Záchvaty vs. Záchvatové poruchy

Přehled

Terminologie záchvatů může být matoucí. Ačkoli lze tyto pojmy používat zaměnitelně, záchvaty a záchvatové poruchy se liší. Záchvat se týká jediného nárůstu elektrické aktivity ve vašem mozku. Záchvatová porucha je stav, kdy má člověk více záchvatů.

Co je to záchvat?

Záchvat je abnormální elektrický výboj, který se vyskytuje ve vašem mozku. Obvykle mozkové buňky nebo neurony proudí organizovaným způsobem podél povrchu vašeho mozku. K záchvatu dochází při nadměrné elektrické aktivitě.

Záchvaty mohou způsobit příznaky, jako jsou svalové křeče, záškuby končetin a ztráta vědomí. Mohou také vést ke změnám v pocitech a chování.

Záchvat je jednorázová událost. Pokud máte více než jeden záchvat, může to váš lékař diagnostikovat jako větší poruchu. Podle Minnesota Epilepsy Group vám jeden záchvat poskytne 40-50procentní šanci, že budete mít další do dvou let, pokud nebudete užívat léky. Užívání léků může snížit riziko dalšího záchvatu asi o polovinu.

Co je to záchvatová porucha?

Obvykle je u vás diagnostikována záchvatová porucha, jakmile jste měli dva nebo více „nevyprovokovaných“ záchvatů. Nevyprovokované záchvaty mají to, co se považuje za přirozené příčiny, jako jsou genetické faktory nebo metabolická nerovnováha ve vašem těle.

„Vyprovokované“ záchvaty jsou vyvolány konkrétní událostí, jako je poranění mozku nebo mrtvice. Aby vám byla diagnostikována epilepsie nebo záchvatová porucha, musíte mít alespoň dva nevyprovokované záchvaty.

Existují různé typy záchvatů?

Záchvaty se dělí na dva primární typy: parciální záchvaty, nazývané také fokální záchvaty, a generalizované záchvaty. Obojí může být spojeno se záchvatovými poruchami.

Částečné záchvaty

Částečné nebo fokální záchvaty začínají v určité části vašeho mozku. Pokud pocházejí z jedné strany vašeho mozku a šíří se do dalších oblastí, nazývají se jednoduché parciální záchvaty. Pokud začínají v oblasti vašeho mozku, která ovlivňuje vědomí, nazývají se komplexní parciální záchvaty.

Jednoduché parciální záchvaty mají příznaky včetně:

 • nedobrovolné svalové záškuby
 • změny vidění
 • závrať
 • smyslové změny

Komplexní parciální záchvaty mohou způsobit podobné příznaky a mohou také vést ke ztrátě vědomí.

Generalizované záchvaty

Generalizované záchvaty začínají na obou stranách vašeho mozku současně. Protože se tyto záchvaty rychle šíří, může být obtížné určit, kde vznikly. To ztěžuje některé druhy léčby.

Existuje několik různých typů generalizovaných záchvatů, z nichž každý má své vlastní příznaky:

 • Záchvaty nepřítomnosti jsou krátké epizody, které vás mohou přimět zírat a přitom zůstat nehybný, jako byste snili. Obvykle se vyskytují u dětí.
 • Myoklonické záchvaty mohou způsobit záškuby rukou a nohou na obou stranách těla
 • Tonicko-klonické záchvaty mohou trvat dlouhou dobu, někdy až 20 minut. Tento typ záchvatu může kromě nekontrolovaných pohybů způsobit závažnější příznaky, jako je ztráta kontroly močového měchýře a ztráta vědomí.

Febrilní křeče

Dalším typem záchvatu jsou febrilní záchvaty, které se objevují u kojenců v důsledku horečky. Přibližně jedno z 25 dětí ve věku od 6 měsíců do 5 let má febrilní křeče. Národní ústav neurologických poruch a mrtvice. Obecně platí, že děti, které mají febrilní křeče, nemusí být hospitalizovány, ale pokud záchvat trvá déle, může váš lékař nařídit hospitalizaci, aby vaše dítě sledoval.

Kdo dostane záchvaty a záchvatové poruchy?

Řada rizikových faktorů může zvýšit vaši šanci na rozvoj záchvatů nebo záchvatové poruchy, mezi které patří:

 • mít předchozí infekci mozku nebo poranění
 • rozvoj mozkového nádoru
 • mít v anamnéze mrtvici
 • s anamnézou komplexních febrilních křečí
 • užívání některých rekreačních drog nebo určitých léků
 • předávkování drogami
 • vystavení toxickým látkám

Buďte opatrní, pokud máte Alzheimerovu chorobu, selhání jater nebo ledvin nebo závažný vysoký krevní tlak, který se neléčí, což může zvýšit pravděpodobnost, že dostanete záchvat nebo se u vás rozvine záchvatová porucha.

Jakmile vám lékař diagnostikoval záchvatovou poruchu, určité faktory mohou také zvýšit vaši možnost mít záchvat:

 • pocit stresu
 • nedostatečný spánek
 • pití alkoholu
 • změny vašich hormonů, například během ženského menstruačního cyklu

Co způsobuje záchvaty?

Neurony využívají elektrickou aktivitu ke komunikaci a přenosu informací. K záchvatům dochází, když se mozkové buňky chovají abnormálně, což způsobuje, že neurony selhávají a vysílají špatné signály.

Záchvaty jsou nejčastější v raném dětství a po dosažení věku 60 let. Také některé stavy mohou vést k záchvatům, včetně:

 • Alzheimerova choroba nebo demence
 • srdeční problémy, jako je mrtvice nebo srdeční infarkt
 • poranění hlavy nebo mozku, včetně poranění před narozením
 • lupus
 • meningitida

Některé novější výzkumy zkoumají možné genetické příčiny záchvatů.

Jak se léčí záchvaty a záchvatové poruchy?

Neexistuje žádná známá léčba, která by dokázala vyléčit záchvaty nebo záchvatové poruchy, ale různé způsoby léčby jim mohou pomoci předejít nebo vám pomohou vyhnout se spouštěčům záchvatů.

Léky

Váš lékař vám může předepsat léky nazývané antiepileptika, jejichž cílem je změnit nebo snížit nadměrnou elektrickou aktivitu ve vašem mozku. Některé z mnoha druhů těchto léků zahrnují fenytoin a karbamazepin.

Chirurgická operace

Chirurgie může být další možností léčby, pokud máte částečné záchvaty, které nepomáhají léky. Cílem operace je odstranit část vašeho mozku, kde začínají vaše záchvaty.

Změny stravy

Pomoci může i změna toho, co jíte. Váš lékař může doporučit ketogenní dietu, která má nízký obsah sacharidů a bílkovin a vysoký obsah tuků. Tento způsob stravování může změnit chemii vašeho těla a může vést ke snížení frekvence záchvatů.

Výhled

Prožívání záchvatů může být děsivé, a přestože neexistuje žádný trvalý lék na záchvaty nebo záchvatové poruchy, léčba se zaměřuje na snížení rizikových faktorů, zvládání příznaků a prevenci opětovného výskytu záchvatů.

Zjistit více

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

POSLEDNÍ ČLÁNKY