Zeptejte se advokáta: Zvyšte si sebevědomí pomocí psoriázy

 • Léčba a starosti s psoriázou mohou převzít váš život.
 • Narušení negativní sebemluvy a zapojení do všímavosti může zvýšit sebevědomí.
 • Některé mechanismy zvládání mohou mít také příznivý vliv na vaše příznaky.

Ano, s lupénkou je rozhodně možné zvednout si sebevědomí. Když mi byl tento stav před více než 25 lety poprvé diagnostikován, nikdy by mě nenapadlo, že budu psát o tipech na zvýšení sebevědomí, ale jsem tady!

Po spoustě sebevzdělávání, kopání do svých spouštěčů a nějakém (čti: spoustě) zápasení se sebevědomým vyjadřováním svých potřeb se cítím dobře v kůži, ve které jsem, vzplanutí a tak.

Zde je mých šest nejlepších tipů, jak si zvýšit sebevědomí s lupénkou.

Péče o sebe

Když žijete s chronickým onemocněním, léky a návštěvy lékaře jsou vždy na prvním místě a vytěsňují chvíle požitku s vaším tělem. Byl jsem unavený z pocitu, že moje tělo je pouze věc, kterou je třeba léčit a spravovat. Akty sebepéče mi umožňují pečovat o své tělo jinými způsoby.

Pro mě péče o sebe zahrnuje:

 • omezit čas na namočení v epsomské solné lázni alespoň jednou týdně (po dobu výzkumu smíšený co se týče účinků, mohu potvrdit, že je to úžasný pocit)
 • čtení dobrých knih, které mě vytáhnou z hlavy (bez rozptylování na sociálních sítích)
 • užívat si nesmlouvavého rána „me time“

Začlenění péče o sebe do vaší rutiny může znamenat probuzení 15–30 minut před tím, než se vaše děti probudí a budou si číst deník, meditovat nebo si jen vychutnat svůj oblíbený šálek kávy nebo čaje. Pamatujte, že udělovat si čas na upřednostnění sebepéče není sobecké.

Sebepřijetí

Už mě unavovalo neustále se dívat na své vzplanutí a myslet si, že jsem ošklivá. Negativní sebepohled často přichází spolu s psoriázou zčásti kvůli stigmatizaci onemocnění a zčásti v důsledku účinků tohoto stavu nejen na osobní vzhled, ale i na psychologie lidí s psoriázou. Ženy s psoriázou jsou vůči negativnímu sebevědomí zranitelnější než muži.

Musel jsem změnit vyprávění. Dovolit si žvatlat negativní sebemluvu je jedna z nejhorších věcí pro sebeúctu.

Negativní sebemluvu můžete narušit slovy přijetí pro sebe jako:

 • “Nejsem moje psoriáza.”
 • “Moje psoriáza mě nedefinuje.”
 • “Dnes jsem krásná.”

Říkat si tyhle věci mi zpočátku připadalo hloupé. Ale čím více sebepřijetí dokážete shromáždit, tím více důvěry bude prosvítat. Sebevědomí: 1, psoriáza: 0.

Všímavost

Když žijete s chronickým onemocněním, je těžké prožít svůj den, když téměř každé vaše rozhodnutí vede zpět k vaší nemoci. Spustí tento šálek kávy (nebo vína) mé vzplanutí? Dokážu se dnes dostat na podlahu a hrát si se svými dětmi, když mě pálí vzplanutí? Můžu jít dnes večer na tu akci nebo budou zírat na mou psoriázu? Budu dnes moci pracovat u počítače, aniž by byly všude vločky?

Tuto spirálu asi znáte.

Studie ukázaly, že meditace a další techniky všímavosti mohou tento stresový cyklus přerušit. To zase může pomoci uklidnit vzplanutí.

Mindfulness může vypadat takto:

 • poslech meditačních nahrávek
 • pomocí YouTube nebo aplikace k procvičování dýchání
 • brát a Procházka
 • dělá lehkou jógu
 • klepání (EFT)
 • recitování mantry

Poctivost

Výsledek vašeho léčebného plánu závisí částečně na úrovni komunikace mezi vámi a vaším lékařem (viz toto studie 2021 do psoriatické artritidy). To znamená, že musíte být ke svému lékaři upřímní. Ale to samozřejmě vyžaduje určitou míru sebevědomí.

Když jsem svému lékaři začala přesně říkat, jak se cítím s určitou léčbou nebo léky (nespokojená!), bylo úžasné, o kolik lépe jsem se při těchto schůzkách cítila. A oč víc mě můj doktor poslouchal.

Pokud máte pocit, že nemůžete vést otevřený rozhovor se svým lékařem, pak je čas najít nového. Pokud něco nefunguje, změňte to. Váš lékař je tu, aby vám s tím pomohl a našel léčbu, která vám vyhovuje.

Být upřímný k sobě (a ke svému lékaři) vám dodá sebevědomí, které potřebujete k přehodnocení toho, co ve svém životě skutečně potřebujete – a co nepotřebujete. Když se budete cítit zmocněni, pravděpodobně se budete celkově cítit lépe.

Důvěryhodné zdroje

Ruku v ruce se silným vztahem s vaším zdravotníkem je úložiště důvěryhodných zdrojů.

Na sociálních sítích se lupénka hodně hájí – mnohem více než informace od dermatologů – takže nalezení lidí a zdrojů, kterým můžete důvěřovat, pomůže zmírnit úzkost z psoriázy.

Přemožení špatnými informacemi vás může zbavit pocitu bezpečí. Buďte vybíraví ohledně těch, od kterých přijímáte rady.

Podpora komunity

Když se začnete spojovat s ostatními, kteří žijí s chronickým onemocněním, jako je psoriáza, budete spojeni s ostatními, kteří pochopit to.

Nemusíte vysvětlovat, co je to vzplanutí. Nemusíte vysvětlovat, proč jsou dny léčby těžké. Nemusíte vysvětlovat, proč zkoušíte nový dietní životní styl (bezlepkový? bez mléčných výrobků? bez červeného masa?). Prostě to dostanou.

Studie z roku 2021 na více než 100 lidech s kožními onemocněními, včetně psoriázy, zjistila, že sociální podpora může ovlivnit způsob, jakým prožívají svůj stav kůže.

A vědomí, že máte tuto podporu v zadní kapse – díky sociálním sítím – znamená, že můžete vzít telefon a sáhnout, když ho potřebujete.

Odpočinek

Kdy jste naposledy prostě vypnuli počítač nebo telefon a zdřímli? Vím, může to znít hloupě. Ale někdy je odpočinek vše, co vaše tělo potřebuje, aby vše dohnalo, zotavilo se a uzdravilo.

Když sedíte a odpočíváte, jste schopni si všímat toho, co vaše tělo potřebuje, a ptát se sami sebe, kdy jste naposledy pili vodu? Hydratovali jste své vzplanutí lupénky svým oblíbeným mlékem? Oslovili jste svou komunitu, abyste se ohlásili? Nebo se jen potřebujete podívat na epizodu nebo dvě z vašeho oblíbeného pořadu? („Ted Lasso“ je můj džem).

Odpočívejte, uzdravujte se, zotavujte se, opakujte.

Zvyšování sebeúcty pomocí psoriázy je kumulativní úsilí. Začíná to tím, že se budete starat o sebe, přijmout sami sebe a být k sobě upřímní ohledně toho, co potřebujete, abyste mohli šťastně žít svůj život. zatímco zvládnutí vaší psoriázy. Ne naopak.


Sabrina Skiles je bloggerka o životním stylu a advokátka zdravotnických organizací, jako je National Psoriasis Foundation. Svůj blog Homegrown Houston vytvořila jako zdroj životního stylu pro ženy tisíciletí a ty, kteří žijí s psoriázou. Sdílí každodenní inspiraci k tématům, jako je zdraví a wellness, mateřství a manželství a zvládání chronické nemoci a zároveň žije stylový život. Její tipy na sdílení psoriázy najdete na Instagramu a Cvrlikání.

Zjistit více

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

POSLEDNÍ ČLÁNKY