Co způsobuje hořkou chuť v ústech?

Přehled

Očekává se, že budete mít hořkou chuť v ústech při konzumaci něčeho hořkého, jako je čekanka nebo černá káva. Chronická hořká chuť v ústech, bez ohledu na to, co jíte nebo pijete, není normální a může znamenat jeden z několika zdravotních stavů.

Čtěte dále a dozvíte se více o příčinách hořké chuti v ústech, kdy byste měli vyhledat pomoc a jak se můžete tohoto příznaku zbavit.

Příčiny

Hořká chuť v ústech často nepředstavuje vážný problém, ale může narušit váš každodenní život a ovlivnit váš jídelníček.

Syndrom pálení úst

Jak název napovídá, syndrom pálení v ústech způsobuje pocit pálení nebo opaření v ústech, který může být velmi bolestivý. Tyto příznaky se mohou objevit v jedné části úst nebo po celých ústech. Může také způsobit pocit sucha v ústech a hořkou nebo kovovou chuť.

Syndrom pálení úst se vyskytuje u žen i mužů, zejména u žen, které procházejí menopauzou a po ní.

Někdy pálení v ústech nemá žádnou identifikovatelnou příčinu. Lékaři mají podezření, že to může být způsobeno poškozením nervů v ústech. Může také souviset se základními stavy nebo léčbami stavů, jako je diabetes mellitus, léčba rakoviny a hormonální změny během menopauzy.

Těhotenství

Ženský hormon estrogen, který během těhotenství kolísá, může také změnit chuťové pohárky. Mnoho žen hlásí hořkou nebo kovovou chuť v ústech, když jsou těhotné. To obvykle odezní někdy později v těhotenství nebo po porodu.

Suchá ústa

Pocit sucha v ústech, známý také jako xerostomie, může být způsoben snížením produkce slin nebo změnou složení slin. K poklesu může dojít z několika důvodů, včetně:

 • stárnutí
 • určité léky
 • autoimunitní onemocnění, jako je Sjögrenův syndrom, který způsobuje nadměrné sucho v ústech a očích
 • kouření tabáku

Bez správné produkce slin může být chuť změněna. Věci mohou chutnat více hořce, například, nebo méně slané. Navíc nedostatek slin může ztěžovat polykání nebo mluvení a lidé s tímto onemocněním si mohou všimnout více dutin a infekcí dásní.

Kyselý reflux

Kyselý reflux, také nazývaný GERD, nastává, když dolní jícnový svěrač oslabuje a umožňuje, aby se jídlo a žaludeční kyselina pohybovaly ze žaludku nahoru zpět do jícnu a úst. Dolní jícnový svěrač je sval na dně jícnu, což je trubice, která přivádí potravu z úst do žaludku. Protože toto jídlo obsahuje trávicí kyselinu a enzymy, může to vést k hořké chuti v ústech.

Mezi další příznaky patří:

 • pálení na hrudi několik hodin po jídle
 • problémy s polykáním
 • chronický suchý kašel

Léky a doplňky

Jakmile vaše tělo vstřebá určité typy léků, zbytky léků se vyloučí do slin. Navíc, pokud lék nebo doplněk obsahuje hořké nebo kovové prvky, může ve vašich ústech zanechat hořkou chuť.

Častými viníky jsou:

 • antibiotikum tetracyklin
 • lithium, které se používá k léčbě některých psychiatrických poruch
 • některé léky na srdce
 • vitamíny a doplňky, které obsahují zinek, chrom nebo měď

Nemoci a infekce

Když máte nachlazení, infekci dutin nebo jinou nemoc, vaše tělo přirozeně uvolňuje protein vytvořený různými buňkami v těle, aby podpořil a zprostředkovával zánět. Předpokládá se, že tento protein může také ovlivnit chuťové pohárky a způsobit zvýšenou citlivost na hořké chutě, když jste nemocní.

Léčba rakoviny

Radiace a chemoterapie mohou dráždit chuťové pohárky a způsobit, že mnoho věcí, včetně vody, získá kovovou nebo hořkou chuť.

Syndrom piniových oříšků

I když se nejedná o alergii, někteří lidé mohou mít reakci na piniové oříšky, která zanechává hořkou nebo kovovou chuť v ústech asi 12 až 48 hodin po požití ořechů. Vědci si nejsou přesně jisti, proč se to děje, ale mají podezření, že to může mít něco společného s kontaminantem, jako je jakákoliv z chemikálií používaných při procesu loupání, genetická predispozice nebo žluknutí ořechového oleje.

Domácí prostředky

Existuje několik věcí, které můžete udělat doma, abyste zmírnili nebo dokonce zabránili hořké chuti v ústech.

 • Pijte hodně tekutin a žvýkejte žvýkačky bez cukru, abyste zvýšili produkci slin.
 • Dodržujte správnou dentální hygienu. Jemně kartáčujte po dobu dvou pevných minut dvakrát denně a denně použijte zubní nit. Navštivte svého zubaře každých šest měsíců na prohlídky.
 • Snižte své šance na výskyt kyselého refluxu tím, že v případě potřeby zhubnete, vyhýbáte se kořeněným nebo tučným jídlům, nekouříte tabákové výrobky, omezíte alkohol a budete jíst spíše malá, častá jídla než velká. Bylinný jilm kluzký může pomoci zvýšit sekreci sliznice, která chrání luminální výstelku GI traktu před podrážděním žaludeční kyseliny.
 • Požádejte svého lékaře, aby vám změnil léky, pokud si všimnete, že vám některý dává hořkou chuť.

Nakupujte teď kluzký jilm.

Léčba

Dlouhodobá léčba bude záviset na tom, co způsobuje, že pociťujete hořkou chuť. Váš lékař se nejprve zeptá na vaše příznaky, projde vaši anamnézu a léky, které užíváte, a poté provede fyzickou prohlídku. Váš lékař může nařídit laboratorní práci k testování základních stavů, jako je diabetes mellitus.

Léčba bude záviset na základním stavu nebo jiném viníkovi, který způsobuje hořkou chuť. Například, pokud kyselý reflux způsobuje hořkou chuť, může vám lékař doporučit volně prodejná antacida nebo antacida na předpis. Pokud je problémem diabetes mellitus 2. typu, může vám lékař předepsat lék, jako je metformin (Glucophage). Metformin snižuje množství cukru (glukózy), které játra produkují. Pokud je známo, že některé léky, které užíváte, způsobují hořkou chuť, může vám lékař předepsat něco jiného.

Váš poskytovatel zdravotní péče vás také může odkázat na:

 • zubního lékaře, pokud mají podezření, že hořká chuť souvisí se zubním problémem
 • endokrinologa, pokud je to spojeno s onemocněním, jako je diabetes mellitus
 • revmatologa, pokud se domníváte, že můžete mít Sjögrenův syndrom

Výhled

Mít hořkou chuť v ústech, i když zrovna nejíte a nepijete nic hořkého, je poměrně častým problémem. Většina příčin je léčitelná.

Jakmile vy a váš lékař určíte, proč máte hořkou chuť v ústech, a zahájíte léčbu, ve většině případů by se vaše chuťové pohárky měly vrátit k normálu bez dlouhodobých účinků.

Zjistit více

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

POSLEDNÍ ČLÁNKY