Zjistěte, kolik máte zdravých let

Co kdybyste přesně věděli, o kolik let si můžete prodloužit život?

Téměř každý má svůj seznam, který musí dokončit, než jeho zdravá „zlatá“ léta odejdou: cestujte na dosud neviděná místa, běžte maraton, naučte se plachtit, získejte diplom, koupíte si chatu na speciálním místě nebo strávte léto něco, co změní život. Ale změnily by se vaše plány, kdybyste přesně věděli, kolik zdravých let vám zbývá?

Na to (zatím) žádná aplikace neexistuje, ale výzkumníci z Goldenson Center for Actuarial Research vyvinuli kalkulačku, která se podle nich dost blíží.

Zadejte své informace a získejte výsledky

I když Kalkulačka zdravého života není první svého druhu, je podložená vědeckými poznatky. Výzkum podporuje mnoho faktorů tohoto modelu, například jak cvičení, příjem, vzdělání a nemoci jako cukrovka může ovlivnit délku života. Kalkulačka tedy začíná kladením otázek na základě vašich:

 • Rod
 • stáří
 • hmotnost
 • výška
 • příjem
 • Stupeň vzdělání

Poté se ponoří do vašeho životního stylu:

 • Kolik dní v týdnu cvičíte?
 • Kouříš?
 • Jak často se stáváte dopravními nehodami?
 • kolik toho vypiješ?
 • Máte cukrovku 2. typu?
 • Jak to vlastně máte se svým zdravím?

Když si projdete otázky, možná zjistíte, že vědomě zvažujete svůj životní styl. Opravdu máte dostatek spánku? Je počet alkoholických nápojů přesný nebo odhadovaný (nebo přímo fib!)?

Které části vašeho života vás překvapují?

Poté, co stisknete výpočet, algoritmus rozebere roky, které jste ještě nežili, a ukáže na počet let „zdravého života“, které vám zbývají, spolu s roky vašeho „nezdravého života“.

Naštěstí to nekončí „poznámkou smrti“

Kalkulačka zdravého života uvádí způsoby, jak si můžete prodloužit své „zdravé roky“, a přesně vám řekne, o kolik let je lze prodloužit. (Například dřívější spánek by mohl prodloužit můj zdravý život o 22 měsíců.) Opět platí, že mnoho z těchto změn životního stylujsou podporovány vědou a jsou dostupné pro většinu lidí.

V článku pro The Conversation profesor Jeyaraj Vadiveloo říká, že podle odhadu výzkumného týmu by 60letý muž, který správně jí, dobře spí a udržuje se v rozmezí zdravé hmotnosti, mohl mít o 13 let více zdravého života než 60letý muž s méně zdravými návyky.

Samozřejmě, že kalkulačka určitě ano ne exaktní věda.

Nezohledňuje genetické faktory, které mohou přispět až 25 procent vaší očekávané délky života. Nemůže v budoucnu ověřit věci, které jsou mimo vaši kontrolu, jako jsou přírodní katastrofy nebo nehody. Jeho výpočty jsou založeny na tom, co víme z výzkumu, takže neměřitelné faktory, jako je úroveň stresu, postoje a přátelství, nejsou brány v úvahu.

Zdravá léta jsou nová zlatá léta

Znalosti a čas dokážou velké věci. Kdybyste věděli, že cvičení a spánek vám mohou pomoci zpomalit ručičky času a dát vám více let, udělali byste to?

Kalkulačka Goldenson Center je nepochybně stále ve vývoji. Je ještě příliš brzy na to říci, do jaké míry jsou jejich zjištění přesná, a jak zdokonalují svou kalkulačku, mohl by existovat potenciál pro přidání kategorií. Další věci, které by mohly zohlednit, jsou užívání drog, typ stravy a děti. Prozatím doufají, že informováním uživatelů o zdravých návycích a o tom, co může potenciálně prodloužit takzvaná „zdravá léta“, je pak lidé budou moci aktivně a vědomě využívat.

Kliknutím sem si prohlédněte kalkulačku.


Allison Krupp je americká spisovatelka, editorka a spisovatelka ghostwritingu. Mezi divokými multikontinentálními dobrodružstvími žije v Berlíně v Německu. Podívejte se na její web tady.

Zjistit více

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

POSLEDNÍ ČLÁNKY