Jaké jsou příznaky cytolytické vaginózy?

Příznaky cytolytické vaginózy mohou napodobovat jiné běžné vaginální stavy. Zde je návod, jak je rozeznat.

Volodymyr Nadtochii/EyeEm/Getty Images

Vaginální svědění, pálení, zvýšený výtok a bolest během penetračního sexu jsou známé příznaky cytolytické vaginózy.

Lékaři mohou vyloučit další podmínky pro správnou diagnózu a plán léčby.

Svědění

Svědění se může objevit uvnitř vaginálního kanálu a na vulvě.

Vulva zahrnuje mons pubis, otvor močové trubice, velké stydké pysky (vnější rty), malé stydké pysky (vnitřní rty), vaginální otvor (předsíň), klitoris a perineum (oblast mezi vaginálním otvorem a řitním otvorem).

Svědění může být nepřetržité nebo přerušované a léčba se může lišit.

Pasta z jedlé sody by mohla nabídnout určitou úlevu pro podrážděnou vulvu. Jedlá soda může zvýšit pH poševního prostředí, takže je nevhodné pro množení přebytečných bakterií.

Smíchejte jedlou sodu a vodu, abyste vytvořili vodnatou pastu, a aplikujte přímo na vulvu, abyste zmírnili svědění.

Starší výzkum navrhuje prospěšné může být také sprchování roztokem jedlé sody nebo používání čípků jedlé sody dvakrát týdně po dobu 2 týdnů.

Hořící

Pocity pálení se mohou zhoršit během močení (dysurie), podobně jako infekce močových cest (UTI), takže je důležité vyloučit UTI jako potenciální příčinu.

Léčba jedlou sodou může být také účinná při vaginálním pálení.

Chcete-li vytvořit sprchu, kombinujte 1-2 polévkové lžíce jedlé sody s teplou destilovanou vodou. Sprchujte se tímto roztokem dvakrát týdně po dobu 2 týdnů.

Chcete-li vyrobit čípek, naplňte želatinovou kapsli (k dostání v obchodech se zdravou výživou) jedlou sodou a vložte kapsli do pochvy. Vložte jednu tobolku do pochvy dvakrát týdně po dobu 2 týdnů.

Změna výboje

Cytolytická vaginóza může také způsobit zvýšení vaginálního výtoku. Výtok může být vodnatý a řídký nebo hustý a podobný tvarohu.

Nadměrný výtok se běžně vyskytuje s kvasinkovými infekcemi, bakteriální vaginózou a trichomoniázou, proto se poraďte s lékařem nebo jiným zdravotnickým pracovníkem, abyste je vyloučili.

Výtok v důsledku cytolytické vaginózy by neměl obsahovat žádné kvasinky, protože bakterie Lactobacilli soutěží s kvasinkami o živiny.

Bolest při penetrativním sexu

Bakterie laktobacily jsou součástí zdravého poševního prostředí a mohou chránit před mnoha škodlivými mikroorganismy.

Přemnožení bakterií může způsobit rozpuštění epiteliální výstelky vaginálních stěn a buňky zůstávají v nadměrném vaginálním výtoku.

Tento buněčný rozpad může způsobit bolest, svědění a podráždění vulvy a vaginálních stěn. Cytolytická vaginóza může také způsobit bolest během nebo po penetrativním vaginálním sexu.

Vyšetření pánve může pomoci určit příčinu nepohodlí. Váš lékař bude pravděpodobně hledat jakékoli buněčné změny, přítomnost bílých krvinek nebo nadměrné množství bakterií, aby pomohl stanovit diagnózu.

Vyhněte se vaginálnímu sexu jakéhokoli druhu, dokud vaše příznaky nevymizí.

Další tipy pro identifikaci

Pochva je dokonalým prostředím pro bakteriální útoky. Jakákoli část přirozené flóry může vyvolat řadu různých onemocnění.

Jedinečným markerem cytolytické vaginózy jsou příznaky, které se týden před menstruací zřejmě zhoršují. Můžete také zaznamenat určitou úlevu, jakmile začne krvácení. Menstruační krev má zásadité pH a dokáže neutralizovat kyselé poševní prostředí.

Dalším způsobem, jak identifikovat cytolytickou vaginózu, je rezistence na antifungální léčbu. Houba nezpůsobuje cytolytickou vaginózu, takže antifungální léky nebudou fungovat.

Jak dlouho trvá cytolytická vaginóza?

Příznaky cytolytické vaginózy mohou být intermitentní nebo chronické. Správná diagnóza je nezbytná k zajištění léčby, kterou potřebujete pro váš konkrétní stav.

Většinu příznaků můžete zvládnout pomocí volně prodejných položek a několika týdnů důsledné péče. Některé změny životního stylu mohou pomoci snížit frekvenci a závažnost cytolytické vaginózy.

Například:

  • Pokud používáte mýdlo v pochvě nebo v jejím okolí, přestaňte jej používat. K čištění vaginální oblasti používejte pouze teplou vodu. Na vnější genitálie můžete použít jemné mýdlo s vyváženým pH, ale není to nutné.
  • Přestaňte používat vonné produkty – jako jsou spreje, ubrousky a menstruační produkty – na vagínu a vulvu nebo v jejich blízkosti.
  • Zvažte opláchnutí oblasti po namáhavé činnosti a co nejdříve se převlékněte z vlhkého nebo mokrého oblečení.
  • Přepněte na prodyšné bavlněné spodní prádlo nebo jděte do komanda, když spíte, aby oblast mohla „dýchat“.

Kdy byste se měli poradit s lékařem nebo jiným zdravotnickým pracovníkem?

Možná budete potřebovat nový léčebný plán, pokud se vaše příznaky nezlepší po 3 až 4 týdnech důsledné péče. Poraďte se s lékařem nebo jiným zdravotnickým pracovníkem, aby mohli vyloučit jiné stavy a poskytnout nejúčinnější léčbu vaší situace.


Catasha Gordon je sexuální pedagog ze Spenceru v Oklahomě. Je majitelkou a zakladatelkou Expression Over Repression, společnosti postavené na sexuálním vyjádření a znalostech. Obvykle ji můžete najít, jak vytváří materiály pro sexuální výchovu nebo staví nějaký výstřední hardware v nové sadě hřebíků do rakve. Má ráda sumce (ocas), zahradničení, jí manželův talíř a Beyoncé. Následuj ji všude.

Zjistit více

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

POSLEDNÍ ČLÁNKY