Zavšivení

Co je to zavšivení?

Zavšivení je populace malých parazitů, kteří žijí na lidském těle. Tři typy vší, které existují, jsou vši hlavové, tělesné a stydké, neboli krabí vši. Všechny tři formy vší se šíří kontaktem kůže na kůži a mohou se šířit rychle. I když se všechny nazývají „vši“, vši stydké jsou jiný druh hmyzu než vši hlavové a tělesné.

Vši mohou přenášet nemoci, ale ve Spojených státech jsou velmi vzácné. Veš hlavová a vši stydká nikdy nejsou nositeli onemocnění. Všechny formy vší mohou být dráždivé a nakažlivé. Nejlepší je léčit je včas, než se rozšíří.

Jaké jsou druhy napadení vši?

Napadení vši jsou klasifikovány podle části těla, na které se nacházejí. Různé vši přitahují různé části těla.

Veš hlavová se přichytí na vlasy na hlavě a klade vajíčka na kořen vlasového pramene. Jsou nejběžnější formou vší a jsou nakažlivé při blízkém kontaktu.

Vši žijí na oblečení a přesouvají se do těla, aby se živily. Nejčastěji se vyskytují u lidí se špatnou hygienou, protože je lze snadno odstranit pravidelným koupáním a praním prádla.

Vši stydké žijí hlavně na pubických chlupech, ale lze je nalézt i jinde na těle, včetně podpaží, chlupů na hrudi a vousů. Kladou vajíčka na bázi ochlupení a šíří se na další lidi prostřednictvím sexuálního kontaktu.

Jaké jsou příznaky napadení vši?

Příznaky napadení vši zahrnují:

  • svědění v místě napadení
  • podrážděnost
  • přítomnost vaječných vaků nebo vší ve vlasech nebo na oblečení

Vzniká svědění a podráždění, protože vši se živí krví v lidském těle.

Komu hrozí zavšivení?

Školáci jsou ohroženi výskytem vší, protože se dostávají do těsného kontaktu s ostatními studenty, a to prostřednictvím hry a jiné činnosti. Rodičům se doporučuje, aby své děti zkontrolovali, zda nemají vši, pokud si stěžují na svědění pokožky hlavy.

Lidé, kteří žijí v přeplněných podmínkách se špatnou hygienou a sanitací, jsou ohroženi tělesnými vši.

Lidé s více sexuálními partnery mohou být ohroženi výskytem vší kvůli zvýšené pravděpodobnosti expozice.

Co způsobuje napadení vši?

Vši se šíří přímým kontaktem. Vši nemohou létat ani poskakovat a mohou se šířit pouze dotykem, když se rychle plazí k jinému tělu. Vši žijí krátkou dobu (méně než 24 hodin) mimo tělo, takže se mohou přenést na sdílené předměty, které se dostanou do kontaktu s hlavou. Jedná se o méně obvyklý způsob šíření než přímý kontakt.

Vši přitahují čisté vlasy a nejsou známkou špatné hygieny. Tělesné vši, které přenášejí nemoci, se často šíří na místech, kde je shluk lidí a nedostatečná hygiena. Stydké vši se obvykle šíří pohlavním stykem s osobou, která je má.

Domácí mazlíčci nemohou nosit vši. Některé formy vší se mohou přenášet přes povlaky na polštáře, oblečení a záchodová prkénka, ale jejich výskyt je poměrně nízký. Koberce ve třídě také nemohou přenášet živé vši, s výjimkou případů, kdy děti dřímají na koberci blízko sebe.

Jak se vši diagnostikují?

Většina forem napadení vší je viditelná pouhým okem, ale někdy bude lékař potřebovat lupu, aby viděl živé vši nebo jejich vaky na vajíčka, kterým se také říká hnidy.

Jediným způsobem, jak potvrdit aktivní zamoření, je najít na místě živé vši. Přítomnost hnid může naznačovat minulou populaci, která již není aktivní.

Jak se zavšivení léčí?

Chcete-li je odstranit, musíte ošetřit napadení vši. Bez léčby se vši stále množí a budou nadále osídlovat tělo, dokud se nestanou ohromujícími.

Léky

Většinu napadení vší můžete léčit lokálními léky. Ty obvykle přicházejí ve formě šamponu nebo tělového mýdla, které musíte důkladně nanést na postižené místo. K dispozici jsou léky na předpis i volně prodejné (OTC).

Mokré česání

Někteří lidé se snaží kontrolovat vši pomocí procesu zvaného mokré česání, který zahrnuje použití hřebenu s jemnými zuby na mokré vlasy k vytažení hnid a živých vší. To může snížit velikost zamoření vši, ale je nepravděpodobné, že by zamoření úplně eliminovalo.

Alternativní terapie

Předpokládá se, že domácí prostředky, jako jsou následující, zabíjejí vši, pokud jsou aplikovány silně a ponechány přes noc, ale tyto produkty nejsou klinicky prokázány jako účinné. Obsahují:

  • majonéza
  • olivový olej
  • gel na vlasy
  • vazelína

Léky na vši na předpis a volně prodejné léky s větší pravděpodobností vyléčí zamoření.

jaký je výhled?

Při správné léčbě by vši měly rychle odeznít. V případě tělesné vši mohou po odeznění napadení zůstat některá zbytková onemocnění. Tyto stavy vyžadují samostatnou léčbu a lidé, kteří je mají, mohou mít jiný pohled. Okamžitě navštivte svého lékaře, pokud jste nedávno měli vši a necítíte se dobře.

Prevence zavšivení

Minimalizujte fyzický kontakt s ostatními lidmi, zejména ve školách, abyste se vyhnuli vši. Při prvních známkách zamoření podnikněte kroky, abyste nenakazili další lidi.

Vždy dodržujte správnou hygienu, abyste zabránili napadení těla vši. Pravidelně si perte oblečení a vyhněte se kontaktu s lidmi, kteří se nekoupou.

Buďte selektivní se svými sexuálními partnery, abyste zabránili napadení těla vši. Před pohlavním stykem zkontrolujte jejich genitálie nebo je požádejte, aby šli na kliniku pro testování.

Zjistit více

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

POSLEDNÍ ČLÁNKY