Bronchiolitida

Co je bronchiolitida?

Bronchiolitida je zánětlivé onemocnění dýchacích cest. Je to způsobeno virem, který postihuje nejmenší dýchací cesty v plicích (bronchioly). Úkolem bronchiolů je kontrolovat proudění vzduchu v plicích. Když se nakazí nebo poškodí, mohou nabobtnat nebo se ucpat. To blokuje tok kyslíku. Ačkoli je to obecně dětský stav, bronchiolitida může postihnout i dospělé.

Jaké jsou typy bronchiolitidy?

Existují dva hlavní typy bronchiolitidy:

U kojenců se objevuje virová bronchiolitida. Většina případů virové bronchiolitidy je způsobena respiračním syncyciálním virem (RSV). Virová ohniska se objevují každou zimu a postihují děti mladší 1 roku.

Bronchiolitis obliterans je vzácný a nebezpečný stav pozorovaný u dospělých. Toto onemocnění způsobuje zjizvení v bronchiolech. To blokuje dýchací cesty a vytváří překážku dýchacích cest, kterou nelze zvrátit.

Jaké jsou příznaky bronchiolitidy?

Jak virová bronchiolitida, tak bronchiolitis obliterans mají podobné příznaky a symptomy. Tyto zahrnují:

 • dušnost
 • sípání
 • namodralý vzhled kůže z nedostatku kyslíku
 • praskavé nebo chrastivé zvuky slyšet v plicích
 • únava
 • žebra, která se zdají propadlá při pokusech o vdechnutí (u dětí)
 • nadýmání nosu (u kojenců)
 • rychlé dýchání
 • kašel

Po vystavení určitým chemikáliím se symptomy bronchiolitis obliterans mohou objevit během dvou týdnů až jednoho měsíce. Infekce plic může trvat několik měsíců až několik let, než se projeví příznaky.

Co způsobuje bronchiolitidu?

Existují různé příčiny virové bronchiolitidy a bronchiolitidy obliterans.

Příčiny virové bronchiolitidy

Viry, které proniknou a infikují dýchací cesty, způsobují virovou bronchiolitidu. Viry jsou mikroskopické organismy, které se mohou rychle množit a napadat imunitní systém. Následují běžné typy virových infekcí, které mohou způsobit bronchiolitidu:

Respirační syncyciální virus (RSV)

RSV je nejčastější příčinou bronchiolitidy. RSV obvykle postihne děti ve věku 2 let, ale nejčastěji se vyskytuje u dětí mladších 1 roku. Tato nakažlivá a nebezpečná virová infekce způsobuje zánět, hlen a otoky v dýchacích cestách.

Adenoviry

Tyto viry se zaměřují na sliznice. Způsobují asi 10 procent akutních infekcí dýchacích cest u dětí.

Viry chřipky

Tyto viry způsobují záněty v plicích, nosu a krku. Chřipka postihuje dospělé i děti. Je to zvláště nebezpečné pro děti, které nemají silný imunitní systém.

Příčiny obliterující bronchiolitidy

Tento vzácný stav se někdy vyskytuje bez známého důvodu. Těžké případy mohou vést ke smrti, pokud se neléčí. Bylo identifikováno několik příčin a zahrnují:

 • výpary z chemikálií, jako je čpavek, bělidlo a chlór
 • respirační infekce
 • nežádoucí reakce na léky

Kdo je ohrožen bronchiolitidou?

Virová bronchiolitida postihuje děti do 2 let. Obecně se však vyskytuje u kojenců ve věku 3 až 9 měsíců. Několik rizikových faktorů pro virovou bronchiolitidu u kojenců a malých dětí je:

 • nebýt kojen
 • narodit se předčasně nebo se narodit s onemocněním srdce nebo plic
 • mající depresivní imunitní systém
 • vystavení cigaretovému kouři
 • být na přeplněných místech, kde se virus vyskytuje, jako jsou střediska denní péče

Běžné rizikové faktory pro bronchiolitidu obliterans u dospělých jsou:

 • pracovní podmínky, které vás vystavují nebezpečným chemikáliím
 • po transplantaci srdce, plic nebo kostní dřeně
 • tabák ke kouření obsahující nikotin
 • s autoimunitním onemocněním pojivové tkáně

Jak se diagnostikuje bronchiolitida?

Existuje několik způsobů, jak diagnostikovat oba typy bronchiolitidy. Zobrazovací vyšetření, včetně rentgenového vyšetření hrudníku, pomáhá lékařům diagnostikovat bronchiolitidu. Běžným nástrojem používaným u dospělých je spirometrie. To měří, kolik a jak rychle přijmete vzduch s každým nádechem. Testy arteriálních krevních plynů pro oba typy bronchiolitidy měří, kolik kyslíku a oxidu uhličitého je ve vaší krvi.

Vzorky hlenu nebo výtoku z nosu mohou pomoci lékaři diagnostikovat typ viru způsobujícího infekci. Tato testovací metoda je běžná u kojenců a malých dětí.

Jak se léčí bronchiolitida?

Virová bronchiolitida vyžaduje jinou léčbu než bronchiolitis obliterans.

Léčba virové bronchiolitidy

Mnoho případů virové bronchiolitidy je mírných a odezní bez léčby. U závažnějších případů u kojenců může být nutná hospitalizace. Nemocnice může poskytnout kyslík, nebulizér a intravenózní ošetření tekutin. Antibiotické léky nefungují proti virům, ale některé léky mohou pomoci otevřít dýchací cesty vašeho dítěte.

Léčba obliterující bronchiolitidy

Neexistuje žádný lék na zjizvení bronchiolitidy obliterans. Kortikosteroidy mohou pomoci vyčistit plíce od hlenu, snížit zánět a otevřít dýchací cesty. Možná budete potřebovat kyslíkovou léčbu a imunosupresivní léky k regulaci imunitního systému. Dechová cvičení a snížení stresu mohou pomoci zmírnit dýchací potíže. Někdy může být transplantace plic nejlepší volbou v nejtěžších případech.

Domácí péče

Zotavení z obou stavů vyžaduje extra odpočinek a zvýšený příjem tekutin. Udržování vzduchu ve vaší domácnosti bez kouře a chemikálií je velmi důležité. Pomoci může i zvlhčovač vzduchu, který udržuje vlhkost vzduchu.

Jaký je dlouhodobý výhled?

Děti a kojenci s virovou bronchiolitidou se při rychlé a správné léčbě obvykle zlepší během jednoho týdne. Výhled pro někoho s bronchiolitidou obliterans závisí na tom, kdy byl stav diagnostikován a jak daleko pokročil.

Zjistit více

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

POSLEDNÍ ČLÁNKY