Co to znamená mít v oku šedou skvrnu?

Šedé skvrny v oku mohou být neškodné kvůli věku nebo zranění. Mohou ale být také příznakem vážnějšího stavu, včetně začínající rakoviny.

Někdy můžete očekávat zarudnutí nebo podráždění očí. Ale šedá skvrna může být znepokojivější.

Tento článek prozkoumá některé možné důvody, proč se vám může objevit tmavé znaménko nebo šedá skvrna v bílé části oka.

Co znamená šedá skvrna na bílé části oka?

Tmavá oblast nebo šedá skvrna v očním bělmu se může objevit z několika důvodů. Tyto skvrny mohou být vrozené – což znamená, že byly geneticky naprogramovány před vaším narozením – nebo se mohou vyvinout z mnoha jiných důvodů.

Některé z nejčastějších stavů, které mohou způsobit vznik šedé skvrny v očním bělmu, jsou:

 • rohovkové vředy nebo keratitida
 • senilní sklerální plaky
 • argyróza, ke které může dojít, když si lidé sami aplikují oční kapky obsahující stříbro, aby uklidnili své oči, a časem mohou části skléry zešedivět

 • okulodermální melanocytóza (Otův nevus)
 • amelanotický spojivkový névus
 • sféroidní degenerace
 • vrozená oční melanocytóza

Co dělá bílá část vašeho oka?

Bílá část vašeho oka se nazývá skléra. Je vyroben z kolagenových vláken, aby vytvořil pevnou, vláknitou strukturu a podporu pro vaše oko.

Co způsobuje tuto šedou skvrnu ve vašem oku?

Mnoho stavů, které mohou způsobit šedou skvrnu v bělmu oka nebo na očním víčku, je způsobeno problémy, jako jsou:

 • podráždění
 • suchost
 • traumatické zranění
 • stáří

Čirá rohovka pokrývá přední část oka a zbytek je pokryt bílou sklérou. V rohovce se mohou objevit šedé skvrny, které často signalizují vážný zánět známý jako keratitida.

© Indian Journal of Ophthalmology CC BY-NC-SA 3.0

Existuje také několik stavů, které mohou zvýšit riziko vzniku keratitidy nebo vředů na rohovce. Tyto zahrnují:

 • Bellova obrna
 • poruchy suchého oka
 • zánětlivé stavy

Šedé skvrny ve vašich očích se mohou objevit také po virové, bakteriální nebo plísňové infekci.

Zjizvení z rohovkového vředu narušuje průhlednost rohovky a zanechává šedavou skvrnu, která může časem vymizet nebo zůstat trvale.

Ve vlhké spojivce, která pokrývá bílou část oka a vnitřní povrchy víček, se mohou objevit šedé skvrny. Ačkoli pigment v mnoha z těchto skvrn je hnědý melanin, optika reflexního světla může změnit vnímanou barvu od hnědé přes modrou až po šedou v závislosti na tom, jak je skvrna hluboká.

Melanóza spojená s pletí, nerakovinný stav častější u lidí s tmavším odstínem pleti, se může objevit v obou očích. Ve spojivce se může objevit Nevi (znaménko podobné krtkovi nebo pize). Jiné pigmentové skvrny, které se objeví později v životě, mohou být známkou spojivkového melanomu.

Nikdo nezná přesnou příčinu těchto skvrn, ale odborníci se domnívají, že pocházejí z genetických mutací a faktorů prostředí.

Další příčinou je pigmentovaný nádor uvnitř oka (uveální melanom), které se mohou rozšířit na povrch oční bulvy a vytvořit na oku skvrnu.

Další příznaky zdraví očí, kterých si můžete všimnout

Pokud se vám v oku objeví šedá skvrna, oblast změny barvy nemusí být vaším jediným příznakem. Zejména pokud jsou příčinou rohovkové vředy nebo keratitida, můžete zaznamenat další příznaky, jako jsou:

 • otok očních víček
 • zarudnutí očí
 • bolest očí
 • rozmazané vidění
 • citlivost na světlo
 • slzení nebo vodnatý výtok
 • pocit, jako by vám byl v oku cizí předmět

Melanocytóza často se neobjevuje s jinými očními příznaky nebo dokonce příznaky v jiných částech těla. U některých lidí s tímto stavem se mohou objevit znaménka, pihy nebo jiné zbarvení kůže v jiných oblastech.

Kdy vyhledat lékařskou péči pro diagnózu

Je pro vás téměř nemožné určit, zda je šedá oblast ve vašem oku neškodným zabarvením nebo vážným problémem. Pokud se u vás objeví šedé nebo tmavé oblasti v bílé části oka, měli byste si domluvit schůzku s očním lékařem nebo poskytovatelem primární péče.

Pro stanovení přesné diagnózy budete pravděpodobně muset navštívit očního lékaře, který vám oko vyšetří pod speciálním mikroskopem. Zdravotnický pracovník může také doporučit různé skeny nebo zobrazovací studie nebo dokonce biopsii tkáně ve vašem oku.

Jak odstraníte šedavou skvrnu z oka?

Pokud byla šedá oblast ve vašem oku způsobena infekcí, můžete zaznamenat určité zlepšení, jakmile infekce zmizí.

V mnoha případech však šedé oblasti, které nezpůsobují poškození vašeho zraku nebo zdraví vašich očí, zůstávají bez léčby.

Bez předchozí konzultace se zdravotnickým pracovníkem nepoužívejte v oku žádné produkty, které mohou slibovat vybělení nebo vyčištění tmavých oblastí.

Existuje léčba šedých skvrn na oku?

Léčba závisí na příčině tmavé oblasti oka, ale většinu času jsou šedé skvrny způsobené věkem, infekcí a dokonce i traumatem ponechány bez léčby, aby nedošlo k dalšímu poškození oka.

Když se tyto šedé skvrny vyvinou kvůli malignějšímu stavu, který by mohl vést k závažnějšímu růstu nebo šíření rakoviny, mohou být možností chirurgické postupy a lokální protinádorová terapie. Laserové terapie byly použity pro kosmetickou korekci, ale tato ošetření jsou obvykle vyhrazena pro progresivnější stavy, které způsobují tmavé skvrny.

Stavy jako uveální melanom mohou být smrtelné a vést k metastázám nebo šíření rakoviny do jiných oblastí těla.

Váš zdravotnický tým vám může pomoci při výběru nejvhodnějších terapií a postupů, pokud je šedá skvrna ve vašem oku způsobena rakovinou.

Šedé skvrny ve vašem oku mohou představovat širokou škálu závažnosti. Některé šedé skvrny jsou neškodné a vyvíjejí se s věkem nebo dokonce zraněním. V některých případech však mohou být šedé skvrny ve vašem oku příznakem vážnějšího stavu, včetně těch, které vedou k rakovině.

Jakákoli změna barvy v bílé oblasti oka je dostatečným důvodem k tomu, abyste si domluvili schůzku s očním lékařem nebo týmem primární péče.

Zjistit více

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

POSLEDNÍ ČLÁNKY