Existuje souvislost mezi diabetem a depresí? Znáte fakta

Žena sedící se zavřenýma očima
Jarusha Brown/Stocksy United

Existuje souvislost mezi depresí a cukrovkou?

Některé studie ukazují, že s diabetem čtyřhra vaše riziko rozvoje deprese. Pokud se objeví zdravotní problémy související s diabetem, vaše riziko deprese se může ještě zvýšit. Proč to tak je, zůstává nejasné. Někteří vědci naznačují, že to může být způsobeno metabolickým účinkem diabetu na mozkové funkce a také na každodenní správu mýtného.

Je také možné, že lidé s depresí mají větší pravděpodobnost vzniku cukrovky. Z tohoto důvodu se doporučuje, aby lidé s depresí byli vyšetřeni na diabetes.

Pokračujte ve čtení, abyste získali další informace o spojení mezi diabetem a depresí, stejně jako informace o diagnostice, léčbě a dalších.

Co říká výzkum

Ačkoli je zapotřebí plného výzkumu k úplnému pochopení souvislosti mezi diabetem a depresí, je jasné, že existuje souvislost.

Předpokládá se, že změny v chemii mozku spojené s diabetem mohou souviset s rozvojem deprese. Například poškození způsobené diabetickou neuropatií nebo zablokovanými cévami v mozku může přispět k rozvoji deprese u lidí s diabetem.

Naopak změny v mozku způsobené depresí mohou způsobit zvýšené riziko komplikací. Studie ukázaly, že lidé s depresí jsou vystaveni vyššímu riziku komplikací diabetu, ale bylo obtížné určit, které příčiny. Nebylo stanoveno, zda deprese zvyšuje riziko komplikací, nebo naopak.

Příznaky deprese mohou ztěžovat úspěšnou léčbu diabetu a předcházet komplikacím souvisejícím s diabetem.

A 2011 studie zjistili, že lidé s diabetem 2. typu a příznaky deprese mají často vyšší hladinu cukru v krvi. Navíc výsledky samostatné 2011 studie naznačují, že lidé, kteří mají obě podmínky, jsou 82 procent větší pravděpodobnost infarktu.

Liší se příznaky deprese u lidí s diabetem?

Snažit se vyrovnat a správně zvládnout chronické onemocnění, jako je diabetes, může být pro některé zdrcující. Pokud se cítíte v depresi a smutku se během několika týdnů neubráníte, můžete zažívat depresi.

Mezi běžné příznaky patří:

 • už nenacházíte potěšení v činnostech, které vás kdysi bavily
 • trpíte nespavostí nebo příliš spíte
 • ztráta chuti k jídlu nebo záchvatovité přejídání
 • neschopnost soustředit se
 • pocit letargie
 • pocit úzkosti nebo nervozity po celou dobu
 • pocit izolovanosti a osamění
 • ráno cítit smutek
 • pocit, že „nikdy neděláš nic správně“
 • se sebevražednými myšlenkami
 • ublížit si

Špatná léčba diabetu může také vyvolat příznaky podobné příznakům deprese. Pokud je například hladina cukru v krvi příliš vysoká nebo příliš nízká, můžete pociťovat zvýšené pocity úzkosti, neklidu nebo nízké energie. Nízká hladina cukru v krvi může také způsobit, že se budete třást a potit, což jsou příznaky podobné úzkosti.

Pokud máte příznaky deprese, měli byste se poradit se svým lékařem. Mohou vám pomoci určit, zda deprese způsobuje vaše příznaky, a v případě potřeby stanovit diagnózu. Mohou s vámi také spolupracovat na vypracování léčebného plánu, který nejlépe vyhovuje vašim potřebám.

Další informace: 10 mýtů o dietě při cukrovce »

Co způsobuje depresi u lidí s diabetem?

Je možné, že požadavky na zvládání chronických onemocnění, jako je diabetes typu 2, vedou k depresi. To může nakonec vést k obtížím zvládání nemoci.

Zdá se pravděpodobné, že obě nemoci jsou způsobeny a ovlivněny stejnými rizikovými faktory. Obsahují:

 • rodinná anamnéza obou stavů
 • obezita
 • hypertenze
 • nečinnost
 • ischemická choroba srdeční

Může se však stát, že vaše deprese vám ztěžuje zvládání diabetu fyzicky i mentálně a emocionálně. Deprese může ovlivnit všechny úrovně péče o sebe. Dieta, cvičení a další životní styl mohou být negativně ovlivněny, pokud trpíte depresí. Na druhé straně to může vést ke špatné kontrole hladiny cukru v krvi.

Diagnostika deprese u lidí s diabetem

Pokud máte příznaky deprese, měli byste si naplánovat schůzku se svým lékařem. Mohou určit, zda jsou vaše příznaky důsledkem špatné léčby diabetu, deprese nebo jsou spojeny s jiným zdravotním problémem.

Pro stanovení diagnózy lékař nejprve posoudí váš zdravotní profil. Pokud máte v rodinné anamnéze deprese, dejte to v tuto chvíli vědět svému lékaři.

Váš lékař poté provede psychologické hodnocení, aby se dozvěděl více o vašich příznacích, myšlenkách, chování a dalších souvisejících faktorech.

Mohou také provést fyzickou zkoušku. V některých případech může lékař provést krevní test, aby vyloučil další základní zdravotní problémy, jako jsou problémy se štítnou žlázou.

Jak léčit depresi

Deprese je obvykle léčena kombinací léků a terapie. Určité změny životního stylu mohou také pomoci zmírnit vaše příznaky a podpořit celkovou pohodu.

Léky

Existuje mnoho typů antidepresiv. Nejčastěji se předepisují selektivní inhibitory zpětného vychytávání serotoninu (SSRI) a inhibitory zpětného vychytávání serotoninu norepinefrinu (SNRI). Tyto léky mohou pomoci zmírnit jakékoli příznaky deprese nebo úzkosti, které mohou být přítomny.

Pokud se vaše příznaky nezlepší nebo nezhorší, může vám lékař doporučit jiný antidepresivní lék nebo kombinovaný plán. Nezapomeňte prodiskutovat potenciální vedlejší účinky jakýchkoli léků, které vám lékař doporučí. Některé léky mohou mít závažnější vedlejší účinky.

Psychoterapie

Psychoterapie, známá také jako talk terapie, může být účinná při zvládání nebo snižování příznaků deprese. K dispozici je několik forem psychoterapie, včetně terapie kognitivního chování a interpersonální terapie. Váš lékař s vámi může určit, která možnost nejlépe vyhovuje vašim potřebám.

Celkově je cílem psychoterapie:

 • rozpoznat potenciální spouštěče
 • identifikovat a nahradit nezdravé chování
 • rozvíjet pozitivní vztah k sobě i k druhým
 • podporovat zdravé dovednosti při řešení problémů

Pokud je vaše deprese závažná, může vám lékař doporučit, abyste se účastnili programu ambulantní léčby, dokud se vaše příznaky nezlepší.

Změny životního stylu

Pravidelné cvičení může pomoci zmírnit vaše příznaky posílením chemikálií „cítit se dobře“ ve vašem mozku. Patří sem serotonin a endorfiny. Tato aktivita navíc spouští růst nových mozkových buněk stejným způsobem jako antidepresiva.

Fyzická aktivita může také pomoci při léčbě diabetu snížením vaší hmotnosti a hladiny cukru v krvi a zvýšením vaší energie a vytrvalosti.

Mezi další změny životního stylu patří:

 • jíst vyváženou stravu
 • udržování pravidelného spánkového plánu
 • pracuje na snížení nebo lepším zvládání stresorů
 • hledat podporu u rodiny a přátel

Vyrovnávání se s diabetem a depresí

Výhled

Rozpoznání rizika deprese je prvním krokem k léčbě. Nejprve diskutujte o své situaci a příznacích se svým lékařem. V případě potřeby s vámi mohou spolupracovat na stanovení diagnózy a vypracování léčebného plánu, který je pro vás vhodný. Léčba obvykle zahrnuje psychoterapii a nějakou formu antidepresivních léků.

Pokračujte ve čtení: Změny životního stylu pro depresi »

Zjistit více

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

POSLEDNÍ ČLÁNKY