Jak oddělené ložnice zachránily můj spánek. A Můj vztah.

Pro většinu párů je sdílení postele jednou z největších radostí dlouhodobého vztahu. Společné chvíle usínání a probouzení jsou hlavním zdrojem intimity. Ale pro mě a mého partnera bylo sdílení postele téměř polibkem smrti. Vyzkoušeli jsme to všechno – dokud jsme nezkusili jednu věc, ke které se páry uchýlí jen zřídka.

Problém

Můj partner, abych to vyjádřil co nejněžněji a nejláskavěji, je hrozný ve spánku. Vedu si dlouhý průběžný seznam různých důvodů, proč nemohla kývnout, a obsahuje: „V 15 hodin jsem snědl příliš mnoho bonbónů“, „Piva byla šumivá a nedala mi spát“ a „Moje noha trčela z přikrývky.”

K jejímu shození není potřeba mnoho. Ale jak se náš vztah vyvíjel, bylo stále jasnější, že hlavní překážkou v tom, aby se dobře vyspala, bylo sdílení postele se mnou. Vyvinuli jsme rituál: probudil jsem se, převalil jsem se a zeptal se jí: „Jak jsi spala? na což často odpovídala „nedělala“. Dobré ráno.

Sandmanův útok

Nikdy jsem nezažil tento druh nespavosti v žádném ze svých jiných vztahů a byl jsem odhodlaný to porazit a dosáhnout klidného sdílení postele, na které jsem cítil nárok. Takže jakmile jsme se spolu nastěhovali, zkusili jsme to všechno aby se můj sen stal skutečností.

Přes okno jsem přelepil závěs, který proměnil naši ložnici v jakési bezsvětelné útočiště upírů. Investoval jsem do několika masek na spaní – a tak jsem zjistil, že já nemůže stát masky na spaní. A můj partner vyzkoušel několik značek špuntů do uší, jejichž textura se pohybovala od „marshmallows“ po „v podstatě jílové“.

Koupili jsme dokonce královskou matraci a samostatné přikrývky, jen abychom zjistili, že žádná postel zjevně není dost velká, aby mi zabránila kolonizovat její polovinu. Měli jsme krátké období úspěchu s efektním strojem na bílý šum, ale můj partner ho začal obviňovat, že „každých 15 sekund vydává podivný chraplavý zvuk“. Bohužel jsme byli nuceni jej stáhnout.

Zatímco jsem se snažil pomoci své partnerce spát, začal jsem si všímat, že její problémy se na mě obracejí. Stres z přemýšlení, jestli bude moci spát, a pocit viny z toho, že jsem věděl, že je to moje chyba, když nemůže, mě začaly držet vzhůru celou noc, strnulý starostmi. Toto období znamenalo v našem vztahu nejnižší bod.

Jak se ukazuje, začínat každý den vyčerpaný a podrážděný neprospívá klidnému, láskyplnému románku. Začal jsem přemýšlet: Byl nějaký pár v historii skutečně rozehnán kvůli neschopnosti spolu spát? Připadalo mi hloupé o tom vůbec přemýšlet. A přesto jsme tu byli. Dny po bezesných nocích naše práce trpěla, příjem kávy raketově vzrostl a oba jsme k sobě začali být trochu zahořklí.

Vlastní ložnice

Po několika rvačkách, ve kterých mě můj partner obvinil z chrápání – na což jsem odpověděl, že činnost, které se věnuji, je spíše znám jako dýchánía měl jsem Ne plány zastavit — bylo jasné, že potřebujeme radikální řešení. Tak jsem si konečně sbalila polštáře a začala spát v pokoji pro hosty.

Bylo mi smutno, že odcházím, ale můj život ve spánku i v bdění se okamžitě nezměrně zlepšil. Je to asi rok, co jsem se utábořil přes chodbu, a hádejte co? Bezesné noci jsou nyní většinou minulostí a naše ložnice jsou plné pohody. Spíše než se trápit okamžikem, kdy zhasneme světlo, ve skutečnosti spíme.

Kolem párů, které nesdílejí postel, je trochu stigma, protože se zdá, že to vyvolává vztahy bez lásky (nebo alespoň bezpohlavní) a může být trapné to přiznat. Cítil jsem rozpaky, a někdy, když dávám hostům prohlídku domu, mluvím o druhé ložnici jako o „pokoji pro hosty“, protože je to jednodušší, než tomu říkat „místnost, kde spím, protože taky dýchám“. nahlas pro svou přítelkyni, a kdybych neodešel, pravděpodobně by mě udusila polštářem.“

Ale z větší části jsem přestal myslet na naše spací uspořádání jako na porážku a začal jsem to přijímat jako řešení. Pro nás jsou sdílení postele a sdílení života vzájemně se vylučujícími návrhy a v jinak idylickém vztahu je to snadný kompromis.

Mít oddělené ložnice také přináší několik příjemných výhod. Nyní mohu zůstat vzhůru u čtení nebo sledování neobhajitelně špatné televize, jak dlouho chci, aniž bych rušil svého partnera. Pozdní noční nájezdy na ledničku jsou velmi snadné – možná také snadný. A nejlepší ze všeho je, že s partnerem začínáme každý den tím, že si skočíme na postele a vlastně to myslíme vážně, když říkáme dobré ráno! Co na tom nemilovat?


Elaine Atwell je autorkou, kritikou a zakladatelkou TheDart.co. Její práce byly uvedeny na Vice, The Toast a mnoha dalších prodejnách. Žije v Durhamu v Severní Karolíně. Následujte ji Cvrlikání.

Zjistit více

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

POSLEDNÍ ČLÁNKY