Co vidíte na rentgenových snímcích, když máte revmatoidní artritidu

Rentgenové záření může pomoci diagnostikovat revmatoidní artritidu tím, že ukáže změny ve vašich kostech a kloubech. Často se používají spolu s dalšími zobrazovacími testy, jako jsou MRI nebo ultrazvuky.

Revmatoidní artritida (RA) je autoimunitní stav, který může způsobit bolest a otoky kloubů a přispět k poškození kloubů v celém těle.

I když jsou chvíle, kdy nemusíte mít žádné příznaky, můžete pociťovat bolest, ztuhlost nebo otok některých nebo mnoha kloubů, zejména rukou a nohou. Můžete mít také horečku nebo pociťovat slabost.

Zdravotníci používají k diagnostice RA kombinaci nástrojů, včetně krevních testů a lékařského zobrazování, které může zahrnovat rentgenové záření. Tento článek vysvětluje, jak se RA může objevit na rentgenových snímcích a co je třeba probrat se svým zdravotnickým týmem.

Vidíte na rentgenu revmatoidní artritidu?

Zdravotníci diagnostikují RA kombinací vyšetření, včetně:

 • zdravotní historie
 • fyzická zkouška
 • laboratorní testování
 • Rentgenové záření (ačkoli může být obtížné vidět rané stadium RA na rentgenových snímcích)

V časných stádiích RA způsobuje zánět měkkých tkání, který se nemusí objevit na rentgenovém snímku. Poškození kostí a abnormality se vyvíjejí později a jsou lépe viditelné. Můžete si také všimnout mezery mezi klouby nebo kostmi vašich rukou nebo nohou na rentgenových snímcích nebo skvrny nebo léze na vašich kostech.

Ačkoli samotné rentgenové záření nemusí být nejlepší první volbou pro včasnou diagnostiku a léčbu, může být užitečné pro identifikaci výchozího stavu pro váš stav. Lékaři mohou při zkoumání progrese vašeho stavu odkazovat na rané rentgenové snímky.

Existuje preferovaný zobrazovací test pro RA?

Muskuloskeletální ultrazvuky a MRI mohou pomoci diagnostikovat RA dříve. Ultrazvuky a MRI jsou neinvazivní způsoby, jak se podívat na všechny vaše klouby najednou.

American College of Rheumatology doporučuje používat ultrazvuky nebo MRI v kombinaci s rentgenovými paprsky, protože jsou lepší při identifikaci zánětu než samotné fyzické vyšetření nebo rentgen.

A přehled výzkumu 2020 zjistili, že ultrazvuk může pomoci lidem s nespecifikovanou artritidou získat správnou diagnózu a zahájit léčbu včas. Kromě toho a Přehled výzkumu 2022 zjistili, že ultrazvuk může být zvláště užitečný při identifikaci zánětu RA a lidí s vyšším rizikem relapsu onemocnění.

Revmatologická pracoviště mají často na místě ultrazvukové přístroje. Získání ultrazvuku je obvykle levnější než podstoupení MRI, i když může být dražší než rentgen. MRI mají klady a zápory ve srovnání s rentgenovými paprsky, včetně nákladů.

Skenování pozitronové emisní tomografie (PET), které se obvykle používá k diagnostice rakoviny, se také ukázalo jako slibné při diagnostice RA ve studii na myších z roku 2018. Zdravotníci však vyšetření PET často nedoporučují, protože jsou dražší a pojistné krytí nemusí být možné.

Jaké rysy revmatoidní artritidy se zobrazují na rentgenu?

Váš zdravotnický tým může objednat rentgenové snímky vašich rukou, což je oblast, kde se RA nejčastěji vyskytuje.

Když lékař zkoumá vaše rentgenové záření, hledá následující:

 • změny tvaru vašich kloubů
 • léze nebo poškození vašich kostí
 • ztráta chrupavky
 • nesouosost (tzv. subluxace)
 • otok měkkých tkání a kalcifikace
 • ztráta hustoty kostí
 • cysty

Podle výzkum z roku 2016Jedním z prvních příznaků RA je rozšíření kloubní štěrbiny. Prostory mezi vašimi klouby se mohou měnit v závislosti na tom, kolik tekutiny je mezi nimi. Můžete mít extra tekutinu mezi klouby v různých časech u RA.

Určitá osteopenie nebo ztráta kostní hmoty se může objevit dříve než jiné příznaky. Kostní eroze se může také projevit na rentgenovém snímku, i když se obvykle vyvíjí s progresí RA.

Jak často byste měli dostat rentgen pro RA?

The výzkum z roku 2016 naznačuje, že rentgenový snímek může být užitečný pro diagnostiku a stanovení výchozích hodnot, ale ultrazvuk nebo MRI jsou užitečnější pro sledování stavu.

Výzkumníci dospěli k závěru, že protože lidé s RA mají tendenci mít mnoho následných schůzek, rentgenové záření je může vystavit zbytečné radiaci. Zjistili, že ultrazvuky a MRI nemají stejné riziko radiační expozice a s větší pravděpodobností identifikují další rysy RA, jako jsou změny tekutin a měkkých tkání.

Promluvte si se svým lékařem o tom, které zobrazovací testy jsou pro vás nejlepší. Pokud jste již obdrželi diagnózu RA, promluvte si s lékaři o tom, zda by ultrazvuk, MRI, rentgen nebo kombinace těchto testů pomohly získat lepší obrázek o progresi vašeho stavu.

Rentgenové záření může pomoci diagnostikovat revmatoidní artritidu. Jsou nejúčinnější v kombinaci s jinými testy, jako jsou fyzikální vyšetření a ultrazvuk.

Některé z prvních příznaků RA na rentgenových snímcích zahrnují změny velikosti mezer mezi vašimi klouby, ztrátu kostní hmoty nebo vychýlení kostí nebo kloubů. Rentgenové záření může stanovit základní linii pro váš stav, ale váš zdravotnický tým může také použít ultrazvuk, MRI nebo jiné testy, které vám pomohou jej sledovat.

Zjistit více

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

POSLEDNÍ ČLÁNKY