Co je uretrální karuncle a jak se léčí?

je to běžné?

Uretrální karuncle je malý, benigní cévní výrůstek, který se obvykle vyskytuje v zadní části nejvzdálenějšího konce močové trubice. Vaše močová trubice je kanál, kterým moč opouští vaše tělo.

Oni jsou většinou nalezený v ženy, které prošly menopauzou. Uretrální karunkul je nejčastějším benigním nádorem, který se vyskytuje v močové trubici u žen po menopauze. U žen, které jsou premenopauzální, se také může vyvinout karunkul močové trubice, ale to je vzácné.

U mužů je ještě vzácnější vyvinout karunkul močové trubice. Tam bylo jen někdy jeden hlášený případ v lékařské literatuře.

Pokud to nezpůsobuje nepříjemné příznaky, tento typ růstu obvykle není důvodem k obavám. Pokračujte ve čtení, abyste se dozvěděli více o příznacích, diagnóze, léčbě a další.

Jaké jsou příznaky?

Uretrální karunkuly jsou obvykle růžové nebo červené. Pokud se vytvořila krevní sraženina, mohou zfialovět nebo zčernat.

Tyto výrůstky jsou obvykle malé, dorůstají až 1 centimetru (cm) v průměru. Byly však hlášeny případy, kdy narostly v průměru alespoň o 2 cm.

Obvykle sedí na jedné straně močové trubice (zadní okraj) a neobcházejí celý kruh otvoru.

Uretrální karuncle obvykle nezpůsobuje žádné příznaky. Většina lidí ani neví, že tam je, dokud na to jejich lékař neupozorní při běžném vyšetření.

Bolest a krvácení jsou však možné. Některé ženy například hlásí palčivou bolest při močení.

Co způsobuje tento stav a kdo je ohrožen?

Nízká hladina estrogenu u ženy je spojena s vyšší riziko za uretrální karunkulu.

Estrogen přirozeně udržuje pokožku v oblasti genitálií pružnou a svěží. Pokud vaše hladina klesne, vaše pokožka může vyschnout, ztenčit se, snadno se trhat a být náchylná k dalšímu podráždění.

To může být důvod, proč jsou uretrální karunkuly nejčastější u žen, které prošly menopauzou. Během této doby vaše hladina estrogenu klesne na nižší množství a menstruace se úplně zastaví.

Vyskytlo se také několik případů, kdy uretrální léze vypadala podobně jako uretrální karunkul, ale nebyla. Patří sem případy postižení močové trubice s následujícím:

  • tuberkulóza
  • uretrální melanom
  • střevní ektopie
  • uretrální leiomyom
  • lymfom

Jak se tento stav diagnostikuje?

Uretrální karunkul je obvykle objeven během rutinního vyšetření pánve. Může však být obtížné vizuálně určit, zda se jedná o výrůstek skutečně uretrální karunkul nebo jiný typ léze, jako je karcinom (typ rakovinného nádoru).

Pokud si váš lékař není jistý, může odebrat vzorek tkáně (biopsii), aby zjistil, zda je růst rakovinný. Mohou také provést cystouretroskopii, aby hledali abnormality uvnitř vaší močové trubice a močového měchýře.

Váš lékař vám poradí další kroky, jakmile stanoví diagnózu.

Jaké možnosti léčby jsou k dispozici?

Léčba není nutná, pokud růst nezpůsobuje příznaky. Pokud pociťujete bolest nebo jiné nepohodlí, váš lékař vypracuje plán léčby ke snížení zánětu a nápravě hlavní příčiny.

Typický léčebný plán může zahrnovat topický estrogenový krém, který vám pomůže obnovit vaše hladiny, a topické protizánětlivé léky k dalšímu zmírnění příznaků.

Váš lékař může doporučit chirurgické odstranění, pokud je růst abnormálně velký a způsobuje významné příznaky, nereaguje na méně intenzivní léčbu nebo je diagnóza jinak nejasná.

Tento postup typicky zahrnuje cystouretroskopii, excizi a biopsii a obvykle má vynikající úspěšnost. Někteří lidé mohou mít pouze lokální anestezii, jiní mohou dostat sedaci nebo hlubší anestezii. Dokončení procedury obvykle trvá až hodinu a zotavení asi dva týdny.

Jsou možné komplikace?

Uretrální karunkuly často připomínají vážnější stavy, jako je rakovina močové trubice. Pokud je růst diagnostikován jako uretrální karunkul, když je to ve skutečnosti něco vážnějšího, mohou z odložení léčby nastat komplikace.

jaký je výhled?

Tyto léze obvykle nezpůsobují příznaky. Pokud zjistíte, že pociťujete bolest nebo krvácení, domluvte si schůzku se svým lékařem. Mohou předepsat léky ke zmírnění nebo dokonce odstranění vašich příznaků.

Pokud se vaše příznaky po léčbě zhorší, může být nutné chirurgické odstranění.

Zjistit více

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

POSLEDNÍ ČLÁNKY