Identifikace varu: Jak se liší od cysty a karbunkulu

Vředy a cysty vypadají jako hrbolky na kůži. Hlavní rozdíl mezi cystou a vředem je ten, že vřed je bakteriální nebo plísňová infekce a je pravděpodobnější, že bude bolestivý.

Furuncle (furuncle) je bolestivý kožní hrbol naplněný hnisem. Příčinou jsou obvykle stafylokokové bakterie, které se přirozeně vyskytují na vaší kůži. Tyto bakterie mohou vést k infekci nebo zánětu ve vlasovém folikulu nebo mazové žláze. Plísňová infekce může také způsobit vředy.

Vředy se mohou objevit kdekoli na vašem těle. Vaření se také nazývá:

 • absces (pokud je velký)
 • stye (pokud je na očním víčku)
Vřed je bolestivý kožní hrbol naplněný hnisem.
Fotografie od DermNet Nový Zéland

Příznaky varu

Vady jsou obvykle malé, ale mohou být velké jako baseball. Začínají jako pupínky, které jsou červeného vzhledu.

Příznaky zahrnují:

 • zarudnutí
 • otok
 • bolest
 • vývoj bílého nebo žlutého středu
 • vytékající hnis nebo krusta
 • únava nebo horečka
 • celkový pocit nevolnosti

Kde se tvoří vředy?

Stafylokokové bakterie normálně žijí na kůži nebo v nose. Když je vaše kůže poškrábaná nebo zlomená, bakterie mohou vstoupit přes vlasový folikul a způsobit infekci. Vaření, které se tvoří, je výsledkem toho, že se imunitní systém vašeho těla snaží zbavit bakterií.

Vlasový folikul může být umístěn kdekoli na vašem těle. Vředy se nejčastěji vyskytují v oblastech kůže, kde dochází ke tření, jako jsou:

 • krk
 • prsa
 • tvář
 • podpaží
 • hýždě
 • stehna

Vařit vs. cysta vs. karbunky

Může být snadné zaměnit vředy s karbunky nebo cystami, ale existují rozdíly.

Carbunkle je jednoduše několik varů seskupených dohromady. Cysta je na druhé straně hladký, kulatý, uzavřený vak pod kůží naplněný tekutým nebo polotuhým materiálem.

Vředy a cysty mohou vypadat jako hrbolky na kůži. Hlavní rozdíl mezi cystou a vředem je v tom, že vřed je bakteriální nebo plísňová infekce.

Většina cyst je pomalu rostoucí a benigní (nerakovinná) a nejsou nakažlivé. Vředy na druhou stranu mohou při kontaktu šířit bakterie nebo plísně.

Následující tabulka poskytuje přehled rozdílů mezi vředem, cystou a karbunklem:

Typ Příznaky Příčiny Rizikové faktory Léčba
Vařit projevuje se jako červený pupínek, který může bobtnat a mokvat; roste rychle a je obvykle bolestivý je výsledkem bakteriální nebo plísňové infekce rizikové faktory zahrnují kožní onemocnění, jako je akné, psoriáza nebo ekzém; blízký kontakt s někým, kdo má var; narušený imunitní systém; diabetes; obezita použití teplého, vlhkého obkladu; udržování čistého obvazu přes var; vyhýbání se
vybírání; pokud se příznaky nezlepší, může být nutné vypustit hnis, vyčistit oblast a léčit antibiotiky
Karbunkl podobné jednotlivým vředům, ale mohou být doprovázeny horečkou; často se vyskytuje v zadní části krku a zasahuje hlouběji do tkáně než vředy podobné varu, způsobené infekcí, nejčastěji stafylokokovými bakteriemi podobné rizikové faktory jako vředy podobné vředům, ale ještě důležitější je uvolnit hnis buď pomocí masti nebo chirurgické drenáže s následným vyčištěním rány; antibiotika mohou být nezbytná a mohou být podávána intravenózně
Cysta projevuje se jako hladký uzlík pod kůží, který je pohyblivý, roste pomalu a obvykle není bolestivý, pokud není zanícený příčina mnoha cyst není známa, ale může zahrnovat poranění, oteklý vlasový folikul, lidský papilomavirus (HPV) nebo chronické ultrafialové světlo; některé typy cyst mohou být dědičné a některé jsou spojeny s poruchami, jako je Gardnerův syndrom lidé, kterým byl při narození přidělen muž, mohou být více ohroženi, protože většina typů cyst je u nich častější než u lidí, kterým byla při narození přidělena žena většina cyst nepotřebuje léčbu a mohou samy zmizet, ale mohou se opakovat; léčba může zahrnovat antibiotika nebo chirurgický zákrok k odvodnění cysty (obvykle pokud se cysta může pohybovat pod kůží)

Můžeš si je dát doma?

Nevybírejte ani nevařte.

Vředy mohou být otevřené vředy a odtékat hnis, takže pokud se dotknete oblasti kontaminovanýma rukama, riskujete rozšíření bakterií jinam nebo zavlečení nových bakterií do vředu.

V závislosti na závažnosti varu může lékař chirurgicky vypustit hnis.

Jak předcházet varu

Vzhledem k tomu, že vředy jsou nejčastěji způsobeny infekcí bakterií, jako je stafylokoka, nejlepší strategií prevence je udržovat dobré hygienické návyky.

Kromě pravidelného mytí rukou je důležité vyčistit a zakrýt všechny řezy a škrábance. Nedotýkejte se řezných ran nebo obvazů jiných lidí a nesdílejte osobní věci, které přicházejí do styku s pokožkou, jako jsou holicí strojky nebo ručníky.

Jakékoli cvičební zařízení během používání zakryjte, abyste se ho přímo nedotýkali. Čistěte a dezinfikujte běžné povrchy, kterých se denně dotýkáte, zejména pokud se v nich vyskytují nějaké tělesné tekutiny, jako je krev, moč nebo zvratky.

Jsou vředy nakažlivé?

Je možné se nakazit stafylokokovými bakteriemi, což jsou nejčastější bakterie způsobující var. Nakažlivé mohou být i jiné bakterie nebo houby.

Nejlepší je nedotýkat se varu. Ale pokud tak učiníte, nezapomeňte si předem důkladně umýt ruce po dobu alespoň 15 sekund, zejména před jídlem a po použití toalety, cvičení, kašlání, kýchání nebo smrkání.

Dávejte si pozor, jestli někdo, s kým pracujete nebo s ním žijete, má vřed. Vyperte všechny ručníky, hračky nebo oblečení, které mohly přijít do kontaktu s varem. Chcete-li zabít všechny bakterie nebo houby, které se mohou na těchto předmětech vyskytovat, použijte horkou vodu a mýdlo. Sušte prádlo v sušičce s použitím horkého nastavení.

Kdy navštívit lékaře

Většina vředů se zahojí sama během 1 až 3 týdnů. Pokud však vřed nabobtná nebo vám začne způsobovat narůstající bolest, kontaktujte dermatologa, aby jej vyhodnotil a ošetřil.

Pokud se objeví další vřed, nebo pokud máte náhle horečku nebo problémy se zrakem, měli byste také kontaktovat lékaře.

Zjistit více

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

POSLEDNÍ ČLÁNKY