Vše, co potřebujete vědět o multifokálním karcinomu prsu

Co je multifokální rakovina prsu?

Multifokální rakovina prsu se vyskytuje, když jsou ve stejném prsu dva nebo více nádorů. Všechny nádory začínají v jednom původním nádoru. Nádory jsou také všechny ve stejném kvadrantu – nebo části – prsu.

Multicentrické rakovina prsu je podobný typ rakoviny. Vzniká více než jeden nádor, ale v různých kvadrantech prsu.

Kdekoli od 6 do 60 procent nádorů prsu je multifokálních nebo multicentrických, v závislosti na tom, jak jsou definovány a diagnostikovány.

Multifokální nádory mohou být neinvazivní nebo invazivní.

 • Neinvazivní rakoviny zůstávají v mléčných kanálcích nebo mléčných žlázách (lalocích) prsu.
 • Invazivní rakovina může prorůst do jiných částí prsu a rozšířit se do dalších orgánů.

Pokračujte ve čtení, abyste se dozvěděli více o typech rakoviny prsu, které se mohou vyvinout s multifokální rakovinou prsu, o tom, z čeho se může skládat léčba a další.

Jaké jsou typy rakoviny prsu?

Existuje několik typů rakoviny prsu a jsou založeny na typu buněk, ze kterých rakovina vyrůstá.

Většina rakoviny prsu jsou karcinomy. To znamená, že začínají v epiteliálních buňkách, které vystýlají prsa. Adenokarcinom je typ karcinomu, který vyrůstá z mlékovodů nebo lalůčků.

Rakovina prsu se dále dělí na tyto typy:

 • Duktální karcinom in situ (DCIS) začíná uvnitř mlékovodů. Říká se tomu neinvazivní, protože se nerozšířila mimo tyto kanály. Nicméně mít tuto rakovinu může zvýšit své riziko pro invazivní rakovinu prsu. DCIS je nejčastějším typem neinvazivní rakoviny prsu. Tvoří 25 procent všech rakovin prsu diagnostikovaných ve Spojených státech.
 • Lobulární karcinom in situ (LCIS) je také neinvazivní. Abnormální buňky začínají v prsních žlázách produkujících mléko. LCIS ​​může zvýšit vaše riziko vzniku rakoviny prsu v budoucnu. LCIS ​​je vzácný, objevuje se u pouhých 0,5 až 4 procent všech nerakovinných biopsií prsu.
 • Invazivní duktální karcinom (IDC) je nejčastějším typem rakoviny prsu, tvoří asi 80 procent těchto rakovin. IDC začíná v buňkách, které vystýlají mlékovody. Může prorůst do zbytku prsou, stejně jako do jiných částí těla.
 • Invazivní lobulární karcinom (ILC) začíná v lalůčcích a může se rozšířit do dalších částí těla. O 10 procent ze všech invazivních karcinomů prsu jsou ILC.
 • Zánětlivá rakovina prsu je vzácná forma která se šíří agresivně. Mezi 1 a 5 procent ze všech rakovin prsu je tento typ.
 • Pagetova choroba bradavek je vzácná rakovina který začíná v mléčných kanálcích, ale šíří se do bradavky. O 1 až 3 procenta rakoviny prsu jsou tohoto typu.
 • Nádory Phyllodes dostaly své jméno podle listovitého vzoru, ve kterém rakovinné buňky rostou. Tyto nádory jsou vzácný. Většina z nich není rakovinná, ale je možná malignita. Nádory Phyllodes tvoří méně než 1 procento všech rakovin prsu.
 • Angiosarkom začíná v buňkách, které vystýlají krevní nebo lymfatické cévy. Méně než 0,05 procenta rakoviny prsu jsou tohoto typu.

Jak se multifokální rakovina prsu diagnostikuje?

Lékaři používají k diagnostice rakoviny prsu několik různých testů.

Tyto zahrnují:

 • Klinické vyšetření prsou. Váš lékař prohmatá vaše prsa a lymfatické uzliny, zda neobsahují bulky nebo jiné abnormální změny.
 • mamograf. Tento test využívá rentgen k detekci změn v prsou a screeningu rakoviny. Věk, ve kterém byste měli začít s tímto testem, a jeho frekvence závisí na riziku rakoviny prsu. Pokud máte abnormální mamografii, může vám lékař doporučit provedení jednoho nebo více níže uvedených testů.
 • Zobrazování magnetickou rezonancí (MRI). Tento test využívá silné magnety a rádiové vlny k vytvoření detailních snímků vnitřku prsu. Své přesnější při záchytu multifokálního karcinomu prsu než mamografie a ultrazvuk.
 • Ultrazvuk. Tento test využívá zvukové vlny k hledání hmoty nebo jiných změn na vašich prsou.
 • Biopsie. Jedině tak může váš lékař s jistotou vědět, že máte rakovinu. Váš lékař použije jehlu k odstranění malého vzorku tkáně z vašeho prsu. Může být také odebrána biopsie sentinelové lymfatické uzliny – lymfatické uzliny, kde se rakovinné buňky s největší pravděpodobností šíří jako první z nádoru. Vzorek je odeslán do laboratoře, kde je zkontrolován na rakovinu.

Na základě těchto a dalších výsledků testů váš lékař určí vaši rakovinu. Staging ukazuje, jak velká je rakovina, zda se rozšířila, a pokud ano, jak daleko. Může pomoci vašemu lékaři naplánovat vaši léčbu.

U multifokálního karcinomu se každý nádor měří samostatně. Onemocnění je stadiováno na základě velikosti největšího nádoru. Někteří odborníci tvrdí, že tato metoda není přesná, protože nebere v úvahu celkový počet nádorů v prsu. Přesto je to způsob, jakým je multifokální rakovina prsu obvykle stadiována.

jak se to léčí?

Vaše léčba bude záviset na stádiu vaší rakoviny. Pokud je rakovina v raném stádiu – to znamená, že nádory jsou pouze v jednom kvadrantu vašeho prsu – je možná operace zachovávající prsa (lumpektomie). Tento postup odstraní co nejvíce rakoviny, přičemž zachová zdravou prsní tkáň kolem ní.

Po operaci dostanete záření, které zabije všechny rakovinné buňky, které zde mohly zůstat. Chemoterapie je další možností po operaci.

Velké nádory nebo rakoviny, které se rozšířily, mohou vyžadovat mastektomii – operaci k odstranění celého prsu. Během operace mohou být také odstraněny lymfatické uzliny.

Jaké jsou nejčastější vedlejší účinky léčby?

Přestože léčba rakoviny prsu může zlepšit vaše šance na přežití, může mít vedlejší účinky.

Nežádoucí účinky operace zachovávající prsa zahrnují:

 • bolest v prsou
 • jizvení
 • otok prsu nebo paže (lymfedém)
 • změna tvaru prsou
 • krvácející
 • infekce

Mezi vedlejší účinky záření patří:

 • zarudnutí, svědění, olupování a podráždění kůže
 • únava
 • otok v prsou

jaký je výhled?

Multifokální karcinomy prsu se s větší pravděpodobností než jednotlivé nádory rozšíří do lymfatických uzlin. Výzkum však ukazuje, že 5letá míra přežití se u multifokálních nádorů neliší než u jednotlivých nádorů.

Váš výhled závisí méně na tom, kolik nádorů máte v jednom prsu, a více na velikosti vašich nádorů a na tom, zda se rozšířily. Celkově je 5letá míra přežití u rakoviny, která je omezena na prsa, 99 procent. Pokud se rakovina rozšířila do lymfatických uzlin v oblasti, 5letá míra přežití je 85 procent.

Jaké druhy podpory jsou k dispozici?

Pokud vám byla nedávno diagnostikována multifokální rakovina prsu, můžete mít spoustu otázek ohledně všeho, od možností léčby až po to, kolik to bude stát. Dobrým zdrojem těchto informací může být váš lékař a zbytek vašeho lékařského týmu.

Můžete také najít další informace a podpůrné skupiny ve vaší oblasti prostřednictvím organizací zabývajících se rakovinou, jako jsou tyto:

 • American Cancer Society
 • Národní nadace pro rakovinu prsu
 • Susan G. Komen

Zjistit více

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

POSLEDNÍ ČLÁNKY