Jaké je pro vás nejlepší klima, pokud máte roztroušenou sklerózu?

Lidé s RS mohou zjistit, že jejich symptomy jsou spojeny s určitými povětrnostními podmínkami. Pro většinu lidí s RS může být výhodnější žít v mírném podnebí bez extrémně vysokých nebo nízkých teplot.

AleksandarNakic/Getty Images

Roztroušená skleróza (RS) je neurologický stav, který způsobuje bolest, rozmazané vidění a nedostatek svalové koordinace. Lidé, kteří mají RS, vědí, že příznaky se často velmi liší. Někteří mohou zjistit, že jejich příznaky se zhoršují, když jsou v silně chladném klimatu, zatímco jiní mohou zjistit, že horké podnebí jejich příznaky více prohlubuje. Určení nejlepšího klimatu, kde můžete trávit většinu času, může být jedním ze způsobů, jak doplnit svůj léčebný plán.

Neexistuje žádné „univerzální“ dokonalé klima, ve kterém byste mohli žít, pokud máte RS, ale existuje výzkum, který poskytuje pohled na to, jak mohou extrémní teploty ovlivnit váš stav.

Jaké je nejlepší klima, pokud máte roztroušenou sklerózu?

Mezi 60 % a 80 % lidí s RS má příznaky citlivé na teplotu. U těchto lidí se příznaky mohou dočasně zhoršit v důsledku zvýšení nebo snížení tělesné teploty. Dokonce i velmi malý změna teploty (kolem půl stupně) může omezit schopnost nervů postižených RS přenášet signály do vašeho mozku.

Většinu lidí s RS, kteří jsou citliví na teploty, negativně ovlivňuje horké nebo vlhké počasí. Je méně obvyklé cítit vzplanutí symptomů v důsledku pobytu venku v nízkých teplotách. Z tohoto důvodu se někdy doporučují klima s mírnými až nízkými teplotami jako lepší pro zvládání symptomů RS.

Proč může být chladnější podnebí lepší, pokud máte roztroušenou sklerózu

Je pravděpodobnější, že se vaše příznaky RS dočasně zhorší kvůli zvýšení tělesné teploty spíše než snížení tělesné teploty. Změny vidění RS spojené se zvýšením vaší tělesné teploty mají dokonce klinický název, Uhthoffův fenomén.

Pokud žijete v podnebí, které má tendenci být méně vlhké a má nižší teploty, je méně pravděpodobné, že budete mít několik dní v roce, kdy počasí způsobí, že vaše příznaky vzplanou.

Je důležité si pamatovat, že zvýšené příznaky v důsledku horkého počasí jsou dočasný a pokud víme, nezpůsobujete postup své RS pokaždé, když zvýšíte svou tělesnou teplotu kvůli pobytu venku, cvičení nebo horečce.

Je také důležité vědět, že teplo nespouští každého stejně a chlad může představovat vlastní problémy. Někteří lidé s RS pociťují zvýšenou spasticitu a bolest, když jsou v nižších teplotách.

Tipy, jak se vyrovnat s roztroušenou sklerózou, pokud žijete v horkém klimatu

Klima je považováno za „horké-vlhké“, pokud spadne více než 20 palců srážek za rok a teplota je trvale nad 73 °F (22,7 °C) během nejteplejších 6 měsíců v roce. Tento typ klimatu může s největší pravděpodobností spustit dočasné zvýšení příznaků RS.

Pokud žijete v teplejším klimatu a stěhování nepřipadá v úvahu, existují úpravy, které můžete provést, abyste snížili dopad horka na vaše příznaky.

Některé nápady mohou zahrnovat následující:

  • Zůstaňte hydratovaní a pijte studené nebo studené nápoje co nejčastěji.
  • Omezte pobyt venku, když teploty stoupají výš.
  • Zvažte investici do chladící vesty.
  • Nezapomínejte na fyzickou aktivitu, ale vyzkoušejte, zda můžete cvičit ve studené vodě.
  • Udělejte si vlažné koupele, když cítíte, že vaše vnitřní teplota začíná stoupat.

Specialista na RS, který žije ve vaší klimatické zóně, může mít také specifické nápady pro vaši oblast, jak porazit horko.

Jak si vybrat to nejlepší klima pro vás, pokud máte roztroušenou sklerózu

Možná uvažujete o přesunu do jiného klimatu, abyste zmírnili příznaky RS. Pokud uvažujete o tom, že to uděláte, je několik věcí, které byste měli nejprve zvážit.

Ne každý je ovlivněn teplem stejným způsobem. Pokud si myslíte, že vzplanutí vašich příznaků přímo souvisí s pobytem venku za vyšších teplot, může vám pomoci přemístění do chladnějšího klimatu. Pokud vám však byla nově diagnostikována RS, nebo pokud jste dosud příznaky RS neovlivňovali teplem, nemusí být okamžitý přesun na základě vaší diagnózy nutný.

Musíte také pečlivě zvážit klady a zápory jakéhokoli přemístění. Pokud jste v současné době blízko důvěryhodné sítě blízkých, kteří chápou, jak RS ovlivňuje váš život, nebo máte tým péče o RS, který se vám líbí, mohlo by mít smysl zůstat jim nablízku – zvláště pokud vás horko zasáhne jen několik extrémně horké dny v roce. Zvažte tyto kompromisy, když se rozhodnete, zda potřebujete změnit klima jako strategii řízení MS.

Často kladené otázky

Působí teplo na každého, kdo má RS, stejně?

Ne. Někteří lidé zjistí, že když se jejich tělesná teplota byť jen trochu zvýší, jejich příznaky bolesti, spasticity a rozmazaného vidění se znatelně zhorší. To je běžné, ale nestává se to každému s RS. Výzkumníci odhadují, že více než 20 % lidí s RS nemusí pociťovat žádnou teplotní citlivost v souvislosti s jejich příznaky.

Způsobuje teplo u lidí s RS poškození nervů?

Ne. Zvýšení tělesné teploty může způsobit vzplanutí vašich příznaků, ale je to dočasné. Pokud vědci vědí, vystavení teplu nezrychlí postup vaší RS.

Jsou chladné podnebí vždy lepší pro lidi s RS?

Chladné klima může být lepší pro některé lidi, kteří mají RS, ale existují někteří lidé s RS, kteří zažívají vzplanutí symptomů kvůli vystavení nízkým teplotám. Zejména je známo, že spasticita je u některých lidí spojena s vystavením chladu. To se odhaduje kolem 15 % lidí s RS zažívá citlivost na chlad, která dočasně zhoršuje jejich příznaky. K dnešnímu dni nejsou údaje o tom, jak chlad ovlivňuje RS, tak komplexní jako to, co víme o tom, jak může teplo ovlivnit RS.

Sečteno a podtrženo

Lidé, kteří mají RS, často pociťují teplotní citlivost, která může dočasně zhoršit jejich příznaky. Zvýšení tělesné teploty pravděpodobně způsobí tento účinek než snížení tělesné teploty. Součástí rovnice může být i vlhkost. Z tohoto důvodu se někteří lidé s RS přestěhují do smíšeného, ​​suchého nebo chladného klimatu, aby jim pomohli zvládnout jejich příznaky.

Pokud máte obavy z toho, jak vaše klima ovlivňuje vaši RS, měli byste si promluvit se svým zdravotníkem. Mohou mít nějaké další nápady a léčebné strategie, které vám mohou pomoci minimalizovat způsob, jakým vás kolísající teploty ovlivňují každý den.

Zjistit více

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

POSLEDNÍ ČLÁNKY