Co způsobuje slabý močový měchýř (a jak jej opravit)

Můžete mít slabý (nebo hyperaktivní) močový měchýř v důsledku stárnutí, těhotenství, menopauzy, diety nebo základního onemocnění. Lékař může pomoci identifikovat příčinu a doporučit vhodnou léčbu.

Pokud zjistíte, že musíte naléhavě a často močit, můžete mít slabý močový měchýř, známý také jako hyperaktivní močový měchýř (OAB).

OAB je stav, který se stává častějším, jak lidé stárnou. OAB může způsobit mnoho věcí. Příznaky obvykle odezní nebo jsou zvládnutelné léčbou nebo změnami životního stylu.

V tomto článku se podíváme na příznaky OAB a na to, co ji může způsobit. Probereme také, co můžete udělat, abyste to zvládli.

Kdo s největší pravděpodobností dostane hyperaktivní močový měchýř?

Kdokoli v jakémkoli věku může dostat OAB, ale je častější a závažnější u lidí ve věku 65 let nebo starších.

Lidé, kterým byla přiřazena žena při narození, mohou mít větší pravděpodobnost, že dostanou OAB, než ti, kterým byl přiřazen muž při narození. Lidé, kteří prošli těhotenstvím a vaginálním porodem, mohou mít také natažené nebo oslabené pánevní svaly, což zvyšuje pravděpodobnost výskytu příznaků OAB. Klesající estrogen u lidí, kteří prošli menopauzou, může mít také vliv.

Mít obezita nebo nadváha je také rizikovým faktorem pro OAB.

Jaké jsou příznaky hyperaktivního močového měchýře?

Příznaky OAB mohou být náročné. Možná zjistíte, že se vyhýbáte společenským situacím a dlouhým cestám v autech nebo letadlech. Můžete být také unavení z nočních výletů na toaletu.

Hlavní příznaky hyperaktivního nebo slabého močového měchýře jsou:

Nutkání na močení

Nutkání na močení označuje silnou, náhlou potřebu močit (čůrat). Příznaky mohou také zahrnovat urgentní inkontinenci: neúmyslný únik moči. Lidé s urgentní inkontinencí mají obvykle jen několik sekund mezi silnou potřebou čůrat a náhodným močením.

Frekvence moči

Neexistuje žádný konkrétní počet cest na toaletu, který by definoval časté močení. Termín „časté močení“ spíše odkazuje na pocit potřeby čůrat častěji, než je pro vás běžné.

Nokturie

Nokturie je potřeba probouzet se ze spánku za účelem pravidelného močení. Pocit potřeby čůrat vás často jednou nebo vícekrát za noc probudí. Nokturie může také způsobit nedostatek spánku a denní únava.

Jak funguje zdravý močový měchýř?

Vaše mozek a močový měchýř jsou určeny ke spolupráci. Jakmile se váš močový měchýř začne naplňovat, vysílá zprávy do vašeho centrálního nervového systému (CNS): tam, kde je váš mozek. Váš CNS pak vysílá zprávy do svalů ve vašem močovém měchýři a pánevní oblasti a dává vám vědět, že je čas jít.

Svaly močového měchýře se stlačují, aby vytlačily moč z těla močovou trubicí. Otevře se svěrač močové trubice a vytéká moč.

Co způsobuje náhle slabý močový měchýř?

Příznaky OAB se mohou objevit postupně nebo rychle, v závislosti na základní příčině. Mezi běžné příčiny OAB patří:

Infekce močového ústrojí

Infekce močových cest (UTI) jsou obvykle způsobeny bakteriemi. Kdokoli může dostat UTI, ale jsou mnohem častější u lidí, kterým byla při narození přiřazena žena. Naléhavost a frekvence močení jsou příznaky tohoto stavu.

Léky

Některé léky mohou způsobit zvýšené močení a příznaky OAB, jako je naléhavost a frekvence. Mezi tyto léky patří:

 • diuretika, běžně známá jako „pilulky na vodu“

 • blokátory vápníkových kanálů
 • tricyklická antidepresiva
 • dekongestanty, jako je pseudoefedrin (Sudafed)

 • antihistaminika, jako je difenhydramin (Benadryl)

 • léky na bipolární poruchu, jako je lithium

 • léky na cukrovku

Kofein

Kofein je diuretikum, které zvyšuje tvorbu moči. Pití nápojů s kofeinem, jako je káva a soda, může způsobit, že budete muset často močit. Kofein může také způsobit řídkou stolici.

Alkohol

Alkohol je také diuretikum. Zadržuje produkci vazopresinu, což je hormon určený k regulaci vylučování moči z ledvin. Potlačení tohoto hormonu způsobuje, že budete častěji močit.

Těhotenství

V těhotenství je typické časté močení. Fyzické a hormonální změny, ke kterým dochází v každém trimestru, mohou ovlivnit, jak často a jak naléhavě potřebujete jít.

Vaše tělo během těhotenství produkuje více tekutin. Vaše děloha se také zvětšuje, aby se přizpůsobila rostoucímu plodu. Vzhledem k tomu, že děloha je přímo za močovým měchýřem, můžete pociťovat větší naléhavost a tlak, i když váš močový měchýř není plný.

UTI jsou také běžné během těhotenství. I když u UTI můžete očekávat příznaky OAB, promluvte si o svých příznacích se zdravotnickým pracovníkem. Pokud máte UTI, budete potřebovat léčbu.

Hormonální změny

Hormonální změny mohou způsobit, že se příznaky OAB objeví postupně.

Snížení produkce estrogenu je přirozenou součástí stárnutí u lidí, kterým byla při narození přidělena žena. Estrogen začíná klesat v perimenopauze a dále se snižuje během menopauzy a po ní.

Snížený estrogen způsobuje řídnutí tkání, které lemují pochvu, což snižuje pevnost a elasticitu vaší pochvy a svalů kolem ní. Tyto oslabené svaly snižují podporu močového měchýře a močové trubice, což často vede k nucení na močení a častému močení.

Pokud vám byl při narození přidělen muž, změny testosteronu a estrogenu mohou ovlivnit velikost vaší prostaty. Zvětšená prostata může způsobit časté močení, potíže s močením nebo inkontinenci moči.

Poškození nervů (neurogenní močový měchýř)

Fyzické trauma, jako jsou nehody nebo vyhřezlé ploténky, mohou poškodit nervy, které přenášejí zprávy mezi vaším CNS a močovým měchýřem. Podmínky jako je Parkinsonova choroba, mrtvice a roztroušená skleróza mohou také způsobit podobné poškození.

Lékaři a specialisté označují tento typ poškození nervů jako „neurogenní močový měchýř“. Tento stav může způsobit, že váš mozek signalizuje vašemu močovému měchýři, že je plný, i když je prázdný nebo téměř prázdný.

Nadváha

Zvýšená hmotnost může způsobit tlak na váš močový měchýř, což vede k urgentní inkontinenci a dalším příznakům OAB.

Diabetes

Pokud máte cukrovku, hrozí vám zvětšený močový měchýř, který může způsobit příznaky OAB.

Kameny močového měchýře

Pokud máte potíže s vyprazdňováním močového měchýře, mohou se tvořit tvrdé masy krystalizovaných minerálů nazývané močové kameny.

Kameny v močovém měchýři mohou dráždit stěnu močového měchýře nebo blokovat odtok moči z močové trubice. Příznaky OAB, jako je urgence, mohou někdy naznačovat přítomnost kamenů v močovém měchýři.

Rakovina močového měchýře

Změny v močení, jako je urgence, frekvence a nykturie, mohou být časnými příznaky rakoviny močového měchýře. Může se také objevit bolest nebo pálení při močení.

Hematurie neboli krev v moči je obvykle prvním zjevným příznakem tohoto onemocnění.

Každý z těchto příznaků vyžaduje vyšetření zdravotníkem.

Vyřeší se slabý močový měchýř sám?

Hyperaktivní močový měchýř se bez léčby obvykle nevyřeší. K vyřešení příznaků OAB obvykle potřebujete lékařské ošetření nebo změny životního stylu. Získání diagnózy a řešení základní příčiny je nejlepší způsob, jak odstranit nebo zvládnout OAB.

Jaká je léčba slabého močového měchýře?

Zdravotnický pracovník provede několik testů, aby zjistil, co způsobuje vaše příznaky. Mohou vás také požádat, abyste si vedli deník močového měchýře. Deník může pomoci určit vzorce, jako je pití příliš velkého množství kávy, které můžete snadno změnit.

Základní příčina vašeho stavu určí doporučenou léčbu.

Léky

Zdravotnický pracovník může předepsat léky k řešení příčiny OAB. Například, pokud vám byla při narození přidělena žena a máte nízký estrogen, může vám lékař předepsat vaginální estrogenový krém nebo čípek.

Jiné léky mohou pomoci přímo léčit příznaky OAB. Tyto léky pomáhají uvolnit sval močového měchýře a zabraňují stlačování močového měchýře, když není plný.

Cvičení

Pokud máte po těhotenství příznaky OAB, lékař vám může doporučit cvičení, jako jsou Kegelova cvičení posílit své pánevní dno.

Botox

Pokud léky a doporučené změny neposkytnou úlevu, lékař může doporučit botox močového měchýře. Při této léčbě se botox aplikuje přímo do svalu, který vystýlá močový měchýř (sval detruzoru).

Nervová stimulace

Lékaři mohou také léčit poškození nervů stimulací sakrálních nervů, což je typ neuromodulační terapie. Pod kůži vám bude implantována elektroda, která vysílá elektrické impulzy do nervů umístěných podél cesty mezi CNS a močovým měchýřem. Tyto elektrické impulsy zlepšují komunikaci mezi mozkem a močovým měchýřem a snižují příznaky OAB.

Jiná léčba, perkutánní stimulace tibiálního nervu, je také formou neuromodulační terapie. Malá elektroda je umístěna v dolní části nohy blízko kotníku. Elektroda vysílá pulzní elektřinu do tibiálního nervu, který prochází od nohy do dolní části zad. Možná budete potřebovat až 12 ošetření, než příznaky OAB odezní.

Chirurgická operace

Lékaři zřídka používají chirurgický zákrok k léčbě slabého močového měchýře. Ale pokud je váš případ vážný, mohou vám doporučit rekonstrukci močového měchýře nebo operaci odklonění moči.

Kdo může diagnostikovat a léčit hyperaktivní močový měchýř?

Lékaři, kteří mohou pomoci identifikovat příčinu vašeho OAB a doporučit léčbu, zahrnují:

 • praktický lékař
 • urolog
 • nefrolog
 • gynekolog
 • neurolog

OAB nebo slabý močový měchýř je běžný stav, který může postihnout kohokoli. Existuje několik příčin a náchylnost k OAB se může zvýšit s přibývajícím věkem. Léčba bude záviset na základní příčině.

Ke kontrole OAB často stačí změny životního stylu a léky. Mezi další léčby patří botox a terapie nervové stimulace. Ve velmi vzácných případech může lékař doporučit operaci.

Zjistit více

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

POSLEDNÍ ČLÁNKY