Důvody, proč vaše dítě nebude spát, a jak mu můžete pomoci usnout

unavené dítě nebude spát
Rebecca Wang/offset

Zívání. Tahání za ucho. Tření očí. To je jen několik náznaků, že vaše dítě může být unavené a připravené na šlofíka, ale co se stane, když vaše dítě odmítne zavřít oči? Pokud křičí a pláčou, ale odmítají jít spát?

No, je pravděpodobné, že budete frustrovaní a vaše dítě bude nervózní a unavené.

(Věřte nám. Byli jsme tam. Chápeme to.)

Dobrou zprávou je, že existuje pomoc. Existuje mnoho věcí, které můžete udělat, abyste ukolébali svou lásku k spánku. Níže je uvedeno několik běžných problémů s usínáním, a co je důležitější, tipy, triky a řešení.

Co způsobuje, že děti bojují a/nebo přeskakují spánek – a co s tím můžete dělat?

Od spánkových regresí a nemocí až po fyziologické změny, existuje mnoho důvodů, proč vaše dítě může vynechat zdřímnutí – nebo přestat spát úplně. Mezi nejčastější patří:

Vaše dítě není unavené

Může se to zdát samozřejmé a v jistém smyslu to tak je, ale snažit se přesvědčit své dítě, aby spalo, když je úplně vzhůru, je recept na katastrofu. Je pravděpodobné, že budou jen křičet a plakat a budou skleslí a rozrušení.

Místo toho, abyste se na přestimulovaném, přebuzeném nebo přebuzeném dítěti snažili vynutit si šlofíka, zapojte je. V klidu si s nimi hrajte a do 30 nebo 60 minut si zkuste zdřímnout znovu. Jak miminka rostou, jejich rozvrh spánku se mění a někdy prostě potřebují být delší dobu vzhůru.

Vaše dítě je unavené

I když to zní neintuitivně, podřimovat unavené dítě je složité. Když je miminko vyčerpané, (na rozdíl od rodičů) může mít potíže s usínáním.

Aby tomu zabránila, doktorka Gina Posnerová, dětská lékařka z MemorialCare Orange Coast Medical Center ve Fountain Valley v Kalifornii, navrhuje vytvořit plán a dávat si pozor na známky únavy. “Při prvních známkách únavy je položte, jako když si začnou mnout oči nebo zívat.”

Vaše dítě potřebuje lepší rozvrh nebo rutinu

Děti prospívají rutině a miminka nejsou jiná. Vědí, že je čas jít spát nebo zdřímnout na základě jejich cirkadiánního rytmu a vnějších vodítek.

Umístěte své dítě do tmavé místnosti. Vyměňte jim plenku.

Buďte soucitní, ale pevní ve svém tónu a používejte stejnou výslovnost pokaždé a každý den, tj. „Je čas jít spát. Lehnout. Běž spát.” Courtney Zentz – dětská expertka na spánek, certifikovaná laktační poradkyně a majitelka Tiny Transitions ve Filadelfii – říká Healthline, „když si zdřímnete své dítě každý den ve stejnou dobu a stejným způsobem, vysíláte jim signál, že spánek přichází.“

Vaše dítě potřebuje lepší prostředí pro spánek

Pokud vaše miminko ve dne i v noci bojuje se spánkem, problém nemusí být v něm nebo ve vašem přístupu, může být v jeho okolí.

Zejména starší děti potřebují tichý, slabě osvětlený prostor. Zatáhněte žaluzie a pokud je to možné, použijte zatemňovací závěsy. Zvažte zařízení s bílým šumem, je-li to vhodné, a udržujte dětský pokoj v chladu. Je také důležité, abyste se ujistili, že jsou na spaní vhodně oblečeni.

Vaše dítě má hlad

Stanovení pevného rozvrhu krmení a spánku může být složité – zejména proto, že potřeby vašeho dítěte se budou s růstem měnit. Pokud se však vaše dítě brzy probudí ze spánku nebo se mu nedaří usnout, možná budete chtít zvážit, zda není problémem hlad.

K narušení spánku může dojít, když má váš malý brouček hlad. Zvažte, kolik a jak často jedí a zda je třeba zvýšit jejich krmení.

Vaše dítě je uprostřed vývojových změn

Pokud jste vyzkoušeli všechno ostatní a vaše děťátko stále bojuje, může být uprostřed přechodného období – jako je spánková regrese nebo vývojový skok. Buď trpělivý. Tyto problémy související se spánkem jsou dočasné a klíčová je konzistence.

Pokud jste provedli všechny tyto úpravy a vaše dítě má stále potíže s usínáním nebo spánkem, možná budete chtít mluvit s jeho lékařem. Některé zdravotní stavy, jako je reflux, mohou ovlivnit spánkové návyky dítěte.

Potřebují všechna miminka spánek?

Krátká odpověď je ano: Děti potřebují šlofíky.

Posner však Healthline říká, že některé děti se vzdávají každodenního spánku dříve než jiné. “Téměř všechna miminka potřebují šlofíka,” říká Posner. “Děti však mohou z spánku vyrůst, pokud a když v noci spí delší dobu, obvykle 14 hodin nebo více.”

Kolik spánku děti skutečně potřebují?

Množství spánku, které vaše dítě potřebuje, se liší v závislosti na jeho věku. Novorozenci spí hodně, přičemž většina z nich spí v průměru 14 až 17 hodin za 24 hodin. Tento spánek je však nekonzistentní a přerušovaný, zejména během prvních několika týdnů, kdy se děti probouzejí kvůli častému krmení.

Věci se trochu uklidní, když se vašemu dítěti blíží druhý a třetí měsíc. Většina kojenců může spát 6 hodin v noci, například ve 12. týdnu.

To ovšem neznamená, že se tímto vzorem zaručeně budou řídit všichni. Ve 12. týdnu se mnoho dětí stále budí častěji nebo dříve než za 6 hodin. A i když noční spánek tuhne, kojenci a batolata stále potřebují šlofíka.

1 až 3 měsíce

Od 1 do 3 měsíců budou děti spát v průměru 15 hodin. To je rozděleno mezi několik dlouhých úseků večer a tři nebo čtyři kratší během dne.

3 až 6 měsíců

Ve 4 měsících spí většina dětí 12 až 16 hodin denně. To je obecně rozděleno mezi dvě nebo tři zdřímnutí a delší protažení v noci. Když se však vašemu dítěti blíží 6. měsíc, třetí spánek může být vynechán.

Kojenci do 4-6 měsíců nemají ve skutečnosti žádný rozvrh spánku a jejich denní spánek může být stejně dlouhý a hluboký jako noční spánek.

Také, zatímco existuje průměrné množství, které malé děti spí, existují velké rozdíly. Neexistuje žádný cíl, kolik malé dítě potřebuje nebo by mělo spát, protože každé dítě bude spát tolik, kolik potřebuje. Nemůžete přimět malé dítě spát více (nebo méně) než oni.

6 měsíců až 1 rok

Starší děti spí méně, a to z dobrého důvodu. V 6 měsících se většina dětí přihlásí 10 až 11 hodin v noci a v 9 měsících děti 10 až 12.

Děti v této věkové skupině však potřebují celkem 12 až 15 hodin spánku — to znamená, že si stále potřebují zdřímnout. Jak vypadá rozvrh spánku vašeho dítěte, se bude lišit v závislosti na jeho věku, temperamentu a vašem osobním rozvrhu, ale většina dětí ve věku 6, 9 a 12 měsíců spí dvakrát denně.

1 rok a více

Zatímco většina 12měsíčních dětí spí 11 až 14 hodin denně, jak – a kdy – vaše dítě dostane tyto Zzz, se brzy po prvních narozeninách změní. Mnoho batolat přechází na jeden delší spánek do 14 nebo 15 měsíců věku.

To znamená, že je důležité poznamenat, že všechny děti nakonec odloží spánek. Většina z nich pokračuje ve spáncích až do předškolního věku – mezi 3. a 5. rokem – některé děti však polední spánek odloží před svými druhými narozeninami.

Existují další problémy související se spánkem, které mohou ovlivnit plán spánku dítěte?

Některé z nejčastějších problémů souvisejících se spánkem jsou spánkové asociace nebo chování, které vašemu dítěti pomáhá usnout a zůstat spát.

Samozřejmě ne všechny spánkové asociace jsou problematické. Některé děti používají cucání palce, aby se uklidnily, zatímco jiné používají miláček nebo přístroj s bílým šumem.

Pokud se však vaše dítě spoléhá na vás, abyste provedli spánkovou asociaci – jako je houpání, výměna dudlíku a/nebo krmení, aby usnulo – může mít potíže s návratem ke spánku po probuzení.

Mezi nejčastější asociace spánku patří:

  • kojení nebo krmení dítěte z láhve ke spánku
  • houpání nebo mazlení miminka ke spánku
  • řízení nebo chůze dítěte ke spánku

Dobrou zprávou je, že většinu těchto problémů lze napravit časem a trpělivostí. „Spánek je dovednost,“ říká Zentz Healthline, „a tento základ, je-li od narození pevný s pochopením potřeb vašeho dítěte, může dětem usnadnit přirozenou konsolidaci spánku.“

Zbavit se návyku je však těžké (zejména pokud se tento zvyk týká spánku), takže počítejte s odporem a slzami, dokud se nenastaví nová rutina. Možná budete chtít vyzkoušet metodu spánkového tréninku nebo spolupracovat se spánkovým poradcem na způsobech, jak vytvořit pozitivní spánkové návyky.

Spánek kojenců je složitý. Zatímco rozvrh spánku dítěte může ovlivnit mnoho faktorů, většinu lze napravit časem, trpělivostí, praxí a důsledností.

Klíčem je určit, co ovlivňuje spánkový plán vašeho dítěte, odstranit všechny berle a/nebo překážky, které mu mohou stát v cestě, a pomoci mu vytvořit zdravé spánkové návyky.

Proběhnou tyto změny přes noc? Ne. Opět platí, že vytvoření pevného plánu spánku vyžaduje čas. Ale věřte nám: Vy i vaše malé dítě budete dlouhodobě šťastnější.

Zjistit více

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

POSLEDNÍ ČLÁNKY