Existují rané příznaky rakoviny ledvin?

Znát své riziko

Rakovina ledvin není tak častá jako rakovina prsu nebo plic. U většiny lidí je šance, že během života onemocní rakovinou ledvin, menší než 2 procenta American Cancer Society.

Vaše riziko se zvyšuje, pokud kouříte, jste obézní nebo jste byli vystaveni chemikáliím, jako je azbest a benzen. Někdy se rakovina ledvin může vyskytovat v rodinách. Pokud jste ve vysokém riziku, poraďte se se svým lékařem a dávejte pozor na příznaky.

Těžko k sehnání

Když má někdo rakovinu kůže, může na své kůži vidět neobvyklý růst. Rakovina prsu je někdy zjištěna, když žena objeví bulku v prsu, a častěji se vyskytuje při rutinním mamografickém screeningu. Vzhledem k tomu, že ledviny jsou tak hluboko uvnitř těla, je těžší najít rakovinu ledvin pouhým hledáním nebo ohmatáváním výrůstků.

Přestože mamografie a kolonoskopie mohou prověřovat rakovinu prsu a tlustého střeva a konečníku, není k dispozici žádný screeningový test na rakovinu ledvin u lidí, kteří nejsou vystaveni vysokému riziku onemocnění.

Hledání zevnitř

Zobrazovací testy, jako je počítačová tomografie (CT) nebo magnetická rezonance (MRI), mohou odhalit rakovinu v ledvinách. Přesto jsou tyto testy nákladné a často nedokážou rozlišit mezi rakovinou ledvin a nerakovinným růstem.

Obvykle lékaři doporučují vyšetření CT nebo MRI pouze lidem, kteří mají velmi vysoké riziko rakoviny ledvin kvůli dědičnému stavu, jako je von Hippel-Landauova choroba.

Příznaky rakoviny ledvin

Rakovina ledvin často nezpůsobuje příznaky, dokud nádor již nevyrostl. Nejčastějším příznakem rakoviny ledvin je krev v moči, neboli hematurie. Pokud je množství krve příliš malé na to, aby jej bylo možné vidět pouhým okem, lékař jej může zjistit pomocí testu moči.

Je důležité si uvědomit, že když si všimnete krve v moči, neznamená to, že máte rakovinu ledvin. Jiné stavy, jako jsou infekce nebo ledvinové kameny, mohou také způsobit tento příznak.

Jiné příznaky

Krev v moči je hlavním příznakem rakoviny ledvin, ale existují i ​​​​jiné příznaky. Mezi další příznaky patří:

 • bolest v boku nebo dolní části zad
 • pocit hmoty na břiše, boku nebo spodní části zad
 • horečka
 • noční pocení
 • únava
 • celkově nemocný pocit
 • hubnutí bez snahy
 • otoky kotníků

Mnoho z těchto příznaků může způsobit jiná onemocnění, jako je chřipka nebo zranění zad. Ale pokud tyto příznaky nezmizí, poraďte se se svým lékařem.

Co může váš lékař najít

Během vyšetření bude váš lékař hledat další příznaky rakoviny ledvin, které jste nemohli najít sami. Mohou tlačit na vaše břicho, aby zkontrolovali bouli. Nebo testy mohou ukázat vysoký krevní tlak nebo nízký počet červených krvinek (anémie).

Váš lékař provede testy, aby zjistil, zda máte rakovinu ledvin nebo jiný stav, který může způsobit stejné příznaky.

Testy

Mnoho různých testů může pomoci lékaři diagnostikovat rakovinu ledvin:

 • Testy moči mohou najít stopy krve v moči.
 • Krevní testy dokážou odhalit chemikálie, které mají ledviny z těla odstranit.
 • CT, MRI a ultrasonografie vytvářejí snímky ledvin a umožňují lékařům hledat výrůstky, které mohou být rakovinné.
 • Biopsie zahrnuje odstranění části tkáně z ledvin, která má být vyšetřena pod mikroskopem na rakovinu.

Co dělat dál

Pokud máte rakovinu ledvin, lékař zjistí, jak pokročilá je a zda se nerozšířila do dalších částí vašeho těla. Tomu se říká inscenace. Pomáhá vašemu lékaři určit pro vás správný postup léčby. Také vás doporučí specialistovi na rakovinu.

Pro rakovinu ledvin je k dispozici mnoho různých způsobů léčby. Radiace, chemoterapie a chirurgie mohou pomoci zastavit rakovinu a zlepšit váš dlouhodobý výhled.

Zjistit více

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

POSLEDNÍ ČLÁNKY