Červené víno a diabetes 2. typu: Existuje nějaká souvislost?

Dospělí s cukrovkou mají dvakrát až čtyřikrát vyšší pravděpodobnost, že budou mít srdeční onemocnění než lidé, kteří cukrovku nemají. Americká kardiologická asociace.

Některé důkazy naznačují, že pití mírného množství červeného vína by mohlo snížit riziko srdečních onemocnění, ale jiné zdroje varují lidi s cukrovkou před pitím, tečka.

Tak jaká je dohoda?

Pár slov o cukrovce

Více než 29 milionů lidí ve Spojených státech má cukrovku. To je téměř 1 z 10 lidí, podle údajů z Centra pro kontrolu a prevenci nemocí (CDC).

Většina případů onemocnění je diabetes 2. typu – stav, kdy tělo nevytváří dostatek inzulínu, používá inzulín nesprávně nebo obojí. To může způsobit vysoké hladiny cukru v krvi. Lidé s diabetem 2. typu musí kontrolovat tento cukr nebo glukózu v krvi kombinací léků, jako je inzulín, a změn životního stylu, jako je strava a cvičení. Dieta je klíčem k léčbě diabetu.

Sacharidy, které se nacházejí v mnoha potravinách, jako je pečivo, škroby, ovoce a sladkosti, jsou makroživinou, která způsobuje zvýšení hladiny cukru v krvi. Řízení příjmu sacharidů pomáhá lidem řídit hladinu cukru v krvi. Ale na rozdíl od všeobecného přesvědčení může alkohol ve skutečnosti způsobit, že hladina cukru v krvi klesá, místo aby stoupala.

Jak červené víno ovlivňuje hladinu cukru v krvi

Podle Americké diabetické asociace může pití červeného vína – nebo jakéhokoli alkoholického nápoje – snížit hladinu cukru v krvi až na 24 hodin. Z tohoto důvodu doporučují kontrolovat hladinu cukru v krvi před pitím, zatímco pijete, a sledovat ji až 24 hodin po pití.

Intoxikace a nízká hladina cukru v krvi mohou mít mnoho stejných příznaků, takže nedostatek kontroly hladiny glukózy v krvi může způsobit, že ostatní budou předpokládat, že pociťujete účinky alkoholického nápoje, i když ve skutečnosti může hladina cukru v krvi dosahovat nebezpečně nízkých hodnot.

Existuje další důvod, proč si při pití dávat pozor na hladinu cukru v krvi: Některé alkoholické nápoje, včetně nápojů, které používají džus nebo mixér s vysokým obsahem cukru, mohou zvýšit krevní cukr.

Výhody červeného vína pro lidi s cukrovkou

Kromě účinků na hladinu cukru v krvi existují určité důkazy, že červené víno může být přínosné pro lidi s diabetem 2.

Nedávná studie odhalila, že mírná konzumace červeného vína (v této studii definovaná jako jedna sklenka denně) může snížit riziko srdečních onemocnění u lidí s dobře kontrolovaným diabetem 2. typu.

Ve studii bylo po dva roky sledováno více než 200 účastníků. Jedna skupina měla každý večer k večeři sklenku červeného vína, jedna měla bílé víno a druhá minerální vodu. Všichni dodržovali zdravou stravu ve středomořském stylu bez jakýchkoli omezení kalorií.

Po dvou letech měla skupina s červeným vínem vyšší hladinu lipoproteinu s vysokou hustotou (HDL, neboli dobrý cholesterol) než předtím a celkově nižší hladinu cholesterolu. Také viděli výhody v kontrole glykémie.

Vědci dospěli k závěru, že pití mírného množství červeného vína ve spojení se zdravou stravou může „mírně snížit“ riziko srdečních onemocnění.

Starší studie také odhalují souvislosti mezi mírným příjmem červeného vína a zdravotními přínosy u diabetiků 2. typu, ať už jsou dobře kontrolovaní nebo ne. Mezi výhody patřily zlepšené hladiny cukru v krvi po jídle, lepší hladiny cukru v krvi následující ráno nalačno a zlepšená inzulínová rezistence. Recenze také poukazuje na to, že to nemusí být samotný alkohol, ale spíše složky červeného vína, jako jsou polyfenoly (zdraví prospěšné chemikálie v potravinách), které propůjčují výhody.

Jídlo s sebou

Červené víno je nabité antioxidanty a polyfenoly a je mu připisováno mnoho potenciálních zdravotních přínosů, když ho pijete v mírném množství. Lidé s diabetem, kteří se rozhodnou využít těchto potenciálních výhod, by si měli pamatovat: Umírněnost je klíčová a je třeba zvážit načasování příjmu alkoholu s příjmem potravy, zejména u těch, kteří užívají léky na cukrovku.

Zjistit více

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

POSLEDNÍ ČLÁNKY