Biopsie myokardu

Co je biopsie myokardu?

Srdeční sval je známý jako myokard. Pokud má lékař podezření na problém se srdečním svalem, možná budete potřebovat biopsii. To zahrnuje odstranění malého kousku tkáně pro vyšetření. Biopsie srdce je známá jako biopsie myokardu.

Lékař často provádí biopsii myokardu během srdeční katetrizace nebo jiných srdečních testů. Tento test však můžete mít i samostatně. Procedura se obvykle vyskytuje v nemocnici.

Tato biopsie používá malý katétr nazývaný bioptomk odstranění malého kousku srdeční tkáně. Jedná se o speciální typ katétru, který se používá k provedení biopsie. Na konci má čelisti, které mohou odstranit kus tkáně.

Po biopsii váš lékař odešle vzorek do laboratoře k analýze.

Proč potřebuji biopsii myokardu?

Tento postup hledá onemocnění nebo poškození srdečního svalu. Může pomoci diagnostikovat:

 • kardiomyopatie: zhoršení srdečního svalu, které může být způsobeno řadou stavů
 • myokarditida: zánět srdečního svalu
 • odmítnutí po transplantaci srdce: váš imunitní systém způsobuje poškození tkáně, které může lékař vidět pod mikroskopem

Jak se mohu připravit na biopsii myokardu?

Váš lékař vám dá pokyny, zda můžete před biopsií jíst a pít. Šest až osm hodin před testem byste obvykle neměli konzumovat jídlo ani tekutiny.

Pokud užíváte nějaké léky nebo doplňky, zeptejte se svého lékaře, zda byste je měli před zákrokem vysadit. Pokud jste diabetik, může lékař potřebovat upravit vaše léky na den biopsie. Informujte svého lékaře o všech alergiích, které můžete mít.

Ráno po biopsii pravděpodobně vstoupíte do nemocnice. Ve vzácných případech možná budete muset jít do nemocnice noc předtím.

Přiveďte někoho s sebou do řízení nebo nechte autoservis pro vás poslat auto, až skončí. Nebudete moci řídit sami domů.

Jak se provádí biopsie myokardu?

Během biopsie obdržíte nemocniční šaty, které budete nosit. Sestra zahájí intravenózní podání do vaší ruky nebo paže. To vám dodá tekutiny, abyste byli hydratovaní. Může také dodávat léky, pokud váš krevní tlak klesne nebo pokud se váš srdeční tep stane abnormálním.

Budete ležet na stole s velkou kamerou nad vámi spolu s několika monitory. Chirurg provede řez na krku, paži nebo slabinách, v závislosti na tom, zda máte další operaci. Pokud nemáte jiný postup, bude to pravděpodobně v krku. Umístění řezu také závisí na části srdce, kterou chce lékař odebrat.

Na místě řezu dostanete lokální anestetikum. To otupí, protože nebudete v bezvědomí pro postup. Chirurg vloží do vaší cévy dutou trubici, aby ji udržel otevřenou. Můžete cítit určitý tlak nebo nepohodlí.

Jakmile je zkumavka na místě, chirurg vloží bioptom. Provlečou to vašimi cévami, dokud se nedostane do vašeho srdce. Lékař to tam povede pomocí speciálního typu pohyblivého rentgenového záření zvaného fluoroskopie.

Jakmile jste na správném místě, lékař odebere malý vzorek tkáně vašeho srdečního svalu. Poté odstraní bioptom a vyvinou tlak na místo zavedení. Celá procedura trvá 30 až 60 minut.

Zdravotnický personál bude sledovat váš stav po určitou dobu po zákroku. Lékaři budou chtít mít jistotu, že jste dostatečně stabilní, abyste byli sami. Protože nebudete moci řídit, bude vás po biopsii muset vzít někdo jiný.

Jaké jsou komplikace spojené s biopsií myokardu?

Před zahájením procedury budete muset podepsat formulář souhlasu, který nastíní rizika biopsie. Biopsie myokardu se může zdát děsivá. U zkušeného lékaře jsou však komplikace vzácné.

Některá potenciální rizika zahrnují:

 • krevní sraženiny
 • krvácející
 • abnormální srdeční rytmus
 • infekce
 • zborcené plíce
 • poranění tepny
 • poškození nervu, který ovládá řeč
 • ruptura srdce (extrémně vzácné)

Co znamenají výsledky?

Výsledky biopsie myokardu informují lékaře, zda nedošlo k poškození srdečního svalu. Abnormální biopsii může způsobit řada stavů, včetně:

 • poškození srdce při dlouhodobém užívání alkoholu
 • srdeční amyloidóza, onemocnění, při kterém se v srdci hromadí amyloidový protein
 • různé druhy kardiomyopatie
 • myokarditida
 • odmítnutí transplantace srdce

Pokud máte poškození srdečního svalu, léčba se bude lišit v závislosti na jeho příčině.

Zjistit více

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

POSLEDNÍ ČLÁNKY