5 výhod masáže prsou

Přehled

Masáž prsou je nástroj, který můžete využít k mnoha účelům, od identifikace rakoviny prsu a zmírnění bolavých svalů až po zlepšení zážitku z kojení. I pouhých 15 minut masáže může stačit k tomu, abyste využili jejích výhod.

Masáž prsou můžete provádět sami. Existuje velmi málo rizik, takže to můžete dělat tak často, jak chcete. Zde je více o tom, proč si možná budete chtít masírovat prsa, jak to udělat a kdy budete chtít navštívit svého lékaře.

Proč si ženy masírují prsa?

1. Kojící ženy

Stále více výzkumů naznačuje, že masáž prsou může mít mnoho výhod pro kojící ženy.

Například v jedné studii byly skupině nových kojících matek poskytnuty dvě 30minutové masáže prsou během 10 dnů po porodu. Ve srovnání s kontrolní skupinou, která masáž nedostala, tyto matky pociťovaly menší bolest prsou při krmení.

Nejen to, jejich děti také více saly u prsu a samotné mléko obsahovalo méně sodíku.

Ve studii z roku 2004 vědci zjistili, že masáž prsou výrazně zvyšuje kvalitu mateřského mléka, když se provádí v prvním roce po porodu. Části mléka, které se masáží zlepšily, zahrnovaly:

 • pevné látky
 • lipidy
 • koncentrace kaseinu
 • hrubá energie

Nejvíce přínosů bylo pozorováno mezi prvním dnem a 11 měsíci po porodu. Jedinou vlastností mléka, která se nezměnila ani v raném, ani v pozdním období laktace, byl obsah laktózy.

Masáž může také pomoci zlepšit tok mléka. Starší studie z roku 1994 naznačuje, že kombinace sání a masáže působí jak na vyprázdnění mlékovodů, tak na podporu tvorby většího množství mléka.

Masáž může také pomoci předcházet a léčit problémy, jako je překrvení, ucpané mlékovody nebo mastitida, infekce prsní tkáně.

2. Včasná identifikace rakoviny prsu

Samovyšetření prsou a masáž jsou způsoby, jak identifikovat rakovinu prsu v nejranějších stádiích. Podle jednoho studie25 procent žen nakonec odhalí rakovinu prsu prostřednictvím samovyšetření. Dalších 18 procent objeví rakovinu náhodou.

Detekce rakoviny v raných fázích může zlepšit váš výsledek, takže je dobré zařadit ji do vaší pravidelné rutiny.

3. Zlepšený vzhled prsou

Někteří lidé zkoušejí masáž prsou jako způsob, jak zlepšit vzhled povislých prsou. Víra je, že můžete zvýšit průtok krve do prsní tkáně pomocí masáže. Jiní používají specifické oleje, jako je olivový olej, ve snaze pomoci zlepšit pevnost a pružnost pokožky.

Většina důkazů o tom je neoficiální. Ale v jednom studie, výzkumníci zjistili, že strie gravidarum – častěji označované jako strie – lze předejít masáží pokožky olejem.

V rámci studie byly těhotné ženy požádány, aby buď aplikovaly hořký mandlový olej na své tělo bez masáže, nebo aby si masírovaly tělo 15 minut denně pomocí mandlového oleje.

Na konci studie měly ženy, které použily olej a masáž společně, méně strií. Mandlový olej sám o sobě mnoho přínosů nepřinesl.

4. Lymfatický systém

Vaše prsní tkáň zasahuje celou cestu do oblasti pod podpaží. V této části těla je mnoho lymfatických uzlin a jejich masáž může pomoci stimulovat váš lymfatický systém.

Váš lymfatický systém je zodpovědný za pomoc z těla vyplavovat toxiny. Pokud jste podstoupili operaci lymfatických uzlin, můžete zaznamenat nahromadění odpadních tekutin nazývané lymfedém. Tento typ masáže prsou můžete také slyšet označovaný jako manuální lymfodrenáž.

Podle výzkumse u více než 1 z 5 lidí s rakovinou prsu rozvine lymfedém. Příznaky zahrnují otok paže, prsou nebo hrudníku. Obvykle je výsledkem operace nebo ozařování.

Standardní léčba často zahrnuje použití komprese ke zmírnění otoku.

Studie z roku 2004 zkoumala kombinaci bandážování a masáže k léčbě lymfedému souvisejícího s prsy. Vědci zjistili, že přidání masáže ukázalo výraznější zlepšení než pouhé obvazování.

I když nemáte lymfedém, masáž prsou může pomoci zbavit vaše tělo toxinů zachycených v lymfatickém systému.

5. Bolavé svaly

Pokud vás bolí, masáž prsou může také pomoci zmírnit napětí v hrudních svalech. Tyto svaly se nazývají vaše prsní svaly. Možná se účastníte aktivit, cvičení nebo sportů, které zatěžují tyto svaly.

Prsní kosti mají tvar trojúhelníků a spočívají pod vašimi prsy. Pokud se u vás objeví napětí v zádech, můžete to kompenzovat napnutím hrudních svalů.

Masáž hrudníku může přinést trvalejší relaxaci než samotná masáž zad. Ve skutečnosti, pokud si necháte namasírovat pouze záda, váš mozek bude po dokončení sezení stále cítit napětí na hrudi.

V důsledku toho může mozek poslat napětí zpět do vašich zad, aby znovu vyvážil síly ve dvou oblastech vašeho těla.

Jak provádět masáž prsou

Metoda masáže, kterou používáte, se může lišit v závislosti na výhodách, které chcete získat.

Na laktaci

Není nutně správný nebo špatný způsob, jak masírovat prsa kvůli laktaci. Masáž lze použít s výrazem ruky nebo bez něj. Výraz rukou je použití vaší ruky k odstranění mateřského mléka, spíše než pomocí odsávačky nebo kojení.

Následuj tyto kroky:

 1. Soustřeďte se vždy na jedno prso. Položte čtyři prsty jedné ruky na horní část prsou a čtyři prsty druhé ruky na spodní. Masáž v kruhovém vzoru. To může být nejlepší, když máte ruce teplé.
 2. Přesuňte svou pozornost na strany prsou a pokračujte v kruhovém vzoru. Možná budete chtít sevřít pěsti rukama a prsa jemně válet nebo hníst.
 3. Zkuste konečky prstů poklepávat a masírovat také všechna prsa.
 4. Pokud si přece jen přejete odsávání rukou, umístěte ukazováček za spodní část bradavky. Spojte prsty a jemně vyvíjejte tlak na prsa, tlačte mléko směrem k bradavce, čímž mateřské mléko odsáváte. Upravte svou polohu podle potřeby. Stlačujte rytmicky, s frekvencí srdečního tepu.
 5. Vyprázdnění prsou vám může pomoci také výraz rukou před a po odsávání.

Pro detekci rakoviny

Pokud si kontrolujete prsa, zda na nich nejsou známky rakoviny, je důležité si uvědomit, že se vám prsa skutečně rozprostírají pod podpaží. Nezapomeňte zkontrolovat celé prso, včetně bradavky, dvorce a této rozšířené oblasti.

Když už to budete dělat, řekněte svému partnerovi, aby vám dal vědět o všech boulích nebo hrbolech, které také cítí.

Následuj tyto kroky:

 1. Postavte se před zrcadlo a proveďte vizuální kontrolu prsou. Hledejte jakékoli rozdíly ve velikosti, barevné nebo tvarové rozdíly. Položte ruce v bok, pak na boky a poté nad hlavu, abyste viděli z různých úhlů.
 2. Zatímco se stále díváte do zrcadla, dejte si jednu ruku za hlavu a tři prsty si položte na prsa. Pohybujte prsty v malých kruzích po prsní tkáni. Pohybujte prsty lehkým, středním a silným tlakem, abyste pokryli všechny oblasti.
 3. Přesuňte prsty do oblasti pod podpaží a pokračujte malými kroužky, jak prsty projdete.
 4. Opakujte masáž na druhém prsu.
 5. Dokončete masáž zmáčknutím každé bradavky, abyste hledali výtok nebo bolest. Pokud zaznamenáte některý z těchto příznaků, domluvte si schůzku se svým lékařem.

Pro vzhled prsou

Opět existuje jen málo formálních studií, které by naznačovaly, že masáž prsou mění vzhled prsou. Přesto existují důkazy, že masáž prsou olejem může pomoci předcházet striím, alespoň u těhotných žen. Může to být přínosné i jinak.

Výzkumníci doporučujeme zahájit masáž mandlovým olejem na začátku těhotenství po dobu 15 minut každý den. Pouze u 20 procent žen, které dodržovaly tento režim, se objevily strie.

V kontrolní skupině mělo strie 41 procent žen, takže tato metoda snížila výskyt na polovinu.

Pro lymfodrenáž

Lymfodrenážní masáž začíná v axilární oblasti pod pažemi. To je místo, kde můžete skutečně cítit své lymfatické uzliny pod kůží.

Pokračujte v masáži pohybem nahoru ve směru hodinových ručiček na pravém prsu a proti směru hodinových ručiček na levém prsu. To napodobuje směr lymfatického systému.

Praktik může použít obě ruce k jemnému působení tlaku lehkými tahy po celém obvodu prsou a podpaží. Po dokončení kruhu může váš lékař několikrát napumpovat prsa dovnitř oběma rukama.

Tento typ masáže můžete vyzkoušet i na vlastní kůži. Můžete dokonce cítit, jak pod vaším dotykem tečou uzliny. Pokud jste v nedávné době prodělali operace nebo jiné problémy, může být nejlepší přenechat tento typ masáže profesionálům.

Pro svalové napětí

Masáž prsou a prsních svalů je podobná, ale mírně odlišná. Při masáži prsou se často zapojuje i bradavka. To není případ masáže prsních žláz.

Při práci se svaly hrudníku se masážní terapeut může více zaměřit na tři oblasti, kde se tyto svaly připojují k tělu. I když můžete být schopni zmírnit napětí sami, licencovaný masážní terapeut může lépe manipulovat s vašimi svaly pro největší úlevu.

Pokud se cítíte nepříjemně, když tuto oblast masíruje cizí člověk, je to pochopitelné. Profesionál by vás měl nejprve informovat, zda vám plánuje masáž hrudníku, a poté požádat o váš souhlas. Masáž prsou není běžnou součástí profesionální masáže.

U lidí se zdravotním stavem, kteří potřebují pomoc s lymfatickým poškozením, řekněte svému lékaři o svých plánech na masáž prsou.

Existují nějaká rizika?

S masáží prsou není spojeno mnoho rizik.

Pokud jste prodělali rakovinu prsu nebo jste prodělali operaci prsou, možná budete chtít být opatrní v okolí jakýchkoli hrudek, jizev nebo oblastí, které byly nedávno ozařovány. V těchto případech může být nejlepší vyhledat masáž prsou od licencovaného masážního terapeuta.

Pokud máte podezření, že byste mohli mít mastitidu, domluvte si schůzku se svým lékařem. Masáž může pomoci, ale možná budete potřebovat i léky k odstranění infekce.

Mastitida se často vyvíjí v prvních měsících po porodu. Další příznaky mohou zahrnovat horečku, bolest, otok a zimnici.

Jídlo s sebou

Masáž prsou může zmírnit řadu stavů, od ucpaných mlékovodů po bolavé svaly. Může vám to dokonce zachránit život. Obecně je bezpečné vyzkoušet masáž prsou na vlastní pěst.

Pokud však řešíte konkrétní zdravotní problémy, může být lepší konzultovat pravidelnou péči s odborníkem. A pokud si na prsou všimnete nějaké nové bulky nebo jiné změny, dejte vědět co nejdříve svému lékaři, aby vyloučil rakovinu.

Zjistit více

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

POSLEDNÍ ČLÁNKY