7 tipů pro dodržování nízkopurinové diety

Přehled

Pokud milujete maso a pivo, dieta, která účinně omezuje obojí, se může zdát nudná.

Ale dieta s nízkým obsahem purinů může být užitečná, pokud vám nedávno byla diagnostikována dna, ledvinové kameny nebo porucha trávení. Může být také užitečné, pokud jednoduše hledáte způsoby, jak se takové diagnóze vyhnout při příští cestě k lékaři.

Ať už je váš důvod jakýkoli, zde je několik tipů pro dodržování diety s nízkým obsahem purinů.

1. Pochopte, co je purin

Purin sám o sobě není problém. Purin je produkován přirozeně ve vašem těle a nachází se také v určitých potravinách.

Problém je v tom, že puriny se rozkládají na kyselinu močovou, která se může formovat do krystalů, které se ukládají ve vašich kloubech a způsobují bolest a zánět. Tato bolest kloubů se označuje jako dna nebo dnavý záchvat.

Jedna třetina kyseliny močové, kterou vaše tělo vytváří, je způsobena rozkladem purinů, které získáváte z jídla a pití. Pokud jíte hodně potravin s vysokým obsahem purinů, vaše tělo má vyšší hladinu kyseliny močové. Příliš mnoho kyseliny močové může vést k poruchám, jako je dna nebo ledvinové kameny.

2. Rozhodněte se, zda je nízkopurinová dieta pro vás

Podle Mayo Clinic je nízkopurinová dieta skvělá pro každého, kdo potřebuje pomoc při léčbě dny nebo ledvinových kamenů. Podporuje také konzumaci potravin, jako je ovoce a zelenina, místo mastného masa.

Nízkopurinová dieta tedy může být užitečná, i když netrpíte poruchou a chcete jen jíst zdravěji.

Jedna studie zahrnující téměř 4 500 lidí ukázala, že dodržování středomořské stravy bylo spojeno s nižším rizikem vzniku vysoké kyseliny močové. To může být způsobeno protizánětlivými a antioxidačními vlastnostmi přítomnými v tomto typu stravy.

3. Dopřejte si zdravá jídla bez špatných následků

Ve skutečnosti existuje mnoho potravin, které můžete jíst, pokud dodržujete dietu s nízkým obsahem purinů. Mezi dobré potraviny patří chléb, cereálie a těstoviny. Doporučují se zejména celozrnné varianty. Mezi další potraviny v nabídce patří:

 • nízkotučné mléko, jogurt a sýr
 • káva
 • vejce
 • celé ovoce a zelenina
 • brambory
 • ořechy

4. Místo piva zvolte víno

Pivo je nápoj s vysokým obsahem purinů, který má podle nedávného výzkumu přímou souvislost se zvýšenou produkcí kyseliny močové díky kvasinkám.

Stejná studie však odhalila, že víno neovlivňuje, kolik kyseliny močové vaše tělo produkuje. Malé množství může mít dokonce pozitivní vliv na váš systém. Takže na vaší příští večeři nebo večeru může být moudré zvolit místo piva víno.

5. Odpočiňte si od sardinek

Mezi potraviny s vysokým obsahem purinů, kterým je třeba se vyhnout, patří:

 • slanina
 • játra
 • sardinky a ančovičky
 • sušený hrášek a fazole
 • ovesné vločky

Zelenina s vysokým obsahem purinů zahrnuje květák, špenát a houby. Zdá se však, že tyto potraviny nezvyšují produkci kyseliny močové tolik jako jiné potraviny.

6. Pijte hodně vody

Kyselina močová prochází vaším tělem prostřednictvím vaší moči. Pokud nepijete příliš mnoho vody, můžete zvýšit hromadění kyseliny močové ve vašem těle.

Podle National Kidney Foundation můžete snížit riziko dny a ledvinových kamenů, pokud pijete osm sklenic vody nebo více denně.

7. Udělejte si trochu zábavy!

Být na dietě s nízkým obsahem purinů nemusí být překážkou. Podle studie z Řecka z roku 2013 jsou středomořské diety skvělé pro snížení kyseliny močové ve vašem těle. Zvažte nákup středomořské kuchařky nebo si vychutnejte dobré jídlo ve středomořské restauraci.

Jídlo s sebou

U lidí, kteří mají ledvinové kameny nebo dnu, může být nutné dodržovat dietu s nízkým obsahem purinů. Většina lidí je však schopna přirozeně dosáhnout rovnováhy mezi množstvím purinů, které přijmou, a kyselinou močovou, kterou produkují.

Pokud si myslíte, že dieta s nízkým obsahem purinů je pro vás vhodná, promluvte si nejprve se svým lékařem. Můžete se také setkat s registrovaným dietologem, který vám pomůže začít.

Věděl jsi?

 • Vaše tělo vytváří kyselinu močovou, když štěpí puriny.
 • Příliš mnoho kyseliny močové může způsobit ledvinové kameny nebo dnu.
 • Středomořská strava má přirozeně nízký obsah purinů.

Zjistit více

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

POSLEDNÍ ČLÁNKY