Co byste měli vědět o rakovině kostí v koleni

Rakovina kostí je častější u dětí a dospívajících, ale mohou ji dostat i dospělí starší 60 let. Lidé často zaměňují příznaky za růstové spurty nebo artritidu. Lékař může provést zobrazovací testy a kostní biopsii pro kontrolu.

Zatímco samotná rakovina se může rozšířit do vašich kostí, primární rakoviny kostí jsou relativně vzácné. Tvoří méně než 1 % všech typů rakoviny. To zahrnuje rakovinu kostí v koleni.

Ale vzhledem k tomu, že mnoho časných příznaků rakoviny kostí může být podobných jiným stavům, které postihují vaše koleno, je možné zaměnit rakovinu kosti v koleni za artritidu nebo jiná onemocnění kloubů.

Zde je to, co potřebujete vědět o rakovině kosti v koleni, včetně typů, příznaků, možností léčby a dalších.

Jaké jsou příznaky rakoviny kostí v koleni?

Bolest je nejčastějším příznakem rakoviny kostí. Můžete pociťovat přetrvávající bolest v koleni, která přetrvává i v době odpočinku. Někdy může bolest přijít a odejít. Postupem času můžete mít potíže s chůzí.

Mezi další možné příznaky rakoviny kostí v koleni patří:

  • něha
  • zarudnutí
  • otok
  • horečka
  • noční pocení
  • neúmyslné hubnutí

Některé z těchto příznaků, jako je otok a bolest, jsou také běžné u jiných stavů, jako je artritida kolena. Lidé mohou také zaměnit tyto příznaky u dětí za růstové skoky. Pro správnou diagnózu je důležité navštívit lékaře.

Které kosti postihuje rakovina kostí jako první?

Zatímco rakovina kostí se může vyvinout v jakékoli kosti, nejčastěji se vyskytuje v dlouhých kostech umístěných na nohou a pažích. Často se vyskytuje také v kyčelních kostech.

Jaké typy rakoviny kostí postihují koleno?

Rakovina kostí může být primární nebo sekundární. Primární rakovina kostí začíná ve vašich kostech. Sekundární rakovina začíná v jiné oblasti a poté se šíří do vašich kostí.

U dospělých je rakovina kostí spíše sekundární.

Je také třeba zvážit více než jeden typ rakoviny kostí. Každý podtyp níže může ovlivnit vaše koleno, ale také ovlivňuje různé typy buněk ve vašich kostech.

Osteosarkom

Osteosarkom je nejčastější typ rakoviny kostí. Primárně se vyvíjí u dětí a dospívajících mladších 20 let. Ale asi 1 z 10 případů se vyskytuje u dospělých věk 60 let. Osteosarkom je také častější u mužů.

Osteosarkomy se obvykle vyskytují v kostech kolem kolena, jako je horní holenní kost nebo dolní stehenní kost. Jsou také běžné v bocích a pažích a začínají v raných kostních buňkách.

Chondrosarkom

Na rozdíl od osteosarkomu postihuje chondrosarkom především dospělé osoby starší 40 let. druhý nejčastější primární rakovina kostí stojící za osteosarkomem.

Chondrosarkom začíná v kostní chrupavce a je běžný v nohách, pažích a kyčlích. Mohou se však tvořit kdekoli, kde máte chrupavku, včetně průdušnice (průdušnice) nebo hlasové schránky (larynx).

Ewingův sarkom

Ewingův sarkom je další typ rakoviny kostí, který primárně postihuje dospívající, dospívající a mladé dospělé. Většinou se rozvíjí mezi 10. a 20. rokem života, náchylnější jsou běloši.

Tento typ rakoviny kostí se také nazývá Ewingovy nádory a je u dospělých vzácný věk 30 let. I když se může vyvinout v dlouhých kostech nohy, Ewingův sarkom se může objevit také v hrudníku, páteři a kyčlích.

Sekundární rakoviny

Některé rakoviny kostí kolena mohou být sekundární. To znamená, že jsou výsledkem šíření jiného typu rakoviny. Jedním z příkladů je mnohočetný myelom, rakovina plazmatických buněk ve vaší kostní dřeni.

Jak lékaři diagnostikují rakovinu kosti v koleni?

Rakovina kosti v koleni je diagnostikována následovně:

  • Fyzická zkouška: Během vyšetření bude lékař také hledat případné hrudky nebo otoky.
  • Historie příznaků: Lékař se vás také zeptá, jak dlouho pociťujete příznaky v koleni, kdy se objevují a zda přetrvávají.
  • Zobrazovací testy: Patří mezi ně rentgenové snímky, CT skeny a MRI, které poskytují podrobné snímky oblasti vašeho kolena, abyste mohli hledat známky rakoviny kostí a možné známky šíření.
  • Kostní biopsie: To zahrnuje odebrání malého vzorku kostní tkáně aspirací jehlou a jeho odeslání do laboratoře, aby hledala rakovinné buňky.

Jaká je léčba rakoviny kostí v koleni?

Přesný plán léčby rakoviny kosti v koleni závisí na typu a stádiu rakoviny a na tom, zda se rozšířila do dalších oblastí vašeho těla. Ve většině případů mohou lékaři doporučit kombinaci následujících léčebných postupů:

Chirurgická operace

Chirurgie pro rakovinu kosti v koleni může zahrnovat odstranění částí postižené kosti. Chirurg pak může kost nahradit nebo ji rekonstruovat.

Chemoterapie

Chemoterapie zahrnuje léky určené k zabíjení rakovinných buněk v těle. Lékaři to mohou v některých případech kombinovat s chirurgickým zákrokem.

Radiační terapie

Radiační terapie (nebo radioterapie) může také léčit rakovinu kostí. Na rozdíl od chemoterapie, která zahrnuje medikaci, tato léčebná metoda využívá záření k zabíjení rakovinných buněk.

Jiná léčba

Další možnosti léčby rakoviny kostí v koleni závisí na typu rakoviny. Lékař může například kombinovat záchranu kmenových buněk s chemoterapií nebo radiační terapií u Ewingova sarkomu.

Jaký je výhled pro lidi s rakovinou kostí v koleni?

Podle American Cancer Society je 5letá míra přežití u rakoviny kostí přibližně 80 %. To znamená, že máte o 80 % vyšší pravděpodobnost, že budete žít 5 let nebo déle po diagnóze než někdo, kdo nemá rakovinu kostí.

Ale váš přesný výhled závisí na vašem věku, celkovém zdraví a typu rakoviny kostí, kterou máte.

Míra přežití také závisí na stádiu rakoviny kostí v době diagnózy. Rakovina v pokročilejších stádiích je obtížnější léčit, protože se rozšířila do dalších částí vašeho těla.

Níže jsou uvedeny 5leté relativní míry přežití pro běžné rakoviny kostí podle stádia:

Etapa Osteosarkom Chondrosarkom Ewingův sarkom
Lokalizované (bez šíření) 77 % 91 % 82 %
Regionální (blízké rozšíření) 65 % 75 % 70 %
Vzdálený (vzdálený rozptyl) 26 % 23 % 39 %

Rakovina kosti kolene není častá. Pokud však pociťujete přetrvávající bolest v koleni, je důležité nepředpokládat, že jde o artritidu nebo jiný stav související s kolenem.

Zvažte návštěvu lékaře pro diagnostiku, abyste mohli získat vhodnou léčbu.

Zjistit více

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

POSLEDNÍ ČLÁNKY