Antacidová léčba GERD

ODSTOUPENÍ RANITIDINU

V dubnu 2020, Úřad pro kontrolu potravin a léčiv (FDA) požadoval, aby byly z amerického trhu odstraněny všechny formy ranitidinu (OTC) na předpis i bez předpisu (Zantac). Toto doporučení bylo učiněno, protože v některých ranitidinových produktech byly nalezeny nepřijatelné hladiny NDMA, pravděpodobného karcinogenu (chemikálie způsobující rakovinu). Pokud máte předepsaný ranitidin, poraďte se se svým lékařem o bezpečných alternativních možnostech, než drogu zastavíte. Pokud užíváte OTC ranitidin, přestaňte užívat drogu a promluvte si se svým poskytovatelem zdravotní péče o alternativních možnostech. Namísto toho, abyste nepoužité ranitidinové produkty odnesli na místo zpětného odběru léků, zlikvidujte je podle pokynů k produktu nebo podle pokynů FDA. vedení.

Léčba antacid pro GERD

GERD (gastroezofageální refluxní choroba) je chronická forma pálení žáhy. K tomu dochází, když žaludeční kyseliny unikají zpět do jícnu. Časem to může způsobit potenciálně škodlivý zánět nebo otok.

Zatímco mnoho lidí příležitostně řeší bolest a podráždění spojené s pálením žáhy, můžete mít GERD, pokud se tyto příznaky vyskytují pravidelně více než dvakrát týdně. Důsledky tohoto zažívacího onemocnění mohou být závažné, protože může časem poškodit jícen.

Ve většině případů může být GERD diagnostikován a řízen lékařem primární péče. Pokud je závažná nebo nereaguje na léky první volby, možná budete potřebovat doporučení gastroenterologa, což je typ lékaře, který se specializuje na onemocnění trávicího ústrojí. Léčba se zaměřuje na kombinaci změn životního stylu a léků. Antacida jsou obvykle první linií obrany, protože jsou volně dostupná. Mohou být také dostupnější než léky na předpis. Informujte svého lékaře, pokud se u vás pravidelně objevují příznaky pálení žáhy.

Jak antacida pomáhají symptomy GERD

Antacida jsou metody rychlé úlevy, které působí přímo proti kyselosti uvnitř vašeho žaludku. Přítomnost těchto kyselin je v žaludku přirozená, protože pomáhají trávit jídlo. Žaludek je jediná část vašeho trávicího traktu, která je navržena tak, aby vydržela nízké pH. Když se obsah žaludku vrací zpět do jícnu, způsobuje pálení žáhy, protože váš jícen není stavěn tak, aby vydržel kyselost, zvláště po delší dobu. Antacida pomáhají tyto kyseliny neutralizovat, takže výstelka jícnu je méně vystavena žaludečním kyselinám.

Většina antacid obsahuje jednu nebo více z následujících složek:

 • hydroxid hlinitý
 • uhličitan vápenatý
 • trisilikát hořečnatý

Tekuté verze obvykle fungují rychleji. K dispozici jsou také pohodlnější možnosti, jako jsou tablety a guma.

Tradiční antacida je výhodné koupit, protože jsou k dispozici na přepážce. Některé z nejoblíbenějších značek zahrnují:

 • Gaviscon
 • Gelusil
 • Maalox
 • Mylanta
 • Riopan
 • Rolaids
 • Tums

Antacida jsou určena k užívání pro rychlou úlevu, když zaznamenáte příznaky GERD, ale těmto příznakům nezabrání. K prevenci lze použít i jiné léky, jako jsou H2 blokátory nebo PPI (inhibitory protonové pumpy).

Rizika s antacidy

Dlouhodobé používání antacid může u některých uživatelů způsobit nežádoucí účinky. Můžete zažít:

 • zácpa
 • průjem
 • bolesti hlavy
 • nevolnost

Antacida se nedoporučují lidem s onemocněním ledvin nebo vysokou hladinou vápníku v krvi. Mohou také interagovat s léky, jako jsou hormony štítné žlázy.

Dalším problémem je skutečnost, že antacida pouze neutralizují kyselinu a neléčí zánět způsobený GERD. Když se jícen časem zapálí, může erodovat výstelku nebo se zřídka vyvinout v rakovinu. To je důvod, proč je důležité neléčit GERD volně prodejnými léky. Zatímco lékař může dát přednost použití antacid, tento typ léků je pouze dočasným řešením dlouhodobého problému.

Reduktory kyselin

V některých případech jsou k léčbě GERD zapotřebí léky blokující kyseliny. Váš lékař může doporučit preventivní léky nazývané antagonisté H-2-receptorů (H2RA). Fungují tak, že snižují množství kyseliny, kterou žaludek produkuje. Podle Mayo Clinic mohou H2RA pracovat až 12 hodin v kuse. Na rozdíl od volně prodejných antacid, jsou tyto léky udržovacími léky a mají být užívány pravidelně, aby se předešlo symptomům GERD. Tyto léky fungují tak, že snižují skutečnou produkci žaludečních kyselin vytvářených vaším žaludkem, nejen je neutralizují.

Mezi běžné volně prodejné H2RA patří:

 • Axid AR
 • Pepcid AC
 • Tagamet HB

Pokud stále máte časté pálení žáhy, může vám lékař místo toho doporučit inhibitory protonové pumpy (PPI). Fungují podobně jako H2RA, ale jsou silnější a fungují až 24 hodin. PPI jsou také ideální pro pacienty s významným poškozením jícnu. Prevacid a Prilosec patří mezi nejznámější volně prodejné značky. Před použitím se poraďte se svým lékařem, zvláště pokud máte riziko osteoporózy. PPI mohou zvýšit riziko zlomenin kostí.

Pro závažnější případy GERD jsou k dispozici verze na předpis obou tříd léků. Klinika Mayo doporučuje zavolat svého lékaře, pokud pravidelné léky nezlepší vaše příznaky do tří týdnů. Možná budete muset navštívit gastroenterologa pro lepší léčbu nebo další vyšetření vaší nemoci.

Výhled

Zatímco antacida mohou pomoci zmírnit příznaky pálení žáhy, je obvykle určena pouze k použití podle potřeby (a ne denně). Je pravděpodobnější, že budete užívat kombinaci antacid a jiných léků nejen k léčbě příznaků pálení žáhy, ale také k jejich prevenci. Můžete také potřebovat léky na poškození jícnu.

Je také důležité zvážit, jak mohou změny životního stylu pomoci doplnit léčbu antacid. Hubnutí, jíst menší jídla a vyhýbat se spouštěcím jídlům může pomoci. Pokud se příznaky nezlepší, určitě zůstaňte v kontaktu se svým lékařem – v opačném případě riskujete poškození jícnu.

Zjistit více

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

POSLEDNÍ ČLÁNKY