Eozinofilní granulom kosti

Co je eozinofilní granulom?

Eozinofilní granulom kosti je vzácný, nezhoubný nádor, který má tendenci postihovat děti. Je součástí spektra vzácných onemocnění, známých jako histiocytóza z Langerhansových buněk, zahrnujících nadprodukci Langerhansových buněk, které jsou součástí vašeho imunitního systému.

Langerhansovy buňky se nacházejí ve vnější vrstvě vaší kůže a dalších tkáních. Jejich funkcí je detekovat přítomnost choroboplodných organismů a sdělovat tuto informaci dalším buňkám imunitního systému.

Eozinofilní granulom se nejčastěji objevuje v lebce, nohách, žebrech, pánvi a páteři. V některých případech může postihnout více než jednu kost.

Jaké jsou příznaky?

Nejčastějšími příznaky eozinofilního granulomu jsou bolest, citlivost a otok kolem postižené kosti.

Mezi další možné příznaky patří:

  • bolest hlavy
  • bolesti zad nebo krku
  • horečka
  • vysoký počet bílých krvinek (také nazývaný leukocytóza)
  • vyrážka
  • potíže s nesením váhy
  • omezený rozsah pohybu

Padesát procent případů eozinofilního granulomu se vyskytuje v jedné z kostí, které tvoří lebku. Mezi další běžně postižené kosti patří čelist, kyčle, nadloktí, lopatka a žebra.

co to způsobuje?

Vědci si nejsou jisti, co způsobuje eozinofilní granulom. Zdá se však, že souvisí s konkrétní genovou mutací. Tato mutace je somatická, což znamená, že k ní dochází po početí a nelze ji přenést na další generace.

Jak se diagnostikuje?

Eozinofilní granulom je obvykle diagnostikován rentgenovým nebo CT vyšetřením postižené oblasti. V závislosti na tom, co ukazuje obrázek, možná budete muset provést biopsii kostní léze. Jedná se o odebrání malého vzorku kostní tkáně z postižené oblasti a prohlédnutí pod mikroskopem. V některých případech mohou děti před biopsií potřebovat celkovou anestezii.

jak se to léčí?

Mnoho případů eozinofilního granulomu se nakonec vyřeší samo, ale neexistuje standardní časový plán, jak dlouho by to mohlo trvat. Mezitím mohou kortikosteroidní injekce pomoci s bolestí.

Ve vzácných případech může být nutné nádor částečně nebo úplně odstranit chirurgicky.

Jsou nějaké komplikace?

V některých případech se eozinofilní granulom může rozšířit do více kostí nebo do lymfatických uzlin. Pokud je nádor obzvláště velký, může způsobit i zlomeniny kostí. Když eozinofilní granulom postihuje páteř, může to vést ke kolapsu obratle.

Život s eozinofilním granulomem

Zatímco eozinofilní granulom může být bolestivý stav, často se sám vyřeší bez léčby. V jiných případech mohou kortikosteroidní injekce pomoci zvládnout bolest. Pokud je nádor příliš velký, může být nutné jej chirurgicky odstranit.

Zjistit více

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

POSLEDNÍ ČLÁNKY