Jak světelná terapie léčí depresi?

Žena vedle lampy

Co je světelná terapie?

Světelná terapie, také známá jako fototerapie, je léčba, při které jste vystaveni umělému zdroji světla. Terapie primárně léčí závažnou depresivní poruchu se sezónními vzory (dříve známá jako sezónní afektivní porucha nebo SAD). Jedná se o typ deprese, která se vyskytuje v určitém ročním období, obvykle v zimě. Světlo se také používá k léčbě jiných stavů, včetně poruch spánku a jiných typů deprese.

Jak to funguje

Typicky je světelná terapie určena ke kompenzaci nedostatku slunečního záření, o kterém se předpokládá, že je spojeno s velkou depresivní poruchou se sezónními vzory. Budete sedět poblíž světelné skříňky, která vydává silné světlo. Světlo obvykle napodobuje přirozené sluneční světlo, ale mohou existovat odchylky. Měrná jednotka zvaná lux měří množství světla použitého při léčbě. Standardní výkon osvětlovacího boxu je mezi 2 500 a 10 000 luxy.

Léčba obvykle začíná na podzim a pokračuje až do časného jara. Relace obvykle trvají od 10 do 15 minut. Délka sezení závisí na tom, jak dobře zvládnete ošetření a na síle světelného boxu. Někomu novému v metodě může být poskytnuta kratší počáteční léčba. Čím výkonnější je světelný box, tím kratší může být ošetření.

Proč je světelná terapie účinná, se stále studuje. Jedna teorie říká, že světlo přirozeně spouští produkci serotoninu v mozku. Serotonin je chemická látka pro „dobrý pocit“ v mozku. Někteří odborníci se domnívají, že úspěch světelné terapie je způsoben placebo efektem.

Vedlejší efekty

Světelná terapie má vedlejší účinky, včetně bolesti hlavy a spálení sluncem. Obvykle to nejsou vážné. Většinu vedlejších účinků lze řešit úpravou délky a intenzity sezení. Mezi další léčby, které mohou zmírnit vedlejší účinky, patří:

 • oční kapky
 • nosní kapky
 • opalovací krém

Pokud zvažujete tuto terapii, měli byste se poradit s lékařem, pokud máte některý z následujících stavů:

 • citlivá kůže
 • oční stavy
 • anamnéza rakoviny kůže

Výhody světelné terapie

Světelná terapie má mnoho pozitivních aspektů. Ošetření lze provádět i doma pomocí pronajatých nebo zakoupených světelných boxů.

Nevýhody světelné terapie

Negativními aspekty světelné terapie jsou vedlejší účinky a komplikace, které mohou nastat. Tyto zahrnují:

 • bolest hlavy
 • nespavost
 • úžeh
 • únava
 • suché oči a nos
 • hypománie, dlouhé období zvýšené nálady

Co říká odborník

Dr. Carl Vincent, psycholog z Moline, Illinois, navrhuje, aby se světelná terapie používala s jinými způsoby léčby, jako je psychoterapie nebo režim léků. “Myšlenka je, že by mohla být použita jako doplňková terapie,” říká Vincent. „Kromě léčby by se lidé trpící depresemi v zimních měsících měli snažit být aktivnější. Zima je obdobím, kdy lidé mají tendenci být více sedaví a více pohybu může pomoci zlepšit náladu.“

Jídlo s sebou

Světelná terapie se používá k léčbě velké depresivní poruchy se sezónními vzory, poruch spánku a dalších typů deprese. Často je účinná, i když lékaři přesně nevědí proč. Může mít řadu vedlejších účinků, z nichž většinu lze účinně zmírnit. Poraďte se se svým lékařem, pokud máte pocit, že by pro vás mohla být světelná terapie užitečná.

Zjistit více

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

POSLEDNÍ ČLÁNKY