Catnip čaj

Přehled

Catnip je silně vonící bylina. Pochází ze střední Evropy, i když se nyní vyskytuje ve většině Kanady a na severovýchodě Spojených států. Patří do čeledi mátovitých a má oválné, tmavě zelené listy a bíle kvetoucí vrcholy.

O kočičím nipu se dlouho předpokládalo, že má léčivé vlastnosti. K tomuto účelu se tradičně používají její sušené listy a bílé květy. Obojí lze použít k přípravě čaje, který se někdy používá k léčbě stavů, jako je nespavost, úzkost a bolesti hlavy. V některých případech lze použít kořeny catnipu. Ty však působí jako stimulant místo relaxačního prostředku.

Jak připravit kočičí čaj

Pro přípravu kočičího čaje smíchejte 2 čajové lžičky sušených catnipových listů nebo květů s 1 šálkem vroucí vody. Přidejte citronovou šťávu a med, promíchejte a nechte několik minut vychladnout. Mnoho lidí preferuje dobu máčení asi 10 až 15 minut.

Catnip čaj má dřevitou, téměř travnatou chuť. Čím déle bude sedět s citronem, tím více ucítíte přirozenou mátovou citrusovou příchuť. Někteří lidé tomu dávají přednost před pitím čaje ihned po vychladnutí.

Použití

Catnip čaj se nejčastěji používá k léčbě nervozity a úzkosti, spolu s dalšími příznaky, které tyto stavy mohou způsobit, jako jsou poruchy trávení a nespavost.

Může být použit k léčbě stavů nebo příznaků souvisejících s gastrointestinálními potížemi, včetně poruch trávení, křečí a plynatosti.

Může působit jako diuretikum, zvyšuje močení a tím snižuje zadržování vody. To by mohlo pomoci při léčbě řady různých stavů.

Catnip čaj se historicky používá k léčbě problémů, jako je artritida, kašel, kopřivka, horečky a viry.

Potenciální zdravotní přínosy

Největším zdravotním přínosem kočičího čaje je uklidňující účinek, který může mít na tělo. Catnip obsahuje nepetalakton, který je podobný valepotriátům, které se nacházejí v běžně používaném bylinném sedativu, kozlíku lékařském. Tento může zlepšit relaxaci, což může zlepšit náladu a snížit úzkost, neklid a nervozitu.

Catnip čaj může stimulovat děložní kontrakce, což může pomoci ženám nebo dívkám s opožděnou menstruací dostat menstruaci. Může také pomoci podpořit evakuaci placenty po porodu.

Nežádoucí účinky a rizika

Častým vedlejším účinkem kočičího čaje je ospalost, která je často mírná. I když je to výhoda, pokud se snažíte uvolnit nebo léčit nespavost, není to ideální na začátku pracovního dne. Pijte kočičí čaj v noci, abyste zjistili, jak na vás působí.

Nicméně, protože je to diuretikum a způsobuje jak časté močení, tak silné pocení, neměli byste ho pít těsně před spaním. Mohlo by to vést k častým výletům na toaletu a přerušovanému spánku.

Catnip čaj může způsobit bolesti hlavy a zažívací potíže u některých jedinců. Pokud to po několika použitích nepřejde, přestaňte čaj pít.

Catnip čaj by měli konzumovat pouze dospělí, pokud lékař nedoporučí jinak. I když se někdy používá k léčbě koliky u kojenců, u dětí nebyl testován. U dětí a kojenců může způsobit nadměrnou ospalost a malátnost, takže může být bezpečnější zvolit jiný lék.

Pokud jste těhotná, neměli byste pít kočičí čaj, protože může způsobit děložní kontrakce, které mohou vést k předčasnému porodu.

Tyto děložní kontrakce mohou také způsobit, že menstruace u ženy začne dříve, takže kočičí čaj se nedoporučuje ženám se zánětlivým onemocněním pánve (PID) nebo ženám se silnou menstruací, protože může zhoršit oba příznaky.

Přestaňte pít kočičí čaj na několik týdnů před operací, aby nenarušoval nebo nezesilňoval anestezii a centrální nervový systém.

Odnést

V současné době není k dispozici mnoho vědeckých důkazů o tom, že čaj z kočičího nipu je účinnou léčbou mnoha stavů, na které se někdy používá jako lék, ale existuje několik silných neoficiálních důkazů. Pro maximální účinnost pro většinu lidí je bezpečné pít dvakrát až třikrát denně.

Pokud kočičí čaj není účinný při léčbě vašich příznaků, můžete se poradit se svým lékařem. Budou vám moci nabídnout další prostředky, které by vám mohly být užitečné, včetně dalších alternativních prostředků a změn životního stylu.

Zjistit více

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

POSLEDNÍ ČLÁNKY