Váš průvodce totální a parciální endoprotézou lokte

Artroplastika lokte (náhradní chirurgie) je účinnou možností pro lidi s oslabující bolestí lokte, která nezmizí s jinou léčbou. Ale míra komplikací je vyšší než u jiných operací kloubních náhrad.

Artroplastika lokte je náhrada celého loketního kloubu nebo jeho části umělými komponenty. Tento postup může pomoci snížit bolest a zlepšit pohyb.

V závislosti na vašich konkrétních příznacích může lékař doporučit buď celkovou náhradu, nebo částečnou náhradu, známou také jako hemiartroplastika.

U totální náhrady je umělý kloub rozdělen na dva kusy, které mohou nebo nemusí být spojeny.

Náhrada lokte není tak běžná jako jiné typy artroplastiky, jako je kyčelní nebo kolenní. Má také tendenci mít vyšší míru komplikací. Přesto většina lidí hlásí dobré výsledky.

Kdo je vhodným kandidátem na endoprotézu lokte?

Lékař může doporučit artroplastiku lokte, pokud máte silnou bolest v loketním kloubu z některého z následujících stavů:

 • revmatoidní artritida (RA)
 • artróza
 • artritida po poranění lokte (posttraumatická artritida)
 • těžké zlomeniny
 • nestabilita lokte

Podle nadace Arthritis Foundation lékaři jen zřídka doporučují totální endoprotézu lokte (TEA) lidem mladším 60 let. Implantáty lokte se mohou opotřebovat po několika letech. Kandidáti jsou obvykle starší dospělí, kteří mohou být méně aktivní nebo trpí zánětlivou artritidou nebo osteoartritidou v konečném stádiu.

Recenze z roku 2022 uvádí, že náhrada lokte nemusí být nejlepší volbou pro aktivní lidi mladší 65 let nebo lidi, kteří dříve podstoupili operaci k odstranění částí loketní kosti.

Jaké jsou různé typy loketní endoprotézy?

Procedury endoprotézy lokte mohou být částečné nebo celkové, nebo mohou používat spojené nebo nepropojené komponenty.

Totální vs. parciální endoprotéza lokte

V TEA lékaři odstraní všechny části vašeho loketního kloubu a nahradí je umělými součástmi. Jedná se o odstranění poškozených částí kosti pažní (humerus) a jedné z kostí předloktí (ulna). Chirurg umístí do každé z těchto kostí kovový dřík.

Při částečné endoprotéze lokte lékaři odstraní pouze část loketního kloubu. Příkladem je artroplastika distálního humeru, kdy chirurg odstraní spodní část vaší kosti nadloktí v loketním kloubu a na její místo umístí kovový kus.

Propojené vs. nepropojené náhrady lokte

Propojená náhrada kolena používá k připojení náhradních dílů čep závěsu.

Nepropojené loketní náhrady nemají pant. Místo toho vaše vazy drží náhradní kusy pohromadě. Nepřipojenou náhradu lokte můžete mít pouze v případě, že nemáte poškození vazů.

Výzkum naznačuje, že oba typy jsou stejně účinné. Někteří vědci se domnívají, že nepropojené náhrady mohou být lepší volbou pro mnoho mladších lidí.

Ilustroval Jason Hoffman

Jaký je postup při artroplastice lokte?

Před operací může lékař nařídit odběr krve. Mohou také pořídit nové snímky vašeho lokte pomocí rentgenového nebo CT vyšetření.

Váš lékařský tým může být v kontaktu ve dnech před operací, aby vám řekl, jak se připravit na operaci. Možná budete muset před operací změnit stávající léky nebo se postit.

V den operace se pravděpodobně setkáte s anesteziologem, protože budete pravděpodobně v celkové anestezii.

Během operace budete ležet na zádech nebo na boku. Chirurg bude:

 1. Podepřete si loket tak, aby byl ohnutý v úhlu 90 stupňů.
 2. Udělejte řez na zadní straně lokte.
 3. Posuňte svaly stranou.
 4. Odstraňte zjizvenou tkáň kolem kloubu.
 5. Připravte humerus a ulnu na umělý kloub.
 6. Umístěte umělé kloubní dříky do humeru a ulny.
 7. Aplikujte kostní cement, aby stonky zůstaly na místě.
 8. Připojte stonky pomocí čepu závěsu (pokud je spojen).
 9. Uzavřete řez a chraňte oblast polstrovaným chirurgickým obvazem. Mohou také zahrnovat chirurgickou trubici pro odvod tekutiny.

Jaké jsou možné komplikace endoprotézy lokte?

Vedlejší účinky z loketní endoprotézy jsou běžnější než u náhrad kyčelního nebo kolenního kloubu. Přezkum studií z roku 2020 u lidí s RA, kteří podstoupili náhradu lokte, zjistil, že přibližně 1 v 6 implantáty selžou a 1 ze 4 lidí má komplikace.

Mezi možné komplikace TEA patří:

 • Infekce periprotetických kloubů: K infekci dochází v místě nového kloubu v cca 1 % až 12,5 % čajů.
 • Aseptické uvolnění: Náhradní kloub selže ne kvůli infekci nebo mechanickému důvodu, ale kvůli příčinám, jako je reabsorpce kosti. Tohle je spíše v nepropojených náhradách.
 • Periprotetická zlomenina: V místě kostí nového kloubu dochází ke zlomenině. Tento výsledek je náročný na chirurgickou korekci.
 • Nedostatek tricepsu: Méně než 1 ze 40 lidem, kteří podstupují TEA, tricepsové svaly ochabují nebo praskají.
 • Opotřebení pouzdra: Jedná se o opotřebení mechanických částí náhradního kloubu.
 • Léze ulnárního nervu: Mohlo by dojít k poškození ulnárního nervu, který stéká po paži až k prstům.
 • Zlomení rány: Operační rána se otevře.

Pokud zaznamenáte komplikace, možná budete potřebovat jiný postup k nápravě problému. Říká se tomu revizní artroplastika.

Co mohu očekávat během rekonvalescence po endoprotéze lokte?

Pravděpodobně zůstanete v nemocnici několik dní po endoprotéze lokte. V nemocnici a během zotavování doma může vaše péče zahrnovat léky proti bolesti a rehabilitační cvičení.

Možná nebudete moci používat loket bez podpory po dobu 6 týdnů po operaci. To zahrnuje zatížení paže nebo tlačení s odporem.

I po období rekonvalescence můžete mít určitá trvalá omezení. Mezi ně patří nikdy nezvedat nic těžšího než 5 až 10 liber (2,25 až 4,5 kilogramu).

Možná se také budete muset vyhnout kontaktním sportům nebo aktivitám s vysokým rizikem pádu. Tyto činnosti mohou zvýšit riziko poškození náhradního loketního kloubu.

Často kladené otázky

Zde jsou některé často kladené otázky týkající se endoprotézy lokte.

Jaká je úspěšnost endoprotézy lokte?

TEA snižuje bolest a zlepšuje pohyb a funkci u většiny lidí. Více než 85 % lidí s RA, kteří podstoupí TEA, hlásí pozitivní výsledky.

Jak dlouho trvá náhrada lokte?

Přestože u loketních implantátů existuje riziko opotřebení, výzkum ukazuje, že většina vydrží více než deset let. A revize 2022 zjistili, že 92 % propojených náhrad a 84 % nepropojených náhrad vydrželo déle než 10 let.

Z čeho jsou náhrady lokte vyrobeny?

Kovové náhradní díly jsou vyrobeny z titanu nebo chrom-kobaltové slitiny. Obsahují také vložku vyrobenou z plastu. Kostní cement, který pomáhá držet náhradní díly na místě, je vyroben z akrylátu.

Kolik stojí artroplastika lokte?

A studie 2016 na základě údajů z let 2007 až 2011 bylo zjištěno, že průměrné nemocniční náklady na TEA byly 12 300 až 20 300 USD. Tyto náklady zahrnovaly pobyt v nemocnici, který byl ve studii v průměru 4,2 dne.

To, co zaplatíte z vlastní kapsy, bude záviset na tom, co pokrývá vaše pojištění nebo Medicare. Podle Medicare.gov jsou průměrné náklady pro pacienta 1 852 až 2 815 USD, v závislosti na tom, kde máte proceduru.

Částečná výměna lokte může stát o něco méně. Ale revizní operace může stát více kvůli delší operační době a potřebě větší péče před i po operaci.

Artroplastika lokte může obvykle pomoci snížit bolest a zlepšit rozsah pohybu u lidí s vážnými bolestmi lokte v důsledku pokročilé artritidy, těžkých zlomenin nebo nestability lokte. Přestože jsou vedlejší účinky u tohoto postupu častější než u jiných operací kloubních náhrad, většina lidí uvádí pozitivní výsledky. Většina výměn vydrží minimálně 10 let.

Můžete podstoupit buď částečnou nebo celkovou výměnu. Existují také propojené a nepropojené typy modelů. Lékař vám může pomoci určit pro vás nejlepší postup a model.

Zjistit více

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

POSLEDNÍ ČLÁNKY