Zánět středního ucha s výpotkem

Co je zánět středního ucha s výpotkem?

Eustachova trubice odvádí tekutinu z vašich uší do zadní části krku. Pokud se ucpe, může dojít k zánětu středního ucha s výpotkem (OME).

Pokud máte OME, střední část vašeho ucha se naplní tekutinou, což může zvýšit riziko infekce ucha.

OME je velmi běžné. Podle Agentury pro výzkum a kvalitu zdravotnictví asi 90 procent dětí bude mít OME alespoň jednou ve věku 10 let.

Co způsobuje OME?

Děti mají větší pravděpodobnost, že zažijí OME kvůli tvaru jejich eustachových trubic. Jejich trubky jsou kratší a mají menší otvory. To zvyšuje riziko ucpání a infekce. Dětské eustachovy trubice jsou také orientovány více vodorovně než u dospělých. To ztěžuje odtok tekutiny ze středního ucha. A děti mají častější rýmu a jiná virová onemocnění, která je mohou připravit na více tekutiny ve středním uchu a více ušních infekcí.

OME není ušní infekce, ale mohou spolu souviset. Například ušní infekce může ovlivnit, jak dobře protéká tekutina středním uchem. I po vymizení infekce může tekutina zůstat.

Také zablokovaná trubice a přebytečná tekutina mohou poskytnout ideální prostředí pro růst bakterií. To může vést k infekci ucha.

Alergie, dráždivé látky a respirační infekce mohou způsobit OME. Změny tlaku vzduchu mohou uzavřít Eustachovu trubici a ovlivnit průtok tekutiny. Tyto příčiny mohou být způsobeny létáním v letadle nebo pitím vleže.

Obvyklá mylná představa je, že voda v uchu může způsobit OME. To není pravda.

Jaké jsou příznaky OME?

OME není výsledkem infekce. Příznaky jsou často mírné nebo minimální a mohou se lišit v závislosti na věku dítěte. Ale ne všechny děti s OME mají příznaky nebo jednají nebo se cítí nemocné.

Jedním z běžných příznaků OME jsou problémy se sluchem. U mladších dětí mohou být změny chování příznakem problémů se sluchem. Dítě může například zapnout televizi hlasitěji než obvykle. Mohou se také tahat nebo tahat za uši.

Starší děti a dospělí, kteří mají OME, často popisují zvuk jako tlumený. A mohou mít pocit, že ucho je plné tekutiny.

Jak se diagnostikuje OME?

Lékař vyšetří ucho pomocí otoskopu, což je lupa s osvětleným koncem, která se používá k pohledu do ucha.

Lékař bude hledat:

 • vzduchové bubliny na povrchu bubínku
 • ušní bubínek, který vypadá matně, místo aby byl hladký a lesklý
 • viditelná tekutina za ušním bubínkem
 • ušní bubínek, který se nehýbe, když je do něj vháněno malé množství vzduchu

K dispozici jsou sofistikovanější testovací metody. Jedním z příkladů je tympanometrie. Pro tento test lékař zavede do ucha sondu. Sonda určuje, kolik tekutiny je za bubínkem a jak je hustý.

Akustický otoskop dokáže detekovat i tekutinu ve středním uchu.

Jak se léčí OME?

OME se často vyčistí samo. Chronická OME však může zvýšit riziko ušních infekcí. Možná budete muset navštívit svého lékaře, pokud máte po šesti týdnech pocit, že za uchem stále máte tekutinu. Možná budete potřebovat přímější léčbu k odvodnění uší.

Jednou z forem přímé léčby jsou ušní trubičky, které pomáhají odvádět tekutinu zpoza uší.

Odstranění adenoidů může také pomoci léčit nebo předcházet OME u některých dětí. Když se adenoidy zvětší, mohou blokovat drenáž ucha.

Jak mohu zabránit OME?

Podle Children’s Hospital of Pennsylvania (CHOP) se OME s největší pravděpodobností vyskytuje na podzim a v zimních měsících. Naštěstí existují věci, které můžete udělat pro snížení rizika rozvoje OME.

Preventivní techniky zahrnují:

 • časté mytí rukou a hraček
 • vyhýbání se cigaretovému kouři a znečištění, které může ovlivnit drenáž ucha
 • vyhýbání se alergenům
 • pomocí vzduchových filtrů, aby byl vzduch co nejčistší
 • využití menšího centra denní péče, ideálně se šesti nebo méně dětmi
 • kojení, které pomáhá vašemu dítěti odolávat ušním infekcím
 • nepít vleže
 • antibiotika užívat pouze v nutných případech

Vakcíny proti pneumonii a chřipce vás také mohou učinit méně zranitelnými vůči OME. Mohou zabránit ušním infekcím, které zvyšují riziko OME.

Jaké jsou komplikace spojené s OME?

OME není spojeno s trvalým poškozením sluchu, i když se tekutina po určitou dobu hromadí. Pokud je však OME spojeno s častými záněty uší, mohou nastat další komplikace.

Mohou zahrnovat:

 • akutní ušní infekce
 • cholesteatom (cysty ve středním uchu)

 • zjizvení ušního bubínku
 • poškození ucha způsobující ztrátu sluchu
 • postižená řeč nebo zpoždění jazyka

Jaký je dlouhodobý výhled pro OME?

OME je velmi časté a obvykle nezpůsobuje dlouhodobé poškození. Pokud se však u vašeho dítěte objeví opakované a časté záněty uší, poraďte se se svým lékařem o způsobech, jak dalším infekcím nebo OME předcházet. Je důležité věnovat pozornost problémům se sluchem u malých dětí, protože mohou způsobit dlouhodobé jazykové zpoždění.

Zjistit více

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

POSLEDNÍ ČLÁNKY