Co byste měli vědět o opakujícím se chování zaměřeném na tělo (BFRB)

Většina lidí se zabývá opakujícím se chováním zaměřeným na tělo, ale pokud tyto návyky začnou ovlivňovat váš každodenní život, možná budete chtít léčbu.

S největší pravděpodobností si vy nebo někdo, koho znáte, čas od času kouše nehty nebo praská klouby. Ačkoli se jedná o běžné, každodenní návyky, spadají pod shluk klinicky definovaných chování nazývaných opakující se chování zaměřené na tělo (BFRB).

BFRB jsou nutkavé akce zaměřené na tělo, jako jsou:

 • kousání nehtů
 • vybírání kůže
 • žvýkání tváří
 • tahání za vlasy
 • praskání kostí

BFRB jsou velmi rozšířené. Studie z roku 2018 zjistila, že 23 % účastníků se čas od času zabývalo alespoň jedním z těchto opakujících se návyků.

Tyto akce obvykle nejsou důvodem k vážným obavám. Ale když narušují kvalitu vašeho života nebo vám jinak škodí, možná budete chtít léčbu.

Odhaduje se, že 12 % lidí splňuje kritéria pro poruchu BFRB, která může vyžadovat odbornou léčbu.

Symptomy opakujícího se chování zaměřeného na tělo

BFRB zahrnují opakované sebepéče – i když impuls obvykle není způsoben obavami o to, jak vypadáte. Místo toho se chování může zdát:

 • povinný
 • nevědomý
 • zmírnění stresu, deprese nebo napětí

Obvykle to zahrnuje opakované provádění některé z následujících činností:

 • vybírání
 • kousání
 • tahání
 • škrábání
 • skřípání (zuby)
 • “praskání” (kosti)

K tomu může dojít na částech vašeho těla, jako jsou:

 • vlasy
 • kůže
 • hřebíky
 • vnitřní tváře
 • rty
 • zuby

Mezi některé běžné příklady patří:

 • kousání nehtů
 • trhání kůže (jako je škrábání strupů a praskání pupínků)
 • tahání vlasů (z pokožky hlavy, hlavy, těla, řas nebo obočí)
 • žvýkání rtů, jazyka nebo vnitřní tváře
 • vybírání nosu
 • žvýkání, kousání nebo škrábání kůže

V některých případech může být obtížné chování zastavit, i když vám způsobuje bolest.

Klinické typy BFRB

BFRB se mohou pohybovat od mírných až po mnohem závažnější klinické poruchy.

Mezi velmi častou, méně závažnou formu patří kousání nehtů. Například zpráva z roku 2021 odhaduje, že asi 20 % až 30 % populace si pravidelně kouše nehty.

Některé extrémnější diagnózy mají klinické termíny uvedené v Diagnostickém a statistickém manuálu duševních poruch Fifth Edition Text Revision (DSM-5-TR), jako například:

 • Trichotillománie (opakované tahání vlasů): Tento podtyp BFRB způsobuje, že si člověk nutkavě vytrhává vlasy. Mohli by si ho vytrhnout z lebky, řas, obočí nebo odkudkoli jiného na těle. To může dočasně zmírnit úzkost nebo poskytnout pocit kontroly. Bývá obtížné ji zastavit, i když způsobuje bolest a vypadávání vlasů.
 • Porucha exkoriace (opakované trhání kůže): Tato porucha vede lidi k tomu, že si obírají kůži, i když způsobuje krvácení nebo poškození.

Pokud vaše BFRB dosáhne bodu, kdy narušuje vaše každodenní zdraví nebo pohodu, možná budete chtít prodiskutovat možnosti léčby se zdravotnickým pracovníkem.

Možné příčiny

BFRB je porucha duševního zdraví bez známé příčiny. Výzkum silně naznačuje, že lidé mají genetickou predispozici k BFRB. Odborníci se také domnívají, že při jeho vzniku pravděpodobně hrají roli temperamentové a environmentální stresory.

Například BFRB je spojen s úzkostnými poruchami, včetně:

Obsedantně kompulzivní porucha

Obsedantně-kompulzivní porucha (OCD) zahrnuje zapojení do nutkání nebo rituálů, které dočasně zmírňují úzkost a rušivé myšlenky. Tyto myšlenky jsou často charakterizovány náhlými, děsivými obrazy nebo pocity, které jako by vyvstaly odnikud.

Lidé s OCD mají tendenci zvládat tyto myšlenky tím, že jednají na základě těchto nutkání. Tyto nátlaky mohou zahrnovat opakované počítání, objednávání nebo kontrolu věcí. Například, pokud má člověk OCD i BFRB, rušivé myšlenky z OCD (jako například: „Všude kolem mě jsou bakterie.“) mohou vést k nutkavému chování, jako je trhání kůže.

Generalizovaná úzkostná porucha

Generalizovaná úzkostná porucha (GAD) zahrnuje chronickou úzkost z věcí a situací, často bez známého důvodu. Aby se někdo vyrovnal s těmito neustálými obavami, mohl by si vyvinout nutkavé chování.

Z tohoto důvodu mají GAD a BFRB často překrývající se diagnózu.

Léčba opakovaného chování zaměřeného na tělo

Neexistuje osvědčená léčba BFRB. Léčba většinou zahrnuje zvládnutí problému, který zdánlivě vyvolává nutkavé chování. Například mnoho lidí s BFRB uvádí, že se do tohoto zvyku zapojují, když jsou ve stresu nebo úzkosti. Léčba proto často zahrnuje rozvoj zdravějších dovedností zvládání stresu nebo úzkosti.

Ale protože spouštěče BFRB jsou rozmanité, neexistuje žádný univerzální přístup.

Možnosti klinické léčby zahrnují:

 • Terapie: Talk terapie, jako je kognitivně behaviorální terapie, může pomoci přeformulovat rušivé myšlenky a vyvinout zdravější způsoby, jak zvládat emoce. Terapie vám může pomoci porozumět spouštěčům a tomu, co zvyšuje pravděpodobnost výskytu těchto návyků v budoucnu. S profesionální podporou můžete najít způsoby, jak zmírnit chování a cítit se lépe.
 • Antidepresiva: Léčba BFRB někdy zahrnuje antidepresiva, jako jsou selektivní inhibitory zpětného vychytávání serotoninu, které mohou pomoci snížit příznaky úzkosti. Ale zatím Food and Drug Administration (FDA) nemá schválil jakékoli léky pro léčbu BFRB.
 • Glutamátergní léky: Glutamatergní léky pomáhají regulovat glutamát a aspartát, které mohou hrát roli při úzkosti a OCD. Lékaři nebo zdravotníci někdy předepsat aminokyselina N-acetylcystein pomáhá regulovat glutamát.

Vzhledem k tomu, že příznaky a spouštěče se u každého liší, je ideální najít klinického odborníka, který dokáže přizpůsobit vaši léčbu vaší situaci a potřebám.

Jiné způsoby, jak řídit chování zahrnout:

 • Blokování chování: Blokování chování znamená předem nastavit bariéru mezi vámi a zvykem. Můžete si například svázat vlasy nebo je zabalit do šátku, abyste zabránili tahání vlasů, nosit rukavice, abyste zabránili kousání nehtů, nebo použít chránič zubů, abyste zabránili skřípání zubů.
 • Náhrada stimulace: Můžete také zvážit nahrazení škodlivého návyku zdravějším. Například hraní s neposednou hračkou nebo žvýkačkou vám může pomoci nasměrovat impuls jinam.
 • Identifikace spouště: Vedení spouštěcího deníku vám může pomoci všimnout si, kdy s největší pravděpodobností pocítíte impuls. To vám může pomoci lépe spravovat. Terapeut vám také může pomoci identifikovat, pochopit a řídit vaše spouštěče.

Zvládání a podpora

Mimo klinickou péči existují také další způsoby, jak pomoci zvládnout vaše příznaky a žít plněji.

Tyto zahrnují:

Podpůrné skupiny

Sdílení vaší situace v podpůrné skupině vám může pomoci najít smysl pro komunitu a nové způsoby, jak se vyrovnat. Nadace TLC má užitečný zdroj pro vyhledávání online a osobních setkání pro osoby s BFRB.

Všímavost

Být přítomen a mít na paměti své spouštěče může pomoci zvládnout vaše příznaky. Když dostanete nutkání, pokuste se na chvíli pozorovat své impulsy bez studu a posuzování.

Po pauze můžete zjistit, že nutkání již pominulo. Nebo se teď můžete vyrovnat jinak, například zavolat kamarádovi, psát si deník nebo se mazlit se svým mazlíčkem.

Všímavost lze zdokonalovat meditací, jógou, dechovými cvičeními nebo ponořením se do činnosti, kterou milujete.

Sebesoucit

Někteří lidé s BFRB se mohou za své chování stydět, což může způsobit, že se budou vyhýbat podpoře. Ale tím, že budete k sobě laskaví, můžete pomoci uvolnit emoce, které mohou blokovat vaši pohodu.

Můžete to udělat prostřednictvím:

Tvá slova: Jak byste mluvili s milovaným přítelem, který řeší podobný problém? S největší pravděpodobností byste byl laskavý. Možná byste řekli, že jejich činy jsou běžné a pochopitelné a není důvod k pocitu viny nebo studu. Můžete říci, že jsou hodni lásky, že jste tu vždy pro ně a že existují kroky, které mohou udělat, aby to překonaly. Když k sobě mluvíte starostlivě místo sebekritickým způsobem, může se vám snáze vyrovnat.

Fyzický dotek: BFRB se často vyznačují drsným nebo dokonce sebepoškozujícím chováním. Dalším způsobem, jak být k sobě soucitnější, je zacházet se svým tělem něžně a opatrně, kdykoli je to možné. Zvažte akce, jako je jemné mnutí ramen, jemné prohrání rukou ve vlasech nebo masáž těla peelingovým peelingem v teplé lázni.

Existuje mnohem více způsobů, jak praktikovat sebelásku a laskavost. Pokud máte pochybnosti, zvažte rozhovor s odborníkem na duševní zdraví. Oslovit kohokoli, koho milujete a komu důvěřujete, je také vždy soucitnou volbou.

Sečteno a podtrženo

BFRB se obvykle používají jako způsob, jak se vyrovnat s úzkostí. Zahrnují činnosti, jako je trhání kůže, tahání vlasů a kousání nehtů.

Mírné BFRB, jako je kousání nehtů, jsou velmi časté a nemusí nutně být důvodem k velkým obavám. Ale když se toto chování eskaluje, může způsobit škodu. Pokud zasahují do vašeho každodenního života, je dobré získat podporu od lékaře nebo odborníka na duševní zdraví.

Kombinace klinické léčby, strategií zvládání a sebepéče vám může pomoci zvládnout vaši poruchu a pomoci vám žít šťastnější a plnohodnotnější život.

Zjistit více

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

POSLEDNÍ ČLÁNKY