Alternativy ke statinům pro snížení cholesterolu

Přehled

Vaše nejlepší možnost léčby vysokého cholesterolu závisí na mnoha faktorech. Než vám lékař doporučí léky na předpis, podívá se na několik věcí, včetně vaší rodinné anamnézy, vašeho rizika srdečních onemocnění a vašeho životního stylu.

Mnoho lékařů upřednostňuje začít se změnami stravy a cvičením. Pokud tyto změny nemají dostatečný účinek, můžete začít užívat léky, které tomuto procesu pomohou.

Statiny jsou jedním z běžně předepisovaných léků na kontrolu cholesterolu, ale tyto léky nemusí být vhodné pro každého. Existuje několik možností léčby vysokého cholesterolu, včetně jiných léků a změn životního stylu.

statiny

Statiny jsou léky na předpis určené ke snížení cholesterolu. Statiny fungují tak, že inhibují enzym potřebný k produkci cholesterolu v játrech. Bez pomoci tohoto enzymu vaše tělo nemůže přeměnit tuk, který konzumujete, na cholesterol.

Příliš mnoho cholesterolu cirkulujícího ve vašich tepnách je nebezpečné, protože může vytvářet plak. Hromadění plaku může bránit správnému proudění krve a může zvýšit riziko srdečního infarktu.

Dostupné typy statinů

Existuje několik typů statinů. Obsahují:

Statiny vysoké intenzity:

 • atorvastatin (Lipitor)
 • rosuvastatin (Crestor)

Statiny střední intenzity:

 • fluvastatin (Lescol)
 • lovastatin (Altoprev)
 • pitavastatin (Livalo)
 • pravastatin (Pravachol)
 • simvastatin (Zocor)

Ačkoli všechny statiny fungují stejným způsobem, vaše tělo může reagovat lépe na jeden typ než na jiný. To je důvod, proč lékaři někdy zkoušejí několik typů statinů, než najdou ten správný pro vás.

U některých je větší pravděpodobnost interakce s jinými léky nebo organickými sloučeninami. Například statiny Lipitor (atorvastatin), Pravachol (pravastatin) a Zocor (simvastatin) mohou interagovat s grapefruitovou šťávou. Úřad pro kontrolu potravin a léčiv.

Interakce může být velmi nebezpečná. Míchání těchto léků s grapefruitem může zvýšit množství léků v krevním řečišti a způsobit vážné vedlejší účinky.

Rizika a vedlejší účinky

Ačkoli většina lidí má ze statinů prospěch, tyto léky mohou mít vedlejší účinky. Nejzávažnější nežádoucí účinky se vyskytují u lidí, kteří užívají jiné léky nebo kteří mají základní zdravotní stav. Mnoho vedlejších účinků zmizí, když se vaše tělo přizpůsobí medikaci.

Podle Mayo Clinic jsou nejčastějším vedlejším účinkem statinů bolesti svalů a kloubů. Lék může také způsobit nevolnost a zvracení.

Mezi závažnější nežádoucí účinky patří poškození jater a ledvin, zvýšení hladiny cukru v krvi a neurologické nežádoucí účinky. U některých lidí mohou statiny způsobit rozpad svalových buněk a vést k trvalému poškození svalů.

Inhibitory absorpce cholesterolu

Pokud statiny nepřicházejí v úvahu nebo se u vás objeví nežádoucí účinky, může vám lékař předepsat jiný lék k léčbě vysokého cholesterolu. Běžnou alternativou je inhibitor absorpce cholesterolu.

Tyto léky brání vašemu tenkému střevu správně absorbovat cholesterol, který konzumujete. Pokud se nemůže vstřebat, nedostane se do vašeho krevního oběhu.

Jediný na trhu je lék ezetimib, dostupný jako generikum nebo pod názvem Zetia. Tento lék lze kombinovat se statiny k dosažení rychlejších výsledků. Mnoho lékařů však předepisuje ezetimib samotný a kombinuje ho s nízkotučnou dietou, aby pomohl snížit cholesterol.

Sekvestranty

Další alternativou statinů jsou pryskyřice vázající žlučové kyseliny neboli sekvestranty. Tyto léky fungují tak, že se vážou na žluč ve vašich střevech, a tím blokují vstřebávání cholesterolu do vašeho krevního řečiště.

Jedná se o nejstarší dostupné léky k léčbě vysokého cholesterolu. Nejsou tak účinné jako jiné léky, proto je často užívají lidé s hladinami cholesterolu jen o málo vyššími, než je obvyklé.

Sekvestranty mohou také způsobit nedostatek vitamínů při dlouhodobém užívání. Nedostatek vitaminu K je obzvláště nebezpečný, protože právě tento vitamin pomáhá zastavit krvácení.

inhibitory PCSK9

Inhibitory PCSK9, stejně jako statiny, jsou účinné při snižování cholesterolu. Tyto léky nabízejí alternativu pro ty, kteří nemohou užívat statiny.

Lidé mají gen zvaný proprotein konvertáza subtilisin/kexin typu 9 (PCSK9). Určuje počet receptorů pro lipoproteiny s nízkou hustotou (LDL) v těle. Tyto receptory pak regulují, kolik LDL cholesterolu jde do našeho krevního oběhu.

Změny v tomto genu mohou snížit množství LDL receptorů. Léčiva PCSK9 působí tak, že potlačují enzym PCSK9 exprimovaný genem.

Léky na vysoké triglyceridy

Mnoho lidí, kteří mají vysoký cholesterol, má také vysoké triglyceridy (typ tuku, který se nachází ve vaší krvi). Některé léky mohou pomoci snížit tento typ tuku přímo. Jakmile tyto hladiny klesnou, celkové množství cholesterolu se často sníží.

Běžným receptem na vysoké triglyceridy je niacin nebo vitamín B-3. Niacin může pomoci snížit špatný cholesterol (LDL) a zvýšit dobrý cholesterol (HDL).

To je dobrá volba pro lidi, kteří nereagují dobře na jiné léky, protože vedlejší účinky niacinu jsou mírné. Lidé užívající tento lék mohou zaznamenat následující:

 • zčervenání obličeje
 • bolesti hlavy
 • poškození jater
 • závrať
 • svědění
 • nevolnost

Když je k léčbě vysokých triglyceridů nutná agresivnější léčba, často se předepisuje skupina léků nazývaná fibráty.

Bylo také prokázáno, že doplňky stravy obsahující omega-3 mastné kyseliny, které se nacházejí v rybím tuku, snižují hladinu triglyceridů.

Změny životního stylu

Existuje řada změn životního stylu, které můžete provést a které mohou pomoci snížit hladinu cholesterolu. Ty hrají důležitou roli v boji proti vysokému cholesterolu.

Chcete-li snížit hladinu cholesterolu, začněte hubnutím nadváhy a konzumací zdravých potravin. Jíst zdravou stravu znamená snížit množství nasycených (živočišných) tuků, které jíte. Znamená to také zvýšení vlákniny, ovoce, zeleniny, celozrnných výrobků a ryb ve vaší stravě.

Pokud máte nadváhu, ztráta pouhých 5 až 10 liber může pomoci snížit hladinu cholesterolu. Další důležité změny životního stylu, které je třeba zvážit, jsou přestat kouřit a snížit množství alkoholu, který konzumujete.

Cvičení každý den je další způsob, jak bojovat s vysokým cholesterolem. Cvičení má i další zdravotní benefity. Chcete-li do svého životního stylu přidat cvičení, můžete začít něčím tak jednoduchým, jako je každodenní krátká procházka.

Přírodní prostředky

Ukázalo se, že přírodní prostředky mají také určité účinky na snížení cholesterolu. Měly by však být kromě změny životního stylu. Některé z nich zahrnují:

 • česnek
 • ovesné otruby
 • artyčok
 • ječmen
 • sitostanol
 • beta-sitosterol
 • blond psyllium

Se souhlasem lékaře je lze snadno přidat do vaší stravy. Je důležité si uvědomit, že byste měli pokračovat ve všech lécích, které vám lékař předepsal.

Odnést

Existuje řada různých typů statinů a jejich alternativ. Důležitou věcí při rozhodování o nejlepší léčbě pro vás je otevřeně mluvit se svým lékařem.

Změny ve vaší stravě a cvičení spolu s přírodními léky vám mohou pomoci, pokud vám statiny způsobí nepříjemné vedlejší účinky.

Jakmile začnete užívat léky, promluvte si se svým lékařem, pokud byste chtěli provést nějaké změny. Mohou vám poradit, kdy můžete snížit dávku nebo provést jakékoli změny nebo doplňky vašich léků.

Zjistit více

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

POSLEDNÍ ČLÁNKY