9 statistik diabetu a faktů o bazálním inzulínu, které vás mohou překvapit

Diabetes 2. typu postihuje stále větší počet lidí na celém světě. Podle Světová zdravotnická organizace, celkový počet úmrtí způsobených cukrovkou se má zvýšit až o 50 procent během příštích 10 let.

Pokud máte cukrovku 2. typu nebo jste blízko někoho, kdo ji má, můžete předpokládat, že o tomto stavu víte vše. Ale možná budete ohromeni, když zjistíte, že stále existují věci, které nevíte.

Statistika diabetu

Fakt 1: Více než 25 procent lidí, kteří mají cukrovku, to neví.

Podle American Diabetes Association má ve Spojených státech cukrovku 29,1 milionu lidí, což je asi 9,3 procenta populace. A 8,1 milionu z těchto lidí není v současné době diagnostikováno.

Fakt 2: V USA je to 7. nejčastější příčina úmrtí.

Cukrovka ve Spojených státech ročně zabije více než 76 000 lidí, což z ní činí 7. hlavní příčina smrti po Alzheimerově chorobě. Mnohokrát také ti, kteří zemřou na choroby související se srdcem, mají tyto problémy kvůli cukrovce a jejímu účinku na zdraví krevních cév.

Fakt 3: Stále více mladých lidí to dostává.

Alarmující je nárůst počtu mladých lidí do 20 let s diagnostikovanou cukrovkou. Jen ve Spojených státech je každoročně touto nemocí diagnostikováno asi 208 000 mladých lidí. Výskyt diabetu 1. i 2. typu u dospívajících roste.

Fakt 4: Diabetes postihuje některé komunity více než jiné.

Cukrovka může postihnout každého, ale některé etnické skupiny jsou více ohroženy. Studie zveřejněná v časopise Aktuální zpráva o diabetu zaměřené na epidemiologii diabetu a jeho komplikací na základě etnicity. Výzkumníci zjistili, že prevalence diabetu mezi původními obyvateli Ameriky je vyšší o 33 procent, zatímco u asijských Američanů je prevalence 8,4 procenta. Vyššímu riziku jsou rovněž vystaveni Afroameričané, Hispánci a obyvatelé tichomořských ostrovů.

Fakt 5: Každý rok způsobí 11 milionů návštěv pohotovosti v USA.

Diabetes může způsobit nefropatii, retinopatii, neuropatii, mrtvici a srdeční onemocnění. Vysoká hladina cukru v krvi totiž způsobuje poškození a oxidační stres v celém těle. V roce 2009 bylo 11 492 000 návštěv na pohotovosti kvůli komplikacím diabetu, uvádí Cvstupuje pro kontrolu a prevenci nemocí.

Fakta o bazálním inzulínu

Bazální inzulín je inzulín, který funguje na pozadí mezi jídly a přes noc. To znamená, že je to inzulín, který pracuje, když spíte a mezi jídly. Pojďme se tedy podívat na ne tak známá fakta o bazálním inzulínu.

Fakt 1: Bazální inzulín užívají i lidé, kteří mají diabetes 1. typu.

Bazální inzulínovou terapii využívají lidé s diabetem 1. i 2. typu. Glukóza je nepřetržitě uvolňována játry po celý den, kdy nedochází k trávení potravy. Existují různé způsoby, jak mohou různé typy inzulínu napodobovat působení tohoto bazálního inzulínu v těle.

U lidí s diabetem 1. a 2. typu se dlouhodobě působící inzulín aplikuje jednou nebo dvakrát denně, aby napodobil bazální inzulín. Lidé s typem 1 by si pak užívali inzulín, aby pokryli dobu jídla. Léčba diabetu 2. typu během jídla se liší.

U pacientů s diabetem 1. typu, kteří jsou na pumpě, je rychle působící inzulín podáván nízkou rychlostí nepřetržitě po celý den a noc a poté je podáváno „bolusové“ množství inzulínu na pokrytí jídla. Použití inzulínové pumpy je dobrý způsob, jak upravit bazální hladiny inzulínu velmi přesným způsobem. Bazální výdej inzulínu můžete naprogramovat tak, aby odpovídal normální produkci inzulínu v těle.

Jedna studie zkoumala účinnost bazálního inzulinu při schopnosti zlepšit hodnoty A1c u lidí mladších 21 let, kteří mají diabetes 1. typu. Ve srovnání s jinými typy léčby došlo k významnému snížení jejich hladin A1c a také ke snížení noční hypoglykémie.

Fakt 2: Potřeba bazálního inzulínu se u mužů a žen liší.

Ženy mohou pociťovat hormonální výkyvy v důsledku menstruace, stresu, těhotenství, nemoci nebo dokonce při namáhavém cvičení. Tyto faktory mohou ovlivnit a snížit citlivost na inzulín.

Fakt 3: Bazální inzulín kontroluje hladinu cukru v krvi před operací.

Když máte cukrovku, operace přináší ještě více komplikací. Většina lékařů vyžaduje aby jejich pacienti měli hladinu cukru v krvi mezi 140 mg/dl a 180 mg/dl, než je dají k operaci. Je to proto, že podstoupení chirurgického zákroku s vysokou hladinou cukru v krvi může vést k pooperačním infekcím, opětovnému přijetí, delšímu pobytu v nemocnici a dokonce smrti. Mnoho chirurgů předepisuje bazální inzulín ke zlepšení hladiny cukru v krvi pacientů před operací.

Fakt 4: Bazální inzulín může interagovat s jinými léky.

Je známo, že některé léky interagují s bazálním inzulínem. Například je známo, že bazální inzulín glargin interaguje s rosiglitazonem, pioglitazonem a dalšími perorálními léky na diabetes. Tato interakce může vést k nežádoucím účinkům, jako je zvýšené riziko závažných srdečních problémů. Mezi další léky, které mohou interagovat s bazálním inzulínem, patří warfarin, aspirin, Lipitor a paracetamol.

Kromě léků interaguje bazální inzulín také s alkoholem. Pití alkoholu může ovlivnit hladinu cukru v krvi u pacientů s diabetem, což může vést buď k hypoglykémii, nebo hyperglykémii, v závislosti na frekvenci konzumace alkoholu. Akutní příjem alkoholu může často vést k nízké hladině cukru v krvi, a proto se lidem s cukrovkou na inzulínu doporučuje jíst při pití a mírný příjem.

Pokud se chystáte začít s terapií bazálním inzulínem, informujte svého lékaře o druzích léků, které užíváte, a promluvte si také o svém současném životním stylu.

Zjistit více

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

POSLEDNÍ ČLÁNKY