Jsou srdeční šelesty genetické?

Mezi lidmi, kteří zažívají srdeční šelesty, může existovat genetická souvislost. Tyto srdeční šelesty mohou být neškodné nebo mohou souviset se základním srdečním onemocněním, které může být zděděno od rodiny.

Doktor s tlukot srdce mladé dívky
FatCamera/Getty Images

Srdeční šelesty jsou pískavé zvuky, které vydává krev procházející srdečními chlopněmi a komorami, jak je detekováno stetoskopem. Mohou být dočasné a neškodné, nebo mohou být příznaky onemocnění chlopní nebo jiných potenciálně závažných srdečních problémů.

Proč se u někoho rozvine srdeční šelest není vždy jasné, ale genetika může hrát roli v tom, proč se určité typy srdečních šelestů vyskytují.

Pokud je detekován srdeční šelest, lékař může potřebovat určit, zda máte nějaká vážná srdeční rizika a zda je nutná léčba. V případě potřeby může léčba zahrnovat opravu srdeční chlopně nebo jiné chirurgické zákroky ke zlepšení průtoku krve.

Co je to srdeční šelest?

Srdeční šelest je zvuk krve procházející srdcem, který se liší od zvuku, který normálně vydává krev pohybující se z jedné komory do druhé kteroukoli ze čtyř srdečních chlopní.

Existují dva typy srdečních šelestů: nevinné a abnormální.

 • Nevinné srdeční šelesty jsou neškodné „pískavé“ zvuky, které srdce vydává. Mohou být vyvolány faktory, jako je cvičení nebo horečka. Obvykle jsou benigní a nevyžadují žádnou léčbu. Nejsou ani známkou žádných vážných srdečních problémů.
 • Abnormální srdeční šelesty také způsobují, že proudění krve v srdci vydává skřípavý zvuk, ale jsou způsobeny vrozenou srdeční chorobou nebo jinými strukturálními problémy v srdci, jako je degenerativní onemocnění chlopní.

Srdeční šelesty jsou často diagnostikovány u malých dětí. Většina případů se vyřeší sama bez komplikací nebo léčby.

Až do 8,6 % kojenců a 80 % všech dětí zažijí v určitém okamžiku svého života srdeční šelest. Nicméně, méně než 1 % šelestů hodnocených kardiologem se ukazuje jako důsledek vrozené srdeční vady.

V některých případech je dětský srdeční šelest výsledkem vrozené srdeční vady, ale to je vzácné.

Jak se genetika podílí na srdečních šelestech?

Genetický srdeční stav znamená, že existuje mutace v jednom nebo více genech, které ovlivňují strukturu a/nebo funkci srdce. A stejně jako u mnoha srdečních onemocnění mohou být abnormální srdeční šelesty a problémy, které je spouštějí, zděděny.

Tento studie 2021 pediatrických pacientů odeslaných ke kardiologům zjistili, že nedostatek rizikových faktorů pro vrozenou srdeční chorobu – včetně chybějící rodinné anamnézy – byl jednou z několika důležitých charakteristik, díky kterým byla diagnóza srdečního šelestu méně pravděpodobná.

Je důležité pochopit, že abnormální srdeční šelesty jsou příznaky nalezené při fyzickém vyšetření a mohou být způsobeny mnoha věcmi, včetně dědičné srdeční choroby.

Co způsobuje srdeční šelesty?

Nevinné srdeční šelesty nemají vždy zjevné příčiny, kromě nízkého věku.

Například tato zpráva z roku 2018 poukazuje na typ šelestu tzv Pořád to šuměníkterý je nejčastější u dětí od 3 let do adolescence.

Některé další běžné příčiny nevinných šelestů může zahrnovat:

 • anémie
 • horečka
 • růstové spurty
 • fyzická aktivita
 • těhotenství
 • nemoc štítné žlázy

Pokud jde o abnormální šelesty, mohou být tyto typy spojeny s:

 • karcinoidní syndrom (typ rakoviny postihující srdce)

 • vrozená srdeční vada
 • endokarditida (zánět vnitřní výstelky srdce)

 • poruchy srdečních chlopní

Na co si dát pozor, pokud jste geneticky ohroženi srdečním šelestem

Rodinná anamnéza srdečních šelestů nebo určitých jiných srdečních vad může zvýšit pravděpodobnost, že budete mít podobné stavy.

Některé případy onemocnění srdečních chlopní jsou dědičné, což znamená, že šelesty, které je doprovázejí, mají také genetickou souvislost. Tato studie z roku 2019 naznačuje, že až 35 % až 50 % případů prolapsu mitrální chlopně může mít genetickou složku.

Podobně American Heart Association navrhuje že genetické faktory mohou hrát roli i u defektů komorového septa, což je otvor ve stěně oddělující srdeční komory. Bikuspidální aortální chlopeň, vrozená srdeční vada, která někdy může srdci ztížit pumpování krve, se také může vyskytovat v rodinách a přenášet se z rodičů na děti.

Mezi další stavy, které mohou být zděděny a zvyšují riziko srdečního šelestu, patří:

 • srdeční amyloidóza
 • srdeční nádory
 • kardiomyopatie
 • hypertrofická obstrukční kardiomyopatie (HCM)

Proč je srdeční šelest zdravotním problémem?

Vzhledem k tomu, že srdeční šelest je známkou toho, že krev se abnormálně pohybuje přes chlopně a komory srdce, je důležité vědět, zda je tento neobvyklý oběh nevinný a pomíjivý, nebo zda to znamená, že máte základní srdeční chorobu nebo jiný zdravotní problém.

U kojenců může srdeční šelest znamenat přítomnost vrozené srdeční choroby. U starších dětí jsou srdeční šelesty běžné, ale obvykle nejsou důvodem k obavám. Pokyny pro klinickou praxi však doporučují, aby srdeční šelest, který je obzvláště hlasitý nebo je slyšet, když se srdce mezi údery uvolní, vyhodnotil kardiolog.

Totéž platí pro dospělé. Někdo s diagnózou srdečního šelestu by mohl zvážit echokardiogram a další testy zdraví srdce. Pohotovou a důkladnou reakcí na srdeční šelest může být lékař schopen diagnostikovat potenciálně závažný srdeční problém a zahájit léčbu.

Srdeční šelesty jsou běžné a obvykle benigní u dětí. Ale když je srdeční šelest způsoben vrozenou srdeční vadou nebo jiným srdečním problémem, je možné, že základním spouštěčem šelestu je zděděný stav.

Abyste svému lékaři pomohli stanovit správnou diagnózu, je důležité sdílet co nejvíce vaší rodinné anamnézy, zejména pokud jde o srdeční onemocnění, jako je onemocnění chlopní nebo kardiomyopatie.

Zjistit více

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

POSLEDNÍ ČLÁNKY