Je demence někdy reverzibilní?

Problémy s myšlením, pamětí a rozhodováním, které narušují každodenní život, se označují jako demence. Je možné mít příznaky podobné demenci s infekcí a jinými zdravotními stavy. Příznaky se mohou léčbou zlepšit.

Tatiana Maksimová/Getty Images

„Demence“ je termín, který lékaři používají k popisu problémů s pamětí a myšlením. Skutečná demence, stejně jako Alzheimerova choroba, není reverzibilní stav. Můžete být schopni zpomalit demenci a zlepšit kvalitu života, ale tyto stavy jsou progresivní a obvykle časem se zhoršovat.

Existuje řada dalších zdravotních problémů, se kterými se můžete setkat a které mohou mít příznaky podobné demenci. Tyto stavy a jejich kognitivní symptomy však mohou být při správné léčbě reverzibilní.

Zjistěte více o demenci.

11 stavů, které způsobují příznaky podobné demenci

Mnoho dalších stavů může způsobit příznaky podobné demenci. Jakmile jsou tyto základní stavy léčeny, symptomy podobné demenci obecně vymizí.

Zde je 11 dalších běžných stavů, které mohou napodobovat příznaky demence.

1. Infekce močových cest

Možná znáte běžné příznaky infekce močových cest (UTI) – bolest při močení, nutkání na močení a horečku. UTI může také vést k něčemu, co se nazývá delirium UTI, což způsobuje příznaky podobné příznakům demence.

Delirium je stav, kdy je člověk zmatený nebo dezorientovaný. Nemusí si být vědomi svého okolí, působí rozrušeně nebo úzkostně nebo u nich dojde k jiné náhlé změně chování. Výzkumníci Vysvětlete, že se jedná o atypický projev UTI, ale že se může vyskytovat běžně u lidí starších 65 let.

Lékař může předepsat perorální antibiotika k léčbě UTI.

2. Spánková apnoe a další problémy se spánkem

Když je váš spánek narušen, může to vést k řadě příznaků po celý den. Při obstrukční spánkové apnoe můžete zaznamenat kognitivní poruchy, které napodobují demenci. Dalšími možnostmi jsou problémy s pamětí, problémy s pozorností a problémy s výkonnou funkcí.

Léčba spánkové apnoe zahrnuje nepřetržitý pozitivní tlak v dýchacích cestách (CPAP) během spánku, změnu spánkových poloh a příležitostně chirurgický zákrok.

3. Deprese

Deprese je porucha nálady charakterizovaná přetrvávajícím smutkem a úzkostí. Osoba s depresí může mít také kognitivní příznaky, jako je zmatenost, potíže se soustředěním nebo potíže s rozhodováním.

Starší dospělí jsou na a vyšší riziko deprese než u jiných skupin lidí. Léčba může pomoci zvrátit příznaky podobné demenci a pomoci s náladou. Léčba může zahrnovat věci jako talk terapie, léky nebo obojí v kombinaci.

4. Normální tlakový hydrocefalus

Normální tlakový hydrocefalus je stav, při kterém nahromadění mozkomíšního moku (CSF) vyvíjí tlak na mozek. Je častější u lidí staršího věku 80 a způsobuje příznaky, jako je inkontinence moči, potíže s chůzí a problémy s myšlením a pamětí.

Léčba zahrnuje chirurgický zákrok k umístění zkratu, který může vypustit přebytečný CSF.

5. Onemocnění štítné žlázy

Hormony produkované štítnou žlázou jsou zodpovědné za uvolňování neurotransmiterů – jako je serotonin a dopamin – v těle. Když je tento proces ovlivněn buď hypotyreózou nebo hypertyreózou, člověk může mít problémy s náladou nebo myšlením.

Problémy se štítnou žlázou lze léčit léky a někdy i operací.

6. Lymeská borelióza

Příznaky, které si můžete spojovat s lymskou boreliózou, zahrnují vyrážku, bolesti svalů a hlavy. v vzácný Za okolností však může člověk pociťovat příznaky podobné demenci, potíže s chůzí nebo třes.

Včasná diagnóza je klíčem ke zvrácení, protože někteří lidé mohou být náchylnější k rozvoji trvalejších zdravotních problémů. Jeden studie ukázaly, že léčba antibiotiky po dobu 2 až 4 týdnů pomohla zvrátit kognitivní symptomy.

7. Některé typy rakoviny

S rakovinou jsou spojeny i kognitivní problémy. The nejčastěji postižené oblasti zahrnují paměť, pozornost a výkonné funkční schopnosti člověka. Výzkumníci říkají, že tyto příznaky se mohou objevit v důsledku rakoviny samotné nebo léčby rakoviny.

Potenciální léčba může zahrnovat pracovní terapii, učení se dovednostem zvládání, techniky všímavosti, kognitivní rehabilitaci a změny životního stylu.

8. Nedostatek B12

Nízké hladiny vitamínu B12 v těle mohou vést k věcem, jako je anémie, necitlivost a závratě. Může také vést k problémům s kognitivními a paměťovými schopnostmi podobnými demenci. V jednom studieskupině lidí s nedostatkem B12 byly nasazeny doplňky ke zvýšení jejich hladiny a zaznamenali dramatické zlepšení v těchto oblastech.

Hladiny B12 mají tendenci klesat, jak člověk stárne. To staví starší lidi na a vyšší riziko nedostatek B12 a související neurologické problémy. Pokud máte příznaky nebo obavy, může lékař nařídit krevní test, aby zkontroloval vaše hladiny.

9. Onemocnění srdce a plic

Když mozek nedostává dostatek kyslíku, může člověk pociťovat zmatek, potíže se soustředěním nebo jiné kognitivní příznaky. Například lidé s chronickou obstrukční plicní nemocí (CHOPN) jsou v a vyšší riziko rozvoje příznaků demence než u lidí, kteří tento stav nemají. Riziko zvyšuje s věkem.

Léčba závisí na konkrétní nemoci, kterou člověk má.

10. Onemocnění ledvin

Chronické onemocnění ledvin také vystavuje lidi vyššímu riziku kognitivních problémů. Když ledviny nefungují správně, může docházet k hromadění uremických toxinů v těle. Konkrétně výzkumníci říkají, že toxin zvaný indoxyl sulfát může vést k problémům s pamětí, jazykovým problémům a dalším symptomům podobným demenci.

Léčba zahrnuje dialýzu k odstranění toxinů z krve.

11. Dehydratace

To, jak jste hydratovaní, může také ovlivnit. Dokonce i lidé s jen mírnou dehydratací mohou pocítit její účinky na mozek. Dehydratace, zejména u starších lidí, je spojována s úmrtností, špatnými zdravotními výsledky a kognitivními problémy. Dehydratace však postihuje i děti a mladší dospělé.

Léčba dehydratace zahrnuje domácí opatření, jako je pití více tekutin s elektrolyty nebo rehydratace intravenózními (IV) tekutinami.

Často kladené otázky

Dá se demenci předejít?

Můžete zabránit demenci nebo ji dokonce zvrátit v případech, kdy jsou kognitivní příznaky sekundární k léčitelnému zdravotnímu stavu. Výzkumníci naznačují, že pro progresivní stavy, jako je Alzheimerova choroba, neexistuje žádná osvědčená metoda prevence.

Jak dlouho trvá, než se příznaky demence upraví, jakmile je jeden z těchto stavů léčen?

Doba zotavení bude záviset na základní příčině, na tom, jak dlouho máte příznaky a jaké léčby používáte.

Jak se skutečná demence diagnostikuje?

Lékař vám provede fyzickou prohlídku a poté objedná různé další testy. Mohou zahrnovat krevní testy; MRI, CT nebo PET skeny; nebo jiné neurologické vyšetření.

Může užívání léků způsobit demenci?

Ano. Užívání určitých léků nebo několika léků, které mají interakce, může také způsobit příznaky podobné demenci, jako je zmatenost a zapomnění. Příznaky se mohou zlepšit, jakmile se léky změní nebo vysadí.

Domluvte si schůzku s lékařem, pokud zaznamenáte náhlé změny ve vašem chování, myšlení nebo paměti. Existuje mnoho zdravotních stavů, které mohou vést k takovým změnám, a je důležité vyloučit Alzheimerovu chorobu a další progresivní onemocnění. Demenci, která je sekundární k určitým zdravotním problémům, však lze zvrátit vhodnou léčbou.

Zjistit více

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

POSLEDNÍ ČLÁNKY