Zdravotní přínosy ječmenné vody

Přehled

Ječná voda je nápoj vyrobený z vody, která byla vařena s ječmenem. Někdy se zrna ječmene cedí. Někdy se jednoduše zamíchají a smíchají se sladidlem nebo ovocnou šťávou, aby vznikl nápoj, který je podobný limonádě. Voda z ječmene se v některých kulturách konzumuje kvůli zdravotním přínosům.

Ječmenná voda se často ochucuje citronovou kůrou nebo citronovou šťávou. Nápoj tvrdí, že pomáhá při hubnutí, vyplavuje toxiny, udržuje vaše trávení pravidelné a další. Některá zdravotní tvrzení o ječmenné vodě ještě nejsou podpořena lékařským výzkumem. Pokračujte ve čtení a zjistěte, zda je pití ječmenné vody pro zdravotní přínosy něco, co byste měli zvážit.

Zdravotní přínosy ječmenné vody

Snižuje cholesterol

Pití ječné vody nebo ječného čaje může ovlivnit hladinu cholesterolu. Bylo zjištěno, že chemické látky v ječmeni, zvané tokoly, potlačují LDL cholesterol a přispívají k lepšímu celkovému kardiovaskulárnímu zdraví. Antioxidanty v ječmenné vodě také vychytávají volné radikály, které mohou snížit oxidační stres, který vaše srdce pociťuje z vystavení toxinům. Americký Úřad pro kontrolu potravin a léčiv (FDA) také studoval a informoval o přínosech betavlákna z ječmene na srdeční choroby a cholesterol.

Kontroluje hladinu cukru v krvi

Ječná voda byl testován pro jeho schopnost kontrolovat hladinu cukru v krvi. Pití neslazené vody z ječmene vám může poskytnout výhodu kontroly výkyvů hladiny cukru v krvi. Lidé s cukrovkou se mohou zajímat zejména o schopnost ječné vody snižovat hladinu cukru v krvi po jídle. Antioxidanty ječné vody také pomáhají zlepšit výsledky diabetu.

Podporuje hubnutí

Obsah vlákniny v nevázané ječmenné vodě může pomoci k pravidelnějšímu trávení. Může také způsobit, že se budete déle cítit plnější. Ječná voda vás hydratuje a obsahuje spoustu kalorií, ale velmi málo tuku. Tyto faktory mohou učinit z pití ječmenné vody účinnou strategii, jak zahnat hlad a zabránit svačině mezi jídly. V kombinaci se zdravou stravou a cvičením může ječmenná voda pomoci při hubnutí tráví pomalu a zasytí vás déle.

Bohaté na vitamíny a antioxidanty

Ať už je vaše ječmenná voda vyrobena z perličkového nebo loupaného ječmene, je bohatá na vitamíny a antioxidanty. Folát (vitamín B), železo, měď a mangan se nacházejí ve velkém množství ve vodě z ječmene. Antioxidanty v ječmenné vodě přispívají k mnoha dalším zdravotním přínosům, protože umožňují zdravý růst buněk a zároveň se zbavují volných radikálů, které způsobují oxidační stres ve vašich orgánech.

Zlepšuje trávení

Obilná zrna jako ječmen obsahují vysoké množství trávicí vlákniny. Vaše tělo potřebuje trávicí vlákninu k přesunu potravy žaludkem a ven z vašich střev. Když pijete nefiltrovanou ječmennou vodu, přidáváte k této vysoké koncentraci vlákniny hydratační složku. To znamená, že schopnost vašeho těla zpracovávat toxiny a zbavovat se vodní váhy je nabitá. Mayo Clinic doporučuje ječmen jako zdroj rozpustné vlákniny.

Může snížit riziko rakoviny

Rozvíjející se výzkum rakoviny poukazuje na důležitost výběru stravy a životního stylu pro snížení rizika rakoviny. Vláknina v ječmeni může pomoci chránit vaše tlusté střevo tím, že vyloučí toxiny, které se při pravidelném trávení neodstraňují. Kromě vlákniny, kterou obsahuje, má ječmen také kyselinu ferulovou, která může ve skutečnosti bránit růstu nádorů. A jedna studie zjistili, že množení buněk rakoviny tlustého střeva bylo zastaveno antioxidanty nalezenými v ječmeni.

Podporuje imunitní systém

Kromě vlastností ječmene bojujících proti volným radikálům a vitamínů a minerálů v ječmeni může ječmenná voda podpořit váš imunitní systém ještě dalším důležitým způsobem. Když ječmennou vodu ochutíte citrusy (jako je citronová kůra nebo pomerančová kůra), dodáte svému nápoji dávku vitamínu C, díky které je pro vaše zdraví ještě prospěšnější.

Nežádoucí účinky a rizika

To, že ječná voda má mnoho zdravotních přínosů, neznamená, že byste ji měli konzumovat ve velkém množství. Některé receptury ječné vody obsahují vysoké koncentrace umělých cukrů nebo sladidel. Než budete pít ječnou vodu, která byla zpracována nebo zabalena, vždy si přečtěte složení. Pití velkého množství ječmenné vody, když nejste zvyklí ji pít, může způsobit zácpu nebo řídkou stolici kvůli vysokému obsahu vlákniny. A počet kalorií v jedné porci ječné vody se rovná plnému jídlu, takže buďte opatrní, abyste toho nevypili příliš mnoho na jedno posezení. Je to také obilí obsahující lepek, takže by se mu měli vyhnout lidé s celiakií nebo nesnášenlivostí lepku.

Nefiltrovaná ječmenná voda je lahodný, jednoduchý a osvěžující způsob, jak získat vydatnou dávku vlákniny, vitamínů a minerálů. Zatímco příliš mnoho ječmenné vody může zatěžovat váš trávicí systém, její pití několikrát týdně vám může pomoci zhubnout a vyhnout se cukrovce a srdečním chorobám.

Zjistit více

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

POSLEDNÍ ČLÁNKY