Duševní zdraví, deprese a menopauza

Menopauza může ovlivnit vaše duševní zdraví

Blížící se střední věk často přináší zvýšený stres, úzkost a strach. To lze částečně přičíst fyzickým změnám, jako je snižující se hladina estrogenu a progesteronu. Návaly horka, pocení a další příznaky menopauzy mohou způsobit poruchy.

Mohou také nastat emocionální změny, například obavy ze stárnutí, ztráty členů rodiny nebo odchodu dětí z domova.

Pro některé ženy může být menopauza obdobím izolace nebo frustrace. Rodina a přátelé nemusí vždy pochopit, čím procházíte, nebo vám poskytnout potřebnou podporu. Pokud máte potíže se zvládáním, je možné vyvinout úzkost nebo depresi.

Rozpoznání příznaků deprese

Každý se jednou za čas cítí smutný. Pokud se však pravidelně cítíte smutní, uplakaní, beznadějní nebo prázdní, můžete prožívat deprese. Mezi další příznaky deprese patří:

 • podrážděnost, frustrace nebo vzteklé výbuchy
 • úzkost, neklid nebo agitovanost
 • pocity viny nebo bezcennosti
 • ztráta zájmu o činnosti, které vás dříve bavily
 • potíže se soustředěním nebo rozhodováním
 • výpadky paměti
 • nedostatek energie
 • spí příliš málo nebo příliš mnoho
 • změny chuti k jídlu
 • nevysvětlitelná fyzická bolest

Pochopení rizik deprese

Změna hladin hormonů během menopauzy může ovlivnit vaše fyzické a emocionální zdraví. Rychlý pokles estrogenu nemusí být jedinou věcí, která ovlivňuje vaši náladu. Následující faktory mohou také zvýšit pravděpodobnost vzniku úzkosti nebo deprese během menopauzy:

 • diagnostika deprese před menopauzou
 • negativní pocity vůči menopauze nebo představa stárnutí
 • zvýšený stres, ať už z pracovních nebo osobních vztahů
 • nespokojenost s prací, životním prostředím nebo finanční situací
 • nízké sebevědomí nebo úzkost
 • necítí podporu lidí kolem vás
 • nedostatek pohybu nebo fyzické aktivity
 • kouření

Léčba deprese změnami životního stylu

Deprese během menopauzy je léčena stejným způsobem jako kdykoli jindy v životě. Lékař vám může předepsat změny životního stylu, léky, terapii nebo kombinaci těchto možností.

Před připsáním vaší deprese menopauze bude váš lékař nejprve chtít vyloučit jakékoli fyzické důvody vašich příznaků, jako jsou problémy se štítnou žlázou.

Po stanovení diagnózy vám lékař může navrhnout následující změny životního stylu, aby zjistil, zda poskytují přirozenou úlevu od vaší deprese nebo úzkosti.

Dopřejte si dostatek spánku

Mnoho žen v menopauze má problémy se spánkem. Váš lékař vám může doporučit více spát v noci. Snažte se dodržovat pravidelný spací plán tím, že budete každou noc chodit spát ve stejnou dobu a každé ráno se budete budit ve stejnou dobu. Pomoci může také udržování vaší ložnice tmavé, tiché a chladné, když spíte.

Získejte pravidelné cvičení

Pravidelné cvičení může pomoci zmírnit stres a zároveň zvýšit vaši energii a náladu. Snažte se cvičit alespoň 30 minut denně, pět dní v týdnu. Vydejte se například na rychlou procházku nebo jízdu na kole, zaplavte si v bazénu nebo si zahrajte tenis.

Je také důležité zahrnout alespoň dvě sezení aktivit posilujících svaly do vaší týdenní rutiny. Dobrou volbou může být vzpírání, aktivity s odporovými pásy a jóga. Ujistěte se, že s lékařem proberete plánované cvičební rutiny.

Vyzkoušejte relaxační techniky

Jóga, tai chi, meditace a masáže jsou relaxační aktivity, které mohou pomoci snížit stres. Mohou mít také další výhodu, že vám pomohou v noci lépe spát.

Přestat kouřit

Výzkum naznačuje, že ženy v menopauze, které kouří, jsou ve srovnání s nekuřáky vystaveny většímu riziku vzniku deprese. Pokud v současné době kouříte, požádejte o pomoc s odvykáním. Váš lékař vám může poskytnout informace o nástrojích a technikách pro odvykání kouření.

Vyhledejte skupiny podpory

Vaši přátelé a rodinní příslušníci vám mohou poskytnout cennou sociální podporu. Někdy však pomůže spojení s jinými ženami ve vaší komunitě, které také procházejí menopauzou. Pamatujte, že nejste sami. Existují další, kteří také procházejí touto změnou.

Léčba deprese pomocí léků a terapie

Pokud změny životního stylu nepřinesou úlevu, může se lékař podívat na další možnosti léčby. Doporučit lze například hormonální substituční terapii, antidepresivní léky nebo talk terapii.

Substituční terapie nízkými dávkami estrogenu

Lékař vám může předepsat substituční léčbu estrogeny ve formě perorální pilulky nebo náplasti na kůži. Výzkum naznačuje, že substituční terapie estrogeny může poskytnout úlevu fyzickým i emočním symptomům menopauzy. Estrogenová terapie však může také zvýšit riziko rakoviny prsu a krevních sraženin.

Antidepresivní léková terapie

Pokud pro vás hormonální substituční terapie není možností, může vám lékař předepsat tradiční antidepresivní léky. Ty mohou být použity krátkodobě, zatímco se přizpůsobujete změnám ve svém životě, nebo je možná budete potřebovat delší dobu.

Talk Therapy

Pocity izolace vám mohou bránit ve sdílení toho, co prožíváte, s přáteli nebo členy rodiny. Možná bude pro vás snazší mluvit s vyškoleným terapeutem, který vám pomůže vyrovnat se s výzvami, se kterými se setkáváte.

Deprese během menopauzy je léčitelná

Deprese během menopauzy je léčitelný stav. Je důležité si uvědomit, že existuje několik možností léčby, které mohou pomoci zmírnit příznaky a poskytnout strategie pro kopírování se změnami. Promluvte si se svým lékařem, abyste zjistili, jaké možnosti mohou být nejúčinnější.

Zjistit více

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

POSLEDNÍ ČLÁNKY