Zeptejte se experta: Budujte sebevědomí a najděte letos radost

Westend61/Getty Images

Mít sebevědomí je těžké a neustále se srovnávám s ostatními. Jak mohu zastavit tento zvyk?

Možná jste slyšeli přísloví Theodora Roosevelta, že „srovnávání je zlodějem radosti“. Radost můžeme nahradit sebevědomím a sentiment stále platí. Srovnání nás okrádá o spokojenost, naplnění a klid, které jsme cítili, než jsme viděli tento nový příspěvek na sociálních sítích.

Váš mozek je vybaven k porovnávání, vyhodnocování a posuzování, aby detekoval hrozby. Vzhledem k tomu, že ke srovnávání dochází automaticky, nejde ani tak o snahu zastavit náš mozek v porovnávání, než o to, abychom si všímali toho, čím ho krmíme.

Co tedy můžete udělat se srovnáním? Rozvíjení praxe uznání a ocenění je skutečně cestou ven ze škodlivého a destruktivního srovnávání.

Proč? Protože vděčnost vás usměrňuje ve vašem vlastním příběhu místo toho, abyste se soustředili na „druhého“. Vděčnost vám pomáhá vzpomenout si na vaši vlastní cestu – čeho jste dosáhli, co jste překonali, čím jste vytrvali, co jste získali, naučili se a čím jste se stali.

A právě tato záměrná praxe zapamatování vytváří vedlejší produkt silného pocitu důvěry a důvěry v sebe sama. Vděčnost vám ve skutečnosti pomáhá vědět: Hej, já taky rockuju!

Sebedůvěra je cesta, ne cíl. Vděčnost je nezbytným společníkem.

Tip partnera

Barevné gumové červy Olly Hello Happy Gummy Worms jsou navrženy tak, aby zlepšily vaši náladu a poskytly vám dobrý pocit. Žvýkačky s tropickou příchutí obsahují směs šafránu a vitamínu D.*

*sponzorováno

Jak mohu pracovat na budování své sebedůvěry? Jaké jsou některé strategie, které mohu vyzkoušet?

Máme tendenci myslet na sebevědomí jako na všechno nebo nic – buď ji máte, nebo ne. Ale důvěra je mnohostranná. Můžete si být jisti svou rolí v práci, ale mít problémy s komunikací se svým partnerem.

Je užitečné vybrat si jednu oblast, na kterou se zaměříte. Chcete získat větší jistotu při správě svých financí nebo třeba paddleboardingu v oceánu?

Uvědomte si, že nezačínáte od nuly. Zamyslete se nad oblastí života, ke které už máte důvěru, a zapisujte si, jak jste se sem dostali.

Vedlejší poznámka: Důvěra klesá a proudí. Nejde o to mít neochvějnou důvěru, ale zjistit, kde to zažíváte častěji než ne.

Již dříve jste si vybudovali sebevědomí a můžete to udělat znovu.

Zavázat se k akčnímu plánu. Jak se dostanete tam, kde chcete být? Potřebujete získat podporu ostatních? Co jste ochotni investovat z hlediska času, energie a zdrojů?

Důvěra se buduje časem a opakováním. Přemýšlejte o chování a činnostech, které nejčastěji opakujete. Hádám, že tam zažíváte poměrně vysokou míru sebevědomí.

Klíče k úspěchu jsou ty, které jste si již vypěstovali.

Jak se mohu zlepšit v identifikaci a upřednostňování věcí, které mi přinášejí radost?

Identifikace toho, co vám přináší radost, vyžaduje zvyk všímavosti. Často žijeme na autopilotovi, ale vědět, co přináší radost, znamená, že musíte dostatečně zpomalit, abyste věnovali pozornost tomu, co vaše srdce, mysl a tělo prožívají v reálném čase.

Zde je několik otázek k zamyšlení:

  • Co vás tak uchvátí, že ztrácíte pojem o čase?
  • Kam jde tvá mysl, když sníš?
  • Kdy jste naposledy zažili potěšení nebo pocit štěstí?

Na tyto otázky může být těžké odpovědět, nebo možná zjistíte, že to, co kdysi přinášelo radost, už ne. To je v pořádku! Je čas vás prozkoumat a znovu objevit.

Upřednostňování vaší radosti není dobrovolná činnost. Prožívat radost znamená ctít plnost svého lidství a praktikovat radost je praktikovat péči o sebe.

Abyste se zavázali upřednostňovat radost, musíte vědět, že si zasloužíte zažít potěšení a štěstí, a já jsem tu, abych vám řekl, že jste toho absolutně hoden, protože máte dech ve svém těle.

Jaké jsou překvapivé výhody upřednostňování věcí, které vás baví?

Všichni víme, že život je plný požadavků.

Ale upřednostňování radosti vás posouvá ze stavu neustálého produkování, vydělávání a snažení do stavu prostého bytí.

Znovu vás spojí s realitou, že v zásadě jste lidská bytost a ne člověk, který dělá, a že věci jako potěšení, radost a štěstí jsou nezbytnou součástí dobře žitého a vyváženého života.

Zapojit se do příjemných činností znamená usilovat o potěšení pro potěšení a může snížit stres, úzkost a obavy, když se plně zapojíte do přítomného okamžiku.

Může vám také poskytnout ucelenější pohled na život. Jak zdůrazňuje tato studie z roku 2017, ti, kteří praktikují radost, jsou subjektivně spokojenější se svým životem.

Jaké malé kroky mohu udělat pro zlepšení nálady?

Protože nemůžete ovládat, jak se cítíte, klíčem ke zlepšení nálady je soustředit se na to, co můžete ovládat – své chování.

Zapojit se do pohybu těla způsobem, který vám dělá dobře, vám může pomoci zlepšit náladu. Veškerý pohyb se počítá jako pohyb – zahradničení, hula hooping nebo tanec na vaši oblíbenou melodii jsou férová hra.

Základem je, aby to bylo příjemné. Takže, pokud nesnášíte běhání, nedělejte to!

Poslech hudby může také zlepšit náladu. Někdo může potřebovat katarzi smutné písně a pořádný pláč, zatímco jiní mohou preferovat veselejší melodie. Experimentujte a uvidíte, co vám nejlépe vyhovuje.

Pokud se však vaše nálada zhoršila více než obvykle nebo pokud vám to začíná narušovat fungování v životě, zvažte oslovení zdravotnického odborníka, který vám poskytne individuální péči.

Existuje souvislost mezi sebevědomím a náladou?

Záleží na tom, jak se cítíte. Silný smysl pro svou hodnotu a hodnotu zvyšuje váš celkový pocit sebevědomí a pohody.

Pozitivní vztah mezi vysokým sebevědomím, subjektivní pohodou a životní spokojeností byl podpořen výzkumem.

Zajímavý směr studia však poskytuje jemnější pochopení tohoto vztahu: Lidé s vysokým sebevědomím mohou mít buď „bezpečnou“ nebo „křehkou“ úctu.

Lidé s „bezpečnou“ sebeúctou se obecně mají rádi a přijímají se, i když uznávají, že existují oblasti pro růst a zlepšení.

To je na rozdíl od těch, kteří mají „křehké“ sebevědomí, jejichž pozitivní pohled na sebe je velmi zranitelný a snadno ohrožený neúspěchem. Při přijímání zpětné vazby se mohou stát defenzivními.

Zdá se, že tento pocit vnitřního bezpečí je spojen s pozitivní náladou a zdravým psychickým fungováním.


Dr. Jacquelyn Johnson je licencovaná klinická psycholožka. Má soukromou praxi v Kalifornii a specializuje se na problémy specifické pro vysoce výkonné afroamerické ženy, jako je boj se silnou černoškou.

Zjistit více

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

POSLEDNÍ ČLÁNKY