Akupunktura pro fibromyalgii: Funguje to ke zmírnění příznaků a bolesti?

Fibromyalgie je bolestivý chronický stav, který v současnosti nelze vyléčit. Akupunktura může být jedním ze způsobů, jak snížit bolest fibromyalgie, zejména v kombinaci s jinými formami léčby.

Nikola Stojadinovic/Getty Images

Fibromyalgie postihuje asi 4 miliony dospělých ve Spojených státech nebo asi 2 % dospělé populace země. Lidé, kteří žijí s fibromyalgií, mohou pociťovat únavu, bolest svalů a problémy se soustředěním nebo zapamatováním.

Tento chronický stav nelze vyléčit. Může být obtížné přesně diagnostikovat, takže lékaři se často zaměřují na zmírnění symptomů a bolesti jednotlivce.

Níže si můžete přečíst více o navrhovaných léčbách fibromyalgie, které mohou zahrnovat kombinaci léků a přírodních léků, včetně akupunktury.

Jak funguje akupunktura, pokud máte fibromyalgii?

Akupunktura byla použita pro a odrůda bolestivých chronických stavů, protože může:

 • snížit zánět
 • zlepšit oběh
 • uvolnit napjaté svaly
 • stimuluje vyplavování endorfinů (přirozený lék na bolest těla)

Protože fibromyalgie často přináší příznaky, které zahrnují bolest v celém těle, akupunktura je považována za jednu z možností, jak pomoci zmírnit tyto bolestivé příznaky.

Tady je vědecké důkazy že akupunktura může mít vliv na nervový systém a tělesné tkáně. Víra v proceduru nebo dobrý vztah s lékařem mohou také hrát roli v jakékoli úlevě od bolesti.

O akupunktuře

Ačkoli lékaři stále mají mnoho otázek ohledně fibromyalgie, postupem času dosáhli pokroku v zúžení na potenciální příčiny a účinné léčby. Více o možných příčinách a možnostech léčby akupunktury si můžete přečíst zde.

Pamatujte, že akupunktura nenahrazuje běžnou lékařskou péči. Nemělo by se používat jako způsob, jak oddálit nebo se vyhnout rozhovoru se svým lékařem o závažných zdravotních stavech, jako je fibromyalgie.

Jaké jsou nejlepší akupunkturní body, pokud máte fibromyalgii?

Akupunkturní body se volí na základě lokalizace symptomů osoby. Po rozhovoru s klienty o jejich bolesti akupunkturista umístí jehly podél odpovídajícího místa na těle.

12 základních meridiánů akupunktury

Tyto meridiány, známé jako „12 hlavních meridiánů“ v čínské medicíně, se shodují s hlavními bolestivými body v těle. Každý také obsahuje konkrétní číslo, které lékaři používají při předepisování a diskuzi o akupunkturních bodech:

 • Plíce 7: Tento bod se nachází nad zápěstím na vnitřní straně paže.
 • Žaludek 36: Tento bod se nachází na přední části nohy, těsně pod kolenem.
 • Slezina 6: Tento bod se nachází na vnitřní straně nohy těsně nad kotníkem.
 • Žlučník 20: Tento bod se nachází na spodině lebky, kde se vzadu spojuje s krkem.
 • Játra 3: Nachází se na horní části chodidla, mezi prvním a druhým prstem.
 • Perikard 6: Tento bod se nachází na vnitřní straně paže, těsně nad zápěstím.
 • Srdce 7: Tento bod se nachází na vnější straně zápěstí.
 • Močový měchýř 40: Tento bod se nachází v zadní části kolena.
 • Ledviny 3: Tento bod se nachází těsně za vnitřním kotníkem.
 • Tlusté střevo 4: Tento bod se nachází na zadní straně ruky mezi palcem a ukazováčkem.
 • Tenké střevo 3: Tento bod se nachází na straně ruky, pod malíčkem.
 • Trojitý hořák 5: Tento bod na kanálu se nachází na vnější straně paže, nad zápěstím.
 • Řídící plavidlo 20: Tento bod se nachází v horní části hlavy.

V tradiční čínské medicíně (TCM) je Qi jedním ze základních pojmů a překládá se jako „vitální energie“. Kdykoli je tato qi (vyslovováno „chee“) zablokována, je to známé jako stagnace qi. To vede k nečinnosti (stázi) krve, což způsobuje bolest.

U těch, kteří používají čínskou medicínu, je fibromyalgie způsobena hlavně emočními poruchami postihujícími játra. Tento koncept je to, co informuje o použití akupunktury u fibromyalgie.

Tento studie 2020 akupunktury a fibromyalgie zvolit umístění jehel do 3 akupunkturních bodů na hlavě, 4 na zádech, 2 na horních končetinách a 8 na dolních končetinách. Tato místa byla vybrána, protože se jedná o akupunkturní body, o kterých se předpokládá, že regulují stagnaci Qi a krve.

V závislosti na symptomech a typech bolesti, kterou jedinec zažívá, je možné, že jiné akupunkturní body mohou poskytnout účinnější úlevu od bolesti. Licencovaný akupunkturista s vámi bude diskutovat o vaší bolesti při rozhodování o nejlepších místech pro umístění jehel.

Je to dobré k úlevě od bolesti oproti jiným způsobům léčby?

I když nebylo provedeno žádné přímé srovnání, které by ukázalo, že akupunktura je lepší než jiná léčba, toto studie 2021 našli důkazy na podporu jeho použití jako součásti multimodálního přístupu k úlevě od bolesti fibromyalgie.

Některé příklady dalších léčebných postupů, se kterými lze akupunkturu kombinovat, zahrnují:

 • cvičení (aerobní nebo posilování svalů)
 • kognitivně behaviorální terapie (CBT)
 • techniky zvládání stresu jako jóga, meditace, masáže

Když porovnáme účinnost akupunktury při léčbě pěti bolestivých stavů, vědecký přehled zjistili, že fibromyalgie je stav s některými z nejpříznivějších výsledků. Ačkoli to také nedokazuje, jak se akupunktura srovnává s jinými možnostmi léčby, naznačuje to, že lidé s fibromyalgií mohou být schopni získat úlevu od bolesti akupunkturou.

Stále je zapotřebí více výzkumu příčin bolesti fibromyalgie a účinnosti kombinování různých způsobů léčby bolesti.

Existují rizika při používání akupunktury pro bolest fibromyalgie?

Pokud pracujete s licencovaným lékařem akupunktury, rizika s akupunkturou jsou nízká.

Jednorázové jednorázové jehly udržují riziko infekce nízké a je velmi nepravděpodobné, že vyškolený lékař umístí jehlu na místo nebo způsobem, který způsobí dlouhodobé poškození. Ačkoli, dokonce i u licencovaného lékaře, mohou vedlejší účinky akupunktury zahrnovat bolestivost a menší modřiny nebo krvácení v místě vkládání jehel.

Fibromyalgie je bolestivé chronické onemocnění, které v současné době nelze vyléčit. Léčba bolesti fibromyalgie často zahrnuje kombinaci léků, přírodních léků a změn životního stylu k řešení specifických příznaků.

Stále je zapotřebí dalšího výzkumu role akupunktury při zmírňování bolesti související s fibromyalgií. Rizika akupunktury kvalifikovaným odborníkem jsou poměrně nízká, ale vždy je dobré prodiskutovat jakékoli plány na vyzkoušení akupunktury pro úlevu od bolesti se svým lékařem.

Zjistit více

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

POSLEDNÍ ČLÁNKY