Způsobují statiny bolesti kloubů?

Přehled

Pokud se vy nebo někdo, koho znáte, snažíte snížit cholesterol, slyšeli jste o statinech. Jsou typem léků na předpis, které snižují hladinu cholesterolu v krvi.

Statiny snižují produkci cholesterolu v játrech. To může zabránit hromadění přebytečného cholesterolu na vnitřní straně tepen, což by mohlo vést k infarktu nebo mrtvici. Jedna studie, která zahrnovala tři nemocnice, zjistila, že statiny zřejmě nejlépe fungují u lidí, kteří mají genetickou predispozici k infarktu.

Obvyklé vedlejší účinky

Stejně jako u mnoha lidí, kteří užívají léky na předpis, někteří lidé, kteří užívají statiny, pociťují vedlejší účinky. O 25 milionů Američanů brát statiny. Mezi 5 a 18 procenty těchto lidí hlásí bolestivé svaly, což je běžný vedlejší účinek. Statiny s větší pravděpodobností způsobí bolesti svalů, když se užívají ve vysokých dávkách nebo když se užívají v kombinaci s určitými léky.

Mezi další hlášené nežádoucí účinky statinů patří jaterní nebo zažívací potíže, vysoká hladina cukru v krvi, cukrovka 2. typu a problémy s pamětí. Mayo Clinic naznačuje, že někteří lidé trpí těmito účinky častěji než jiní. Mezi vysoce rizikové skupiny patří ženy, lidé starší 65 let, lidé s onemocněním jater nebo ledvin a ti, kteří pijí více než dva alkoholické nápoje denně.

A co bolesti kloubů?

Bolest kloubů je považována za menší vedlejší účinek užívání statinů, i když pokud ji trpíte, nemusí se vám zdát nezávažná.

V poslední době je málo výzkumů o statinech a bolestech kloubů. Jeden případová studie naznačil, že statiny, které se rozpouštějí v tucích, nazývané lipofilní statiny, mají vyšší pravděpodobnost, že způsobí bolesti kloubů, ale je zapotřebí dalšího výzkumu.

Zatímco bolest svalů a bolest kloubů jsou jasně oddělené problémy, pokud užíváte statiny a pociťujete bolesti, možná by stálo za to zvážit, kde přesně ta bolest je. Podle FDANěkteré léky interagují se statiny, aby skutečně zvýšily množství statinu ve vašem krevním řečišti. To platí i pro grapefruit a grapefruitový džus. Ve velmi vzácných případech může dojít k rhabdomyolýze, což je potenciálně smrtelný stav. Naprostá většina lidí, kteří užívají statiny, se nebude muset tohoto stavu obávat, ale měli byste konzultovat jakékoli bolesti a bolesti se svým lékařem.

Jídlo s sebou

Bylo prokázáno, že statiny pomáhají předcházet srdečnímu infarktu a mrtvici, zejména v případech, kdy jsou tyto zdravotní problémy zděděny. Ale statiny nejsou jediným způsobem, jak snížit hladinu cholesterolu. Jednoduché změny ve vaší stravě a zvýšení pohybu mohou změnit.

Pokud uvažujete o statinech, myslete také na hubnutí a zdravější stravování. Jíst více produktů a méně masa a nahrazovat jednoduché sacharidy komplexními může snížit váš cholesterol.

Pozitivní efekt může mít i cvičení čtyři a více dní v týdnu déle než 30 minut v kuse. Statiny jsou důležitým zdravotním vývojem, ale nejsou jediným způsobem, jak snížit vaše šance na srdeční infarkt a mrtvici.

Zjistit více

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

POSLEDNÍ ČLÁNKY