Chirurgické možnosti pro krátkozrakost (krátkozrakost)

Pokud žijete s krátkozrakostí, několik procedur může zlepšit váš zrak. Ale každý přístup má své výhody a rizika, takže budete chtít spolupracovat s očním lékařem, abyste našli správnou možnost.

Krátkozrakost, nazývaná také myopie, je velmi časté oční onemocnění, které ztěžuje vidění věcí na dálku.

To se děje proto, že oko nemůže správně lámat světlo. Místo toho, aby zaostřovalo světlo na sítnici, zaostřuje světlo před ní. Obvykle je způsobena příliš dlouhou oční bulvou zepředu dozadu nebo deformovanou rohovkou nebo čočkou.

Krátkozrakost postihuje odhadem 23 % světové populace.

Přestože krátkozrakost můžete korigovat brýlemi nebo kontaktními čočkami, laserová operace očí nabízí trvalejší možnost.

Zde je bližší pohled na nejběžnější typy laserových operací krátkozrakosti.

Laserem asistovaná procedura keratomileuzy in situ (LASIK)

LASIK je nejoblíbenější oční chirurgie pro léčbu krátkozrakosti. Zahrnuje přetvoření vaší rohovky, aby se napravily refrakční problémy.

Během procedury oční chirurg pomocí laseru prořízne horní vrstvu vaší rohovky a vytvoří klapku. Dále přetvoří vnitřní tkáň rohovky pro optimální vidění, než ji znovu utěsní. Toto přetváření umožňuje, aby se světlo správně lámalo, což má za následek jasnější vidění.

Výsledky LASIK jsou téměř okamžité, někteří lidé zaznamenají výrazné zlepšení zraku pouhý den po operaci.

Proces obnovy trvá několik dní, během kterých můžete pociťovat mírné pálení kolem očí.

Zatímco LASIK má nejkratší dobu zotavení ve srovnání s jinými možnostmi, může také přijít s nejvyšším rizikem komplikací. Je to proto, že vytvořená chlopeň může způsobit problémy s hojením.

V studie 2016 z 273 operací LASIK vědci zjistili 19 komplikací chlopně. Komplikace chlopní mohou způsobit problémy se zrakem, jako jsou:

 • neostrost
 • dvojité vidění
 • suché oči
 • problémy s pohodlím pacienta

Stojí za zmínku, že studie z roku 2016 zapojila do školení rezidentní oftalmology, kteří neměli mnoho zkušeností s prováděním operace.

Zatímco riziko je velmi nízkýLASIK může způsobit slepotu. Spolupráce se zkušeným chirurgem může pomoci minimalizovat riziko komplikací (více o tom později).

Fotorefrakční keratektomie (PRK)

Operace zraku PRK je druh povrchové ablace, která zahrnuje odstranění horní vrstvy rohovkové tkáně (tzv. epitel). Byl vytvořen před LASIK a LASEK a zůstává oblíbenou možností.

Během PRK oční chirurg aplikuje roztok na bázi alkoholu na vnější povrch rohovky, aby ji uvolnil, čímž se usnadní odstranění. Jakmile je epitel odstraněn, použijí laser k jemnému přetvoření zbývajícího povrchu rohovky.

PRK zahrnuje delší dobu zotavení než LASIK, protože epitel potřebuje dorůst, což může způsobit určitou bolest.

Vaše vidění se zlepší přibližně do měsíce a vedlejší účinky odezní kolem tohoto milníku také.

Zjistěte více o rozdílech mezi operací LASIK a PRK.

Procedura laserové epiteliální keratomileuzy (LASEK)

I když jsou jejich názvy jen jedno písmeno od sebe, LASIK a LASEK jsou odlišné postupy. LASEK je typ operace PRK.

Stejně jako u PRK, během procedury LASEK použije chirurg roztok alkoholu k uvolnění epitelu. Dále se zaříznou do horní vrstvy rohovky. Ale místo toho, aby jen přetvářeli vnitřní tkáň, použijí laser k přetvoření a opětovnému připojení celé rohovky.

LASEK je méně populární než LASIK, částečně proto, že má delší dobu hojení (asi měsíc ve srovnání s několika dny). Stejně jako u PRK musí epitel znovu dorůst a to může být poněkud bolestivé.

To znamená, že oba mají podobně vysokou úspěšnost korekce zraku. Podle a 2017 přehled výzkumuúčinnost LASEK je přibližně stejná nebo mírně vyšší než LASIK pro dosažení alespoň 20/20 vidění.

Epiteliální laser in situ keratomileusis (Epi-LASIK)

Epi-LASIK je novější operace po vzoru LASEK a PRK. Během Epi-LASIK chirurg namísto použití alkoholového roztoku a jeho ručního odstranění používá speciální mechanické zařízení. Rohovka je přetvarována laserem a vrácena zpět.

Aktuálně Epi-LASIK není příliš časté.

Stejně jako u LASEK a PRK je počáteční období zotavení o něco pomalejší než u LASIK. Přesto je konečný výsledek zhruba stejný.

Díky absenci chlopně je také nižší riziko komplikací.

Jsou výsledky trvalé?

Výsledky všech těchto operací jsou obvykle trvalé.

Vaše vidění se zlepší téměř okamžitě nebo během jednoho dne po LASIK.

S LASEK, PRK nebo epi-LASIK můžete očekávat, že se vaše vidění zlepší během několika dní a plné výsledky se dostaví za několik měsíců.

Mějte však na paměti, že oči a vidění se mohou s věkem měnit, takže se vaše výsledky mohou postupně měnit.

Který je pro vás ten pravý?

LASIK, LASEK, epi-LASIK a PRK jsou všechny účinné přístupy k léčbě krátkozrakosti.

Chcete-li zjistit, která metoda je pro vás vhodná, je nejlepší promluvit si se svým očním lékařem.

Některé věci, které je třeba zvážit, zahrnují:

 • Doba rekonvalescence a komplikace: LASIK má nejkratší dobu rekonvalescence, ale také mírně vyšší riziko komplikací díky vytvořené chlopni. PRK má obvykle nejpomalejší období zotavení a více bolesti a nepohodlí během procesu hojení.
 • Váš předpis: Pokud máte vysoký stupeň krátkozrakosti (tzv. vysoká myopie), odborníci často doporučují LASIK. Je to proto, že existuje mírné riziko vzniku zákalu na rohovce u pacientů se silnými předpisy, kteří se rozhodnou pro PRK, LASEK nebo epi-LASIK.
 • Cena: LASIK bývá o něco dražší než ostatní postupy, protože využívá složitější zařízení. Mějte na paměti, že vzhledem k tomu, že refrakční oční operace jsou obvykle považovány za kosmetické, vaše pojišťovna je pravděpodobně nepokryje. Můžete však získat slevy.
 • Keloidy: Pokud máte keloidy rohovky, možná se budete chtít vyhnout PRK.
 • Předchozí zdravotní stavy: Promluvte si se svým očním lékařem, pokud máte autoimunitní onemocnění nebo onemocnění pojivové tkáně, protože může existovat větší riziko komplikací. Laserovou operaci očí také nemůžete podstoupit, když jste těhotná nebo kojíte.
 • Typ oka: Lékaři často doporučují PRK pro ty, kteří mají tenčí, drsnější nebo nepravidelné rohovky, protože je méně invazivní pro tkáň rohovky než LASIK. Mezitím může být PRK lepší volbou, pokud máte suché oči, protože má nižší riziko zhoršení suchosti očí. Mezitím může LASIK zhoršit suché oči.

Bez ohledu na zvolený postup je spolupráce se zkušeným chirurgem klíčová pro minimalizaci rizika pooperačních komplikací.

Při hledání chirurga:

 • Dejte si pozor na reklamní tvrzení: Některá oční centra mohou zaručit, že jejich postupy poskytnou vidění 20/20, některá dokonce nabízejí náhradu nákladů na operaci, pokud ne. Stejně jako u jakéhokoli jiného postupu neexistuje nikdy záruka, že laserová operace očí poskytne dokonalé výsledky bez komplikací.
 • Zeptejte se na možná rizika a komplikace: Renomovaný chirurg vám poskytne důkladný rozpis rizik spojených s postupem, o kterém uvažujete, a ukáže vám příručku od výrobce použitého laserového zařízení.
 • Získejte druhý názor: Před rozhodnutím o postupu zvažte promluvu s několika chirurgy o výhodách a rizicích každé možnosti, abyste se mohli informovaně rozhodnout.
 • Neupřednostňujte cenu před jinými faktory: Pojistné smlouvy ne vždy pokrývají laserovou operaci očí, což může svádět k hledání nejnižších nákladů. Mějte na paměti, že výsledky laserové operace očí – a některé potenciální komplikace – jsou trvalé. I když je cena faktorem, který je třeba zvážit, upřednostněte nalezení zkušeného chirurga s historií dobrých výsledků.

Sečteno a podtrženo

Existuje několik laserových očních operací, které mohou účinně léčit krátkozrakost. LASIK je nejoblíbenější možností s nejrychlejšími výsledky. LASEK vyžaduje pomalejší proces hojení, ale má také o něco nižší riziko komplikací.

LASEK, PRK a epi-LASIK jsou méně oblíbené metody, ale mohou být pro vás stále vhodné. Promluvte si se svým očním lékařem, abyste určili nejlepší možnost pro vás.

Zjistit více

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

POSLEDNÍ ČLÁNKY