Genioplastika (operace brady)

Co je to genioplastika?

Genioplastika je typ operace prováděné na bradě. Tento typ operace mohou provádět jak plastičtí chirurgové, tak maxilofaciální chirurgové (chirurgové, kteří pracují na ústech a čelisti).

Genioplastika je nejčastěji kosmetická chirurgie, což znamená, že ji lidé volí kvůli vzhledu a ne kvůli zdravotnímu problému. Z tohoto důvodu často není hrazeno pojištěním.

Existuje několik způsobů, jak provést tento postup:

 • předsunutí nebo posunutí brady dopředu
 • zatlačení nebo posunutí brady dozadu
 • ze strany na stranu, což může pomoci s asymetrickými bradami
 • vertikální změny, jako je prodloužení nebo zkrácení brady

Typy genioplastiky

Existují dva hlavní typy genioplastiky: posuvná genioplastika a bradové implantáty.

Posuvná genioplastika

Při posuvné genioplastice chirurg používá pilu k odříznutí bradové kosti od zbytku čelisti a jejím posunutím, aby napravil nedostatek brady. To se také nazývá kostní genioplastika.

Tento typ genioplastiky se doporučuje lidem s těžkou retrogenií nebo lidem, jejichž brada je příliš vzadu oproti zbytku obličeje. Může také pomoci s korekcí brad, které jsou posunuty příliš dopředu a jsou příliš dlouhé.

Bradové implantáty

Bradové implantáty lze použít ke změně tvaru, zvětšení nebo posunutí vzhledu brady dopředu. Toho lze dosáhnout chirurgickým zákrokem nebo injekcí.

Chirurgická augmentace brady zahrnuje implantaci plastového materiálu do brady a jeho přilnutí ke kosti. Nejběžnější jsou aloplastické implantáty (vyrobené ze syntetických materiálů).

Nechirurgická augmentace brady zahrnuje použití jehel k vstřikování výplní, jako je tělesný tuk, aby se zlepšil vzhled brady.

Kolik stojí genioplastika?

Je těžké zobecnit, kolik bude genioplastika stát. Cena každé operace je stejně jedinečná jako vy. Mezi věci, které mohou ovlivnit cenu, patří:

 • kde žiješ
 • s jakým chirurgem pracujete
 • jak daleko se čelist pohybuje
 • jak velký je implantát
 • materiál, ze kterého je implantát vyroben
 • vaše pojistné krytí

Podle recenzí na genioplastiku hlášených pacienty byla průměrná cena 8 300 $.

Operace posuvné genioplastiky

Tento postup může probíhat v nemocnici nebo na operačním sále v kanceláři. Většina z nich má na zákrok celkovou anestezii.

Nejprve vám chirurg stáhne spodní ret a řeže dáseň spodního rtu pod vašimi spodními zuby. Poté se měkká tkáň oddělí od bradové kosti. Váš chirurg používá pilu k vyříznutí malé svislé čáry v bradě pro referenci. To zajišťuje, že kost zůstane rovná, když se pohybuje dopředu nebo dozadu.

Poté lékař provede horizontální řez podél bradové kosti. Pokud se vám brada posouvá dozadu nebo se zmenšuje, lékař vám také vyřízne klín kosti. Poté kost posunou dopředu nebo dozadu a připevní šrouby a případně kovovou destičku, aby zajistili, že zůstane na místě.

Aby byla vaše brada delší, znovu připevní kost s mezerou mezi zbytkem čelisti a bradou. Kost časem doroste a vyplní tuto mezeru.

Aby byla vaše brada kratší, odstraní klín kosti a znovu připevní vaši bradu ke zbytku čelisti.

Pokud máte bradu posunutou dopředu, může operace vytvořit „schod“ v kosti. Kroky jsou mnohem viditelnější u žen než u mužů kvůli nedostatku vousů. Pokud máte krok, váš chirurg může oholit část kosti, aby se zabránilo jeho zobrazení.

Poté se řez sešije a uzavře. Váš lékař vám poté na vnější stranu úst a brady nalepí kompresní pásku, aby zajistil ochranu oblasti během časného hojení.

Následná péče

Po operaci vám váš chirurg dá pokyn, abyste dva dny užíval perorální antibiotika. Ústní stehy jsou vstřebatelné, takže se nebudete muset vracet do nemocnice, abyste si je nechali odstranit.

Můžete začít normálně jíst, jakmile budete mít pocit, že jste připraveni. Doporučuje se tekutá nebo měkká strava. Po každém jídle si musíte vypláchnout ústa vodou nebo antiseptickou ústní vodou.

Po třech až pěti dnech můžete odstranit obvazy a kompresní pásku a vrátit se ke každodenní rutině. Prvních 10 dní po operaci necvičte. Neúčastněte se kontaktních sportů po dobu šesti až osmi týdnů.

Můžete si všimnout otoku, zarudnutí nebo modřin, které by měly po několika dnech odeznít.

Pokud zaznamenáte některý z následujících stavů, měli byste okamžitě kontaktovat svého lékaře:

 • horečka 100,4˚F (38˚C) stupňů nebo vyšší

 • modřiny, zarudnutí nebo otoky, které do týdne nezmizí
 • silně páchnoucí zápach vycházející z řezu
 • žlutý nebo zelený výtok
 • krvácení, které nelze zastavit lehkým tlakem

Operace implantátu brady

U implantátu na bradě může chirurg řezat buď uvnitř úst, nebo pod bradou. Před operací váš chirurg vytvaruje implantát do správné velikosti a tvaru, aby byl připraven k zavedení.

Existuje několik různých typů aloplastů používaných pro bradové implantáty, jako je silikon, teflon a medpore. Medpore je novější materiál, jehož popularita roste, protože má „póry“ v plastu, které umožňují tkáni přilnout k implantátu spíše než kolem něj. Implantáty se připevňují ke kosti pomocí šroubů.

Jakmile je materiál implantován, chirurg zašije řez. Tento postup může trvat od 30 minut do tří hodin.

Pokud se rozhodnete pro nechirurgický implantát, může vám lékař po liposukci aplikovat dermální výplně nebo trochu vašeho vlastního tuku.

Následná péče

Výplně se vstřikují jehlou a nezahrnují žádné jizvy a minimální dobu zotavení.

Chirurgické implantáty mají podobnou dobu zotavení jako posuvná genioplastika, protože tkáň musí mít čas přilnout k implantátu. Stehy do úst jsou vstřebatelné a není nutné je odstraňovat.

Jakmile se budete cítit pohodlně, můžete začít jíst měkké jídlo nebo tekutou stravu. Po každém jídle nezapomeňte opláchnout vodou nebo antiseptickým oplachem.

Komplikace

Komplikace pro genioplastiku zahrnují:

 • infekce
 • alergická reakce na implantát

 • extruze implantátu
 • vystavení šroubů
 • poškození nervů, které způsobuje necitlivost úst nebo rtů

Výhled

Genioplastika je jednoduchý postup a většina lidí, kteří ji dostanou, je s výsledkem spokojena. v jedna studie ze 16 pacientů s genioplastikou všichni uvedli, že byli spokojeni se svým novým profilem a zažili vyšší pocit sebeúcty. v další studie z 37 pacientů s genioplastikou 36 uvedlo, že jsou s procedurou spokojeni, přičemž 34 označilo za „extrémně spokojené“ a dva za „potěšené“.

Zjistit více

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

POSLEDNÍ ČLÁNKY