Vicodin vs. Percocet pro snížení bolesti

Úvod

Vicodin a Percocet jsou dva silné léky proti bolesti na předpis. Vicodin obsahuje hydrokodon a acetaminofen. Percocet obsahuje oxykodon a acetaminofen. Přečtěte si hloubkové srovnání těchto dvou léků, včetně toho, jak dobře fungují, kolik stojí a jaké vedlejší účinky mohou způsobit.

Použití

Vicodin a Percocet jsou opioidní narkotické léky. Do této třídy patří také morfin. US Drug Enforcement Administration klasifikuje opioidy jako léky seznamu 2. To znamená, že je u nich vysoké riziko zneužívání a může vést k fyzické nebo psychické závislosti (závislosti).

Vicodin a Percocet jsou oba předepisovány k léčbě středně silné až silné bolesti. Většinou by se měly předepisovat pouze k léčbě akutní nebo krátkodobé bolesti způsobené úrazem nebo operací. V některých případech však mohou být tyto léky předepsány k léčbě chronické nebo dlouhodobé bolesti způsobené stavy, jako je artritida nebo rakovina.

Opioidy působí tak, že narušují způsob, jakým jsou signály bolesti zasílány přes váš centrální nervový systém (CNS) do vašeho mozku. To snižuje bolest, kterou cítíte, a usnadňuje pohyb a každodenní činnosti.

Formy a dávkování

Vicodin i Percocet se dodávají ve značkových a generických verzích. Značkové verze přicházejí ve formě tabletu. Generické verze přicházejí v tabletové a tekuté formě.

Vicodin:

 • Tablety Vicodin: 300 mg acetaminofenu s 5 mg, 7,5 mg nebo 10 mg hydrokodonu
 • Generické tablety: 300 mg nebo 325 mg acetaminofenu s 2,5 mg, 5 mg, 7,5 mg nebo 10 mg hydrokodonu
 • Generická kapalina: 325 mg acetaminofenu se 7,5 mg nebo 10 mg hydrokodonu na 15 ml

Percocet:

 • Tablety Percocet: 325 mg acetaminofenu s 2,5 mg, 5 mg, 7,5 mg nebo 10 mg oxykodonu
 • Generické tablety: 300 mg nebo 325 mg acetaminofenu s 2,5 mg, 5 mg, 7,5 mg nebo 10 mg oxykodonu
 • Generická kapalina: 325 mg acetaminofenu a 5 mg oxykodonu na každých 5 ml

Vicodin nebo Percocet se obvykle užívá každé čtyři až šest hodin podle potřeby na bolest.

Účinnost

Vicodin i Percocet se ukázaly jako vysoce účinné při léčbě bolesti. V studie při srovnání léků vědci zjistili, že oba fungovaly stejně dobře pro krátkodobou léčbu bolesti. Další studie ukázaly, že stejně dobře fungují při léčbě akutní bolesti způsobené zlomeninami.

Nicméně jiný studie zjistili, že oxykodon, lék v Percocetu, byl 1,5krát účinnější než hydrokodon, lék ve Vicodinu, když byl předepsán a užíván ve stejných dávkách.

Náklady

Generické verze léků obecně stojí méně než značkové verze. Protože jsou k dispozici generické verze pro Vicodin i Percocet, většina pojišťoven vyžaduje, aby vám byla předepsána generická verze. Účinné látky v generických verzích těchto léků jsou stejné jako ve značkových verzích. Což znamená, že jejich účinky by měly být stejné.

V době, kdy byl tento článek napsán, GoodRx.com uvedl, že značková verze Percocetu byla mnohem dražší než značková verze Vicodinu. Náklady na generické verze těchto léků byly navzájem podobné a mnohem nižší než na značkové verze.

Vedlejší efekty

Protože Vicodin a Percocet jsou oba opioidní léky proti bolesti, mají podobné vedlejší účinky. Časté vedlejší účinky Vicodinu a Percocetu mohou zahrnovat:

 • ospalost
 • mělké dýchání
 • závrať
 • nevolnost
 • zvracení
 • bolest hlavy
 • změny nálady, jako je úzkost, neklid nebo deprese
 • suchá ústa
 • problémy s koordinací nebo používáním končetin při určitých úkonech, včetně sportování a řízení
 • zácpa

Zatímco oba léky pravděpodobně způsobují zácpu, oxykodon byl spojován se způsobením tohoto nežádoucího účinku u více lidí ve srovnání s hydrokodonem. Dlouhodobě působící forma oxykodonu může způsobit menší zácpu než forma s okamžitým účinkem.

Závažné vedlejší účinky

U léků Vicodin a Percocet se mohou vyskytnout závažné, ale méně časté nežádoucí účinky. Pokud máte některý z těchto nežádoucích účinků, zavolejte na linku 911 nebo okamžitě jděte na nejbližší pohotovost. Tyto nežádoucí účinky mohou zahrnovat:

 • potíže s dýcháním
 • záchvaty
 • nízký krevní tlak
 • rychlý srdeční tep
 • bolestivé močení nebo potíže s močením
 • zmatek
 • alergická reakce s příznaky, jako je svědění, kopřivka, potíže s dýcháním nebo otok jazyka nebo hrdla

Vicodin i Percocet ovlivňují vaše duševní a fyzické schopnosti, jako je úsudek a reflexy. Pokud užíváte některý z léků, neměli byste řídit ani obsluhovat těžké stroje.

Interakce a varování

Vicodin a Percocet jsou silné léky, takže byste si měli být vědomi rizik spojených s jejich užíváním.

Závislost a stažení

I když je užíváte přesně podle předpisu, Vicodin nebo Percocet si mohou vytvořit návyk. Jinými slovy, tyto léky mohou způsobit fyzickou nebo psychickou závislost. Z tohoto důvodu jsou lékaři při jejich předepisování opatrní.

Při vysazení těchto léků existuje také riziko abstinenční reakce. Pokud některý lék užíváte déle než několik dní, poraďte se se svým lékařem, než přestanete. Váš lékař vám může pomoci pomalu vysazovat léky. Snížíte tím riziko odstoupení od smlouvy.

Ujistěte se, že užíváte tyto léky přesně podle pokynů svého lékaře, abyste snížili riziko závislosti a abstinenčních potíží.

Drogové interakce

Stejně jako většina léků mohou Vicodin a Percocet interagovat s jinými léky. To znamená, že při použití s ​​některými jinými léky mohou tyto léky způsobit účinky, které mohou být nebezpečné. Než začnete užívat Vicodin nebo Percocet, informujte svého lékaře o všech ostatních lécích, které užíváte, včetně vitamínů a doplňků.

Vicodin a Percocet interagují s mnoha stejnými léky. Pro více informací navštivte sekci interakce pro Vicodin a Percocet.

Jiné podmínky

Pokud máte určité zdravotní potíže, užívání přípravku Vicodin nebo Percocet může zvýšit určitá rizika. Před užitím přípravku Vicodin nebo Percocet nezapomeňte svému lékaři říci, pokud máte zácpu nebo střevní neprůchodnost. Opioidní analgetika mohou způsobit zvýšenou zácpu, proto se zeptejte svého lékaře, zda byste se jejich užívání neměli vyvarovat.

Alkohol

Během užívání přípravku Vicodin nebo Percocet byste neměli pít alkohol. Kombinace alkoholu a těchto léků proti bolesti může způsobit extrémní závratě nebo ospalost a může být dokonce smrtelná. V některých případech může užívání jednoho z těchto léků s alkoholem způsobit poškození jater. To platí, pokud pijete více než tři alkoholické nápoje denně, máte alkoholické onemocnění jater nebo jste v minulosti zneužívali alkohol.

Promluvte si se svým lékařem

Vicodin a Percocet jsou opioidní léky proti bolesti, které jsou si v mnoha ohledech podobné. Některé z hlavních způsobů, kterými se liší, jsou síla a cena.

Pokud se váš lékař domnívá, že potřebujete Vicodin nebo Percocet na vaši bolest, vybere vám lék na základě několika faktorů. Mezi tyto faktory patří vaše zdravotní historie a to, jak vaše tělo v minulosti reagovalo na léky proti bolesti. Máte-li dotazy ohledně svého předpisu nebo některého z těchto léků, zeptejte se svého lékaře. Otázky, které byste se měli zeptat svého lékaře, mohou zahrnovat:

 • Prospěje mi jeden z těchto léků více než druhý?
 • Mám se obávat, že se stanu závislým na této droze?
 • Existuje nějaký neopioidní lék proti bolesti, který bych mohl použít místo něj?
 • Pokud mám vedlejší účinky tohoto léku, o kterých bych vám měl zavolat?
 • Jak dlouho mám užívat opioidní léky proti bolesti?
 • Jak poznám, že se stávám tolerantním nebo závislým na této droze?

Zjistit více

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

POSLEDNÍ ČLÁNKY