaky infekce)
 • neobvyklý otok nebo zarudnutí
 • propuštění z místa operace
 • intenzivní bolest, která nereaguje na léky
 • dušnost nebo bolesti na hrudi
 • nevolnost nebo zvracení

Pooperační péče o uvolnění karpálního tunelu

Váš chirurg vám po operaci přiloží obvaz nebo dlahu na ochranu vaší ruky a paže.

Zatímco operace rychle zmírňuje bolest a necitlivost, zotavení trvá nejméně čtyři týdny. Zde je několik věcí, které můžete udělat po operaci, abyste pomohli svému zotavení:

 • Užívejte léky proti bolesti podle pokynů svého lékaře.
 • Aplikujte ledový obklad na ruku a zápěstí každých několik hodin po dobu 20 minut.
 • Poslouchejte pokyny svého lékaře týkající se koupelí a sprch.
 • Nezvedejte těžké předměty.
 • Prvních pár dní zvedněte ruku, abyste snížili otok a bolest.

První týden po zákroku budete s největší pravděpodobností muset nosit nějakou dlahu nebo obvaz. Možná budete muset podstoupit fyzikální terapii nebo provést speciální cvičení paží v týdnech po zákroku. Doba zotavení bude záviset na množství nahromaděného poškození středního nervu. Ačkoli většina lidí má z této operace značný prospěch, určité příznaky mohou zůstat v závislosti na vašem stavu před operací.

Zjistit více

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

POSLEDNÍ ČLÁNKY