Digitální rektální zkouška

Co je digitální rektální vyšetření?

Digitální rektální vyšetření (DRE) je jednoduchý postup, který lékaři používají k vyšetření dolního konečníku a dalších vnitřních orgánů. DRE se provádí z mnoha důvodů. Je to rychlý a snadný způsob, jak zkontrolovat zdraví mužské prostaty. Dokáže detekovat stavy, jako je zvětšená prostata (benigní hyperplazie prostaty) a rakovina prostaty.

Čtěte více: Co chcete vědět o zvětšené prostatě (BPH)? »

Prostata je orgán velikosti vlašského ořechu, který dodává část spermatu uvolněného během mužské ejakulace. Tato tekutina vyživuje a chrání spermie uvolněné během pohlavního styku. V kombinaci s krevním testem prostatického specifického antigenu (PSA) může DRE sledovat změny ve zdraví prostaty.

Proč se provádí DRE?

DRE lze použít k:

 • diagnostikovat nádory konečníku
 • posoudit velikost prostaty a zkontrolovat nádory nebo infekci prostaty
 • získat výkaly pro test na okultní krvácení ve stolici (používá se ke screeningu gastrointestinálního krvácení nebo rakoviny tlustého střeva)
 • posoudit funkci análního svěrače v případech fekální inkontinence
 • posoudit rozsah hemoroidů (oteklé žíly v řiti)
 • zkontrolujte příčiny krvácení z konečníku
 • zkontrolujte prostor mezi pochvou a konečníkem u žen

Jak se test provádí?

K provedení DRE vám lékař jemně vloží namazaný prst v rukavici do konečníku. To jim umožňuje cítit jakékoli abnormality. Například zvětšená prostata se cítí jako vyboulenina za stěnou konečníku. Rakovina prostaty se může cítit jako hrbolky na normálně hladkém povrchu prostaty.

Čtěte více: Co chcete vědět o rakovině prostaty? »

Muži mohou během vyšetření pociťovat bolest nebo nutkání močit. Je to proto, že váš lékař vyvíjí silný tlak na prostatu.

DRE se obvykle provádí jako součást rutinního fyzického vyšetření pro muže i ženy. Během gynekologické prohlídky může váš lékař provést DRE, aby zkontroloval prostor mezi konečníkem a vagínou, zda neobsahuje nějaké abnormality. Většina mužů a žen pociťuje během procedury jen malé nepohodlí. Lidé s hemoroidy nebo análními trhlinami mohou zaznamenat malé množství krvácení.

DRE není vhodné pro detekci rakoviny tlustého střeva. Během DRE může být přístupná pouze malá část dolního tlustého střeva. K získání vzorku stolice však lze použít DRE. Pokud je ve stolici přítomna krev, může to znamenat rakovinu tlustého střeva nebo jiné problémy.

Krev není vždy viditelná pouhým okem ve vzorku stolice, takže váš lékař může chtít provést test na okultní krvácení ve stolici, aby to potvrdil.

Náklady na kolonoskopii

Jak se připravím na DRE?

Váš lékař vás požádá, abyste se svlékli a oblékli si nemocniční plášť. Během vyšetření lékař vybere polohu, která je pro vás nejpohodlnější. Možnosti zahrnují:

 • ležící na boku
 • v podřepu na zkušebním stole
 • ohýbání přes stůl
 • ležet na stole s nohama zvednutými ve třmenech

Váš lékař vás požádá, abyste se uvolnili, než si jemně vložíte prst v rukavici a namazaný do řitního otvoru. Poté vám budou několik sekund až minut zkoumat spodní část konečníku. Během zkoušky mohou tlačit na spodní část břicha.

Co se stane po DRE?

DRE je bezpečná a snadná zkouška. Není potřeba žádné vybavení kromě vyšetřovacích rukavic a lubrikantu. Váš lékař vám bude moci okamžitě říci, pokud pociťuje něco neobvyklého, a obvykle vám může poskytnout dobrou představu o problému. Váš lékař bude hledat věci, jako je zvětšená prostata, uzliny nebo citlivost prostaty, velká krev, hemoroidy, anální trhliny a nádory konečníku. Pokud máte abnormalitu, kterou váš lékař nemůže s jistotou diagnostikovat v době vyšetření, budete potřebovat další testování. Toto testování může zahrnovat biopsii, proktoskopii, sigmoidoskopii nebo kolonoskopii. Pokud váš lékař kontroluje přítomnost okultní krve, vzorek bude po vyšetření odeslán do laboratoře a výsledky byste měli mít do 1 až 2 dnů.

Zjistit více

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

POSLEDNÍ ČLÁNKY