Ankylozující spondylitida a kojení: Co potřebujete vědět

Lidé s ankylozující spondylitidou mohou své děti úspěšně kojit. Většina léků, které léčí tento stav, je bezpečná při kojení.

matka s ankylozující spondylitidou vleže kojí své dítě
South_agency/Getty Images

Kojení s chronickým onemocněním může být náročné a je normální mít mnoho otázek a obav.

Pokud máte ankylozující spondylitidamožná se ptáte, zda je kojení bezpečné, jak tento stav ovlivňuje kojení a zda vaše léky nejsou škodlivé pro vaše dítě.

Zde se podíváme na vztah mezi ankylozující spondylitidou a kojením a sdílíme informace založené na důkazech o tom, jak úspěšně kojit své dítě, pokud máte tento stav.

Přečtěte si další informace o ankylozující spondylitidě.

Může ankylozující spondylitida ovlivnit kojení?

Většina lidí s ankylozující spondylitidou může úspěšně kojit. Ve skutečnosti většina velkých zdravotnických organizací doporučuje, aby rodiče s revmatickými chorobami ošetřovali, pokud k tomu mají sklon, včetně American College of Rheumatology, Academy of American Pediatrics a World Health Organization.

Kojení je podporováno kvůli zdravotním přínosům pro rodiče i jejich děti, jako je snížené riziko syndromu náhlého úmrtí kojenců (SIDS), zvýšená ochrana před nemocemi a snížené riziko rakoviny prsu a vaječníků pro rodiče.

Podle Arthritis Foundation neexistuje žádný důkaz, že ankylozující spondylitida snižuje produkci mléka. Kromě toho nemůžete tento stav přenést na své dítě během kojení.

Někdy kojící rodiče pociťují bolest při kojení kvůli námaze držení dítěte u prsu. Zvládání bolesti pomocí léků může být užitečné. Laktační poradkyně vám také může pomoci vyzkoušet různé polohy kojení, abyste maximalizovali pohodlí.

Někdy dezinformace o užívání léků na ankylozující spondylitidu při kojení způsobí předčasné odstavení. Podle studie z roku 2022, zatímco většina poporodních rodičů s ankylozující spondylitidou se pokouší kojit po porodu, ankylozující spondylitida je rizikovým faktorem pro ukončení kojení během prvních 6 měsíců od začátku.

V některých z těchto případů byla laktace zbytečně zastavena lékaři kvůli lékařské léčbě ankylozující spondylitidy, uvádí studie.

Výzkumníci dospěli k závěru, že OB-GYN a pediatři mohou potřebovat více školení o tom, jak řešit obavy rodičů z léků během laktace. To může zabránit zastavení kojení, když kojící rodič užívá léky, které jsou bezpečné při kojení.

Můžete kojit, pokud užíváte léky na ankylozující spondylitidu?

Většina lidí s ankylozující spondylitidou potřebuje léky ke zvládnutí jejich stavu. Některé běžně používané k léčbě ankylozující spondylitidy zahrnují:

 • nesteroidní protizánětlivé léky (NSAID)
 • kortikosteroidy
 • TNF inhibitory
 • inhibitory JAK
 • sulfasalazin
 • methotrexát
 • IL-17 inhibitory
 • IL 12/23 inhibitory

Podle Centra pro kontrolu a prevenci nemocí (CDC)Obecně platí, že většina léků je kompatibilní s kojením a mnohé se nedostanou do mateřského mléka. Když to dělají, je to obvykle v malých množstvích. Mléko obvykle neškodí kojencům.

Nejlepší je promluvit si se svým lékařem o každém jednotlivém léku, který užíváte, a o tom, zda je během kojení bezpečný. Pokud považují lék za nebezpečný, může být k dispozici alternativní lék.

Lékaři běžně předepisují biologické léky lidem s ankylozující spondylitidou. Biologická léčiva jsou léky formulované tak, aby řešily molekuly zapojené do zánětu. Mezi tyto léky patří:

 • IL-17 inhibitory
 • TNF inhibitory
 • IL 12/23 inhibitory
 • inhibitory JAK

Podle revize z roku 2021 se většina biologických látek přenáší do mateřského mléka nízkou rychlostí a některé jsou v mateřském mléce nedetekovatelné. Navíc, Pokyny z roku 2020 American College of Rheumatology uvádí, že biologická léčiva, jako jsou inhibitory TNF-alfa a rituximab, jsou bezpečné při kojení.

Můžete kojit, pokud se léčíte na AS?

Kromě léků je to ankylozující spondylitida často léčeni s pohybovým cvičením a fyzikální terapií. To může zahrnovat silový trénink, kardio a vodní cvičení. Často tato cvičení fungují nejlépe v kombinaci s léky, jako jsou protizánětlivé léky.

Cvičení během kojení není problém. Fyzická aktivita neovlivní vaši zásobu mateřského mléka, ani to neovlivní nutriční obsah vašeho mateřského mléka.

Pokud cvičíte, budete spalovat další kalorie a kojení vyžaduje další kalorie. Ujistěte se, že jezte pravidelně a pijte dostatek tekutin.

Může kojení pomoci zabránit lidem s geny pro AS, aby se později v životě rozvinuly?

Existuje několik předběžných důkazů, že ošetřovatelství může zabránit dítěti v pozdějším rozvoji ankylozující spondylitidy.

A studie 2016 zjistili, že kojení má ochranný účinek na děti narozené s genem HLA-B27, který je spojován s rozvojem ankylozující spondylitidy. V této studii bylo u kojených dětí s tímto genem méně pravděpodobné, že budou mít ankylozující spondylitidu.

Výzkumníci naznačují, že to může mít něco společného s tím, jak kojení pozitivně ovlivňuje střevní mikrobiom, protože je již známo, že mikrobiální prostředí člověka ovlivňuje roli genu HLA-B27.

Často kladené otázky

Způsobí kojení vzplanutí ankylozující spondylitidy?

Studie z roku 2018 zjistila, že riziko vzplanutí během porodu bylo nejvyšší během samotného těhotenství. Možnost vzplanutí byla významně vyšší během druhého trimestru než 6 týdnů po porodu.

Většina účastníků studie (81 %) kojila v 6. týdnu.

Kde mohu získat více informací o lécích na ankylozující spondylitidu a kojení?

Váš OB-GYN, pediatr a laktační poradkyně jsou skvělými zdroji. Můžete se také poradit LactMed, zdroj z Národní lékařské knihovny. LactMed je databáze, která shromažďuje dostupné výzkumy o lécích a jejich bezpečnosti během kojení.

Jaké jsou nejlepší polohy pro kojení s ankylozující spondylitidou?

Každý prožívá ankylozující spondylitidu jinak, takže neexistuje jediná poloha při kojení, která by fungovala nejlépe. Lidem, kteří chtějí uvolnit tlak na záda, však může pomoci kojení vleže nebo v poloze na zádech.

Podložení dítěte kojícím polštářem nebo standardním polštářem může zmírnit určité napětí spojené s držením dítěte na místě po dlouhou dobu.

Lidem s ankylozující spondylitidou se doporučuje kojit, pokud o to mají zájem.

Ankylozující spondylitida neovlivní vaši schopnost vytvářet mléko pro vaše dítě a vaše AS se pravděpodobně během kojení nezhorší.

Většina léků na ankylozující spondylitidu je kompatibilní s kojením, ale o každém léku, který užíváte, musíte být v kontaktu se svým zdravotním týmem a zda je bezpečné pokračovat.

Zjistit více

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

POSLEDNÍ ČLÁNKY