Co byste měli vědět o fibromyalgii a svědění

Přehled

Fibromyalgie může postihnout dospělé jakéhokoli věku nebo pohlaví. Příznaky fibromyalgie se liší od člověka k člověku a váš léčebný plán se může několikrát změnit, jak stav postupuje. Mezi běžné příznaky patří:

  • neustálá bolest svalů
  • slabost
  • únava
  • nevysvětlitelná bolest, která prochází celým vaším tělem

Někteří lidé mohou také pociťovat svědění nebo silné svědění jako příznak fibromyalgie. Pokud pociťujete přetrvávající svědění, pokračujte ve čtení, abyste zjistili, jak se s tímto nepříjemným příznakem můžete vyrovnat a léčit.

Příčiny

Fibromyalgie může začít během jakéhokoli období života dospělého. Přesná příčina tohoto stavu nebyla stanovena, ale předpokládá se, že by mohla existovat genetická souvislost. U některých lidí symptomy začínají po prožití zdravotního, fyzického nebo osobního traumatu.

Stejně jako neexistuje žádná příčina fibromyalgie, neexistuje ani příčina nevysvětlitelného svědění. Svědění je jedním z možných způsobů, jak mohou vaše nervy reagovat na tento stav.

Je také možné, že svědění může být vedlejším účinkem léků, které užíváte na fibromyalgii, jako je pregabalin (Lyrica), duloxetin (Cymbalta) nebo milnacipran (Savella). Vždy informujte svého lékaře o jakýchkoli nežádoucích účincích, které zaznamenáte, i když nejsou uvedeny jako známé nežádoucí účinky. Váš lékař možná bude muset upravit dávkování nebo změnit léky.

Léčba

Existuje mnoho způsobů léčby svědění kůže. Jednou z nejdůležitějších věcí, které můžete udělat, je zajistit, aby byla vaše pokožka správně hydratovaná, protože suchá pokožka může svědění zhoršit. Níže jsou uvedeny tři věci, které můžete udělat, abyste si udrželi pokožku hydratovanou:

  1. Pít hodně vody.
  2. Omezte čas strávený v horké sprše nebo koupeli, případně snižte teplotu. Horké sprchy a koupele vaši pokožku vysuší.
  3. Naneste na pokožku tělové mléko bez parfemace. To najdete v uličkách pro zdraví a krásu v drogeriích a supermarketech.

Udržování hydratace pokožky může pomoci předcházet svědění pokožky, ale pravděpodobně budete muset použít další ošetření, abyste zmírnili pokožku, která již svědí.

Přečtěte si více: 8 nejlepších léků na svědění »

1. Ovesná koupel

Koupel z ovesných vloček může zmírnit svědění kůže. Koupel z ovesných vloček si můžete vytvořit zakoupením obyčejné neochucené ovesné kaše v místním obchodě s potravinami. Ovesné vločky by měly být opravdu dobré. Chcete-li to udělat jemnější, použijte mixér nebo kuchyňský robot ke zmenšení velikosti ovsa. Koupel z ovesných vloček si můžete koupit i ve své drogerii, ale ujistěte se, že je bez parfemace, aby dále nedráždila vaši pokožku.

Jakmile budete připraveni, napusťte si vlažnou lázeň a přidejte do vody šálek ovesných vloček. Než vlezete do vany, ujistěte se, že jsou ovesné vločky ve vodě dobře promíchané.

Omezte dobu koupání na 15 až 20 minut a ujistěte se, že voda není příliš horká, což může vysušit vaši pokožku a zhoršit svědění.

Po koupeli osušte pokožku ručníkem. Naneste tělové mléko bez parfemace na celé tělo, abyste zvlhčili pokožku a dále pomohli zmírnit svědění.

Relaxační koupel z ovesných vloček může také zlepšit váš spánek.

2. Kostky ledu nebo ledové obklady

Použití kostek ledu nebo ledového obkladu k dočasnému znecitlivění svědivých částí vašeho těla vám může pomoci zvládnout extrémní svědění. Škrábání může často způsobit, že oblast bude více svědit, takže tato dočasná úleva může pomoci snížit svědění natolik, že nebudete v pokušení se škrábat.

3. Meditace

Meditace vám může pomoci soustředit mysl a najít mentální únik z nepohodlí. I když to trvale nesníží svědění, může vám to pomoci najít dočasnou úlevu.

4. Volně prodejné (OTC) léky

OTC léky proti bolesti, jako je acetaminofen (Tylenol), mohou pomoci s vaším nepohodlím tím, že zmírní zánět ve vašich nervech, který způsobuje svědění. Váš lékař může být také schopen předepsat silnější dávku acetaminofenu.

Můžete také vyzkoušet OTC hydrokortizonové krémy proti svědění. Aplikujete je na pokožku, kde pociťujete extrémní svědění, pro okamžitou dočasnou úlevu.

5. Léky proti úzkosti

Stres může zhoršit svědění. Někteří lidé nacházejí úlevu od svědění, když užívají léky proti úzkosti na předpis. Toto pravděpodobně nebude první linie léčby.

Komplikace

Škrábání svědivé kůže může vést k hlubokým škrábancům, řezným ránům a možná i jizvám. Hluboké škrábance, pokud by zůstaly otevřené a nebyly překryty obvazem, by se mohly infikovat. Je také možné, že vaše příznaky mohou vést k úzkosti a depresi.

Přetrvávající svědění může ztížit spánek. Nedostatek spánku může příznaky fibromyalgie zhoršit. Pokud trpíte nespavostí, poraďte se se svým lékařem.

Měli byste navštívit lékaře?

Pokud pociťujete extrémní svědění, měli byste si promluvit se svým lékařem. Váš lékař vám pomůže najít způsoby, jak kontrolovat vaše příznaky. Váš lékař vám také bude moci říci o jakékoli nové léčbě, která vám může pomoci cítit se lépe.

Pokud máte fibromyalgii, je důležité zůstat v kontaktu se svým lékařem a chodit na pravidelné kontroly. O tomto stavu je stále mnoho neznámých, takže udržování úzkého kontaktu se svým lékařem vám může pomoci najít nejlepší způsoby, jak váš stav zvládnout.

Výhled

Fibromyalgie není dosud dobře pochopena a neexistuje žádný lék. Mnohé z příznaků, včetně svědění, však můžete zvládnout. Spolupracujte se svým lékařem, abyste se rozhodli, jaké metody budou pro vás nejlepší.Možná budete schopni zvládnout své příznaky změnami životního stylu, jako je zkrácení doby sprchování nebo snížení teploty vody při koupání. U některých lidí může léčba vyžadovat kombinaci změn životního stylu a léků. Vaše potřeby léčby se také mohou v průběhu času měnit.

Zjistit více

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

POSLEDNÍ ČLÁNKY