Centrální heterochromie

Co je centrální heterochromie?

Spíše než mít jednu výraznou barvu očí mají lidé s centrální heterochromií jinou barvu poblíž okraje jejich zornic.

Osoba s tímto onemocněním může mít kolem okraje své zornice uprostřed duhovky odstín zlaté, zbytek duhovky má jinou barvu. Je to tato jiná barva, která je skutečnou barvou očí dané osoby.

Čtěte dále a zjistěte, jak se tento stav liší od jiných typů heterochromie, co to může způsobit a jak se léčí.

Jiné typy heterochromie

Centrální heterochromie je pouze jedním typem heterochromie, zastřešujícím termínem, který označuje různé barvy očí. Ostatní typy heterochromie jsou kompletní a segmentální.

Kompletní heterochromie

Lidé s úplnou heterochromií mají oči zcela odlišné barvy. To znamená, že jedno oko může být zelené a jejich druhé oko hnědé, modré nebo jiné barvy.

Segmentální heterochromie

Tento typ heterochromie je podobný centrální heterochromii. Ale namísto ovlivnění oblasti kolem zornice postihuje segmentální heterochromie větší část duhovky. Může se objevit v jednom nebo obou očích.

Co způsobuje heterochromii

Abyste pochopili možné příčiny centrální heterochromie a heterochromie obecně, musíte se podívat na vztah mezi melaninem a barvou očí. Melanin je pigment, který dodává lidské pokožce a vlasům jejich barvu. Člověk se světlou pletí má méně melaninu než člověk s tmavou pletí.

Melanin také určuje barvu očí. Lidé s méně pigmentem v očích mají světlejší barvu očí než lidé s více pigmentem. Pokud máte heterochromii, množství melaninu ve vašich očích se liší. Tato variace způsobuje různé barvy v různých částech vašeho oka. Přesná příčina této variace není známa.

Centrální heterochromie se často vyskytuje sporadicky při narození. Může se objevit u někoho, kdo nemá v rodinné anamnéze heterochromii. Ve většině případů se jedná o benigní stav, který není způsoben očním onemocněním, ani neovlivňuje zrak. Nevyžaduje tedy žádný typ léčby nebo diagnózy.

U některých lidí se však později v životě vyvine heterochromie. Toto je známé jako získaná heterochromie a může se objevit ze základního stavu, jako je:

  • poranění oka
  • zánět oka
  • krvácení do oka
  • nádory duhovky
  • Hornerův syndrom (neurologická porucha postihující oko)

  • cukrovka
  • syndrom pigmentové disperze (pigment uvolněný do oka)

Diagnostika a léčba heterochromie

Jakákoli změna barvy očí, ke které dojde později v životě, by měla být vyšetřena lékařem nebo oftalmologem, specialistou na zdraví očí.

Váš lékař může dokončit komplexní oční vyšetření, aby zkontroloval abnormality. To zahrnuje vizuální test a vyšetření vašich zornic, periferního vidění, očního tlaku a zrakového nervu. Váš lékař může také navrhnout optickou koherentní tomografii (OCT), což je neinvazivní zobrazovací test, který vytváří průřezové obrázky vaší sítnice.

Léčba získané heterochromie závisí na základní příčině stavu. Pokud vizuální vyšetření nebo zobrazovací test neobjeví abnormalitu, není nutná žádná léčba.

Výhled pro tento stav

Centrální heterochromie může být vzácný stav, ale obvykle je benigní. Ve většině případů neovlivňuje zrak ani nezpůsobuje žádné zdravotní komplikace. Pokud se však centrální heterochromie objeví později v životě, může to být známkou základního stavu. V tomto případě vyhledejte lékařskou pomoc pro možnou diagnózu a možnosti léčby.

Zjistit více

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

POSLEDNÍ ČLÁNKY